Środki na przeziębienie w ciąży

Aktywne filtry

Jest 17 produktów.

Apipregna, 120 ml
Produkt z Polski
Produkt z Polski
Cena 13,27 zł
0,11 zł ml

Apipregna, 120 ml

Prenalen 14 saszetek
Bezpieczny w ciąży
Bezpieczny w ciąży
Produkt z Polski
Produkt z Polski
Cena 27,29 zł
1,82 zł szt.

Prenalen 14 saszetek

Środki na przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży nie jest niczym przyjemnym nie tylko ze względu na przykre dolegliwości, ale również strach przyszłej mamy o zdrowie malucha. Na szczęście zdiagnozowane przeziębienie u ciężarnej można leczyć i przez większość czasu trwania ciąży łagodna infekcja nie jest aż tak szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Poza tym spokojnie można zastosować niektóre leki na przeziębienie dla kobiet w ciąży.

Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko

Wiele przyszłych mam w aptece interesuje zagadnienie przeziębienia w ciąża wpływu na dziecko. Podczas ciąży fizjologia kobiety ulega diametralnej zmianie. W kontekście przeziębienia i górnych dróg oddechowych dochodzi do okresowego obrzęku nosa i błony śluzowej gardła. To sprawia, że przyszła mama jest nieznacznie bardziej narażona na wystąpienie infekcji. Jeśli się ona pojawi najbardziej uciążliwymi objawami jest katar, kaszel, uczucie rozbicia oraz gorączka. W zasadzie ta ostatnia jest najbardziej niebezpieczna dla płodu, bo podwyższona temperatura ciała kobiety może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dotyczy to raczej I trymestru. Wbrew pozorom kaszel (o ile nie jest napadowy i duszący) oraz katar nie stanowią zagrożenia dla płodu.

Co na przeziębienie w ciąży? 

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie - co na przeziębienie w ciąży? Choć możliwości leczenia przeziębienia u kobiet w ciąży są ograniczone - nie oznacza jednak, że ich zupełnie nie ma. Bezpieczne leki na przeziębienie w ciąży istnieją, ale zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku gorączki pierwszym wyborem kobiety w ciąży powinien być paracetamol - uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Choć paracetamol można stosować w każdym z trymestrów, to nie oznacza to, że można go stosować długotrwale i w dużych ilościach, zwłaszcza, że należy do kategorii B. Kategoria B wg FDA, określająca ryzyko stosowania leków w okresie ciąży obejmuje leki, wobec których nie potwierdzenia w badaniach dla negatywnego w skutkach ich stosowania na płód u kobiet w czasie ciąży.

Leki przeciwgorączkowe

Aspirynę można zastosować kobiecie w ciąży wyłącznie po konsultacji lekarskiej i tylko wtedy, gdy korzyść z jej stosowania przewyższa ryzyko. Dostępny nadal w Polsce metamizol sodowy z kolei ma potwierdzony badaniami teratogenny wpływ na płód i bezwglednie nie powinien być stosowany u przyszłych mam. Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen i ketoprofen należą do tej samej kategorii leków co paracetamol (kategoria B), z tą różnicą, ze w ostatnim trymestrze ich stosowanie jest zabronione - gdyż mogą hamować akcję porodową i doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego.

Leki na katar w ciąży

Katar w ciąży choć uciążliwy, to nie stanowi większego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Jeśli jednak zajdzie konieczność zastosowania jakiegoś leku - warto sięgnąć po miejscowo działające spreje do nosa z oksymetazoliną. Choć sama substancja czynna należy do kategorii C wg FDA to poprawna aplikacja leku do nosa wywołuje wyłącznie działanie miejscowe i nie wchłania się do krążenia ogólnego. Alternatywą może być stosowanie roztworów wody morskiej o różnym stężeniu.

Leki na ból gardła w ciąży

W przebiegu przeziębienia u kobiet w ciąży może pojawić się również ból gardła. Jedyną dobrze przebadaną substancją poza niektórymi surowcami roślinnymi jest benzydamina. Nie wchłania się po miejscowej aplikacji na podrażnione gardło. Benzydaminę można znaleźć w aptece w postaci sprejów i płukanek.

Leki na kaszel w ciąży

Najbardziej dokuczliwym, bo najdłużej utrzymującym się objawem po infekcji jest kaszel. W przypadku kaszlu suchego w I trymestrze nie zaleca się stosowania żadnych leków syntetycznych bez konsultacji z lekarzem. W II i III trymestrze wyjątkowo można zastosować syropy z butamiratem, ale tylko w przypadku wyższej konieczności. Syropy na kaszel mokry z bromheksyną i ambroksolem można stosować tylko w II i III trymestrze.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj