Środki na przeziębienie w ciąży
Aktywne filtry
Jest 17 produktów.
Apteo Care Acerola 60 tabletek do ssania
Apipregna, 120 ml
Prenalen 14 saszetek
Acerola Grinovita, 60 tabletek
Prenalen syrop bez dodatku cukrów 115 ml
Grinovita Junior opakowanie promocyjne, 10 sasz.
Prenalen Gardło 16 pastylek do ssania
Grinovita mama, 10 sasz.
Prenalen Gardło immuno 24 pastylki
IslaFiord Mama i Dziecko Spray, 30ml
Prenalen katar spray 20 ml
Środki na przeziębienie w ciąży
Przeziębienie w ciąży nie jest niczym przyjemnym nie tylko ze względu na przykre dolegliwości, ale również strach przyszłej mamy o zdrowie malucha. Na szczęście zdiagnozowane przeziębienie u ciężarnej można leczyć i przez większość czasu trwania ciąży łagodna infekcja nie jest aż tak szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Poza tym spokojnie można zastosować niektóre leki na przeziębienie dla kobiet w ciąży.
Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko
Wiele przyszłych mam w aptece interesuje zagadnienie przeziębienia w ciąża wpływu na dziecko. Podczas ciąży fizjologia kobiety ulega diametralnej zmianie. W kontekście przeziębienia i górnych dróg oddechowych dochodzi do okresowego obrzęku nosa i błony śluzowej gardła. To sprawia, że przyszła mama jest nieznacznie bardziej narażona na wystąpienie infekcji. Jeśli się ona pojawi najbardziej uciążliwymi objawami jest katar, kaszel, uczucie rozbicia oraz gorączka. W zasadzie ta ostatnia jest najbardziej niebezpieczna dla płodu, bo podwyższona temperatura ciała kobiety może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dotyczy to raczej I trymestru. Wbrew pozorom kaszel (o ile nie jest napadowy i duszący) oraz katar nie stanowią zagrożenia dla płodu.
Co na przeziębienie w ciąży?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie - co na przeziębienie w ciąży? Choć możliwości leczenia przeziębienia u kobiet w ciąży są ograniczone - nie oznacza jednak, że ich zupełnie nie ma. Bezpieczne leki na przeziębienie w ciąży istnieją, ale zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku gorączki pierwszym wyborem kobiety w ciąży powinien być paracetamol - uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Choć paracetamol można stosować w każdym z trymestrów, to nie oznacza to, że można go stosować długotrwale i w dużych ilościach, zwłaszcza, że należy do kategorii B. Kategoria B wg FDA, określająca ryzyko stosowania leków w okresie ciąży obejmuje leki, wobec których nie potwierdzenia w badaniach dla negatywnego w skutkach ich stosowania na płód u kobiet w czasie ciąży.
Leki przeciwgorączkowe
Aspirynę można zastosować kobiecie w ciąży wyłącznie po konsultacji lekarskiej i tylko wtedy, gdy korzyść z jej stosowania przewyższa ryzyko. Dostępny nadal w Polsce metamizol sodowy z kolei ma potwierdzony badaniami teratogenny wpływ na płód i bezwglednie nie powinien być stosowany u przyszłych mam. Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen i ketoprofen należą do tej samej kategorii leków co paracetamol (kategoria B), z tą różnicą, ze w ostatnim trymestrze ich stosowanie jest zabronione - gdyż mogą hamować akcję porodową i doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego.
Leki na katar w ciąży
Katar w ciąży choć uciążliwy, to nie stanowi większego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Jeśli jednak zajdzie konieczność zastosowania jakiegoś leku - warto sięgnąć po miejscowo działające spreje do nosa z oksymetazoliną. Choć sama substancja czynna należy do kategorii C wg FDA to poprawna aplikacja leku do nosa wywołuje wyłącznie działanie miejscowe i nie wchłania się do krążenia ogólnego. Alternatywą może być stosowanie roztworów wody morskiej o różnym stężeniu.
Leki na ból gardła w ciąży
W przebiegu przeziębienia u kobiet w ciąży może pojawić się również ból gardła. Jedyną dobrze przebadaną substancją poza niektórymi surowcami roślinnymi jest benzydamina. Nie wchłania się po miejscowej aplikacji na podrażnione gardło. Benzydaminę można znaleźć w aptece w postaci sprejów i płukanek.
Leki na kaszel w ciąży
Najbardziej dokuczliwym, bo najdłużej utrzymującym się objawem po infekcji jest kaszel. W przypadku kaszlu suchego w I trymestrze nie zaleca się stosowania żadnych leków syntetycznych bez konsultacji z lekarzem. W II i III trymestrze wyjątkowo można zastosować syropy z butamiratem, ale tylko w przypadku wyższej konieczności. Syropy na kaszel mokry z bromheksyną i ambroksolem można stosować tylko w II i III trymestrze.