Środki na rzucenie palenia

Marka

Cena

  • 15,00 zł - 129,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 28 produktów.

Środki na rzucenie palenia

Palenie tytoniu to jeden z najsilniej uzależniających nałogów. Nic dziwnego więc, że spośród osób próbujących zerwać z paleniem 25% rezygnuje już po pierwszym tygodniu, 29% po dwóch, 36% poddaje się po miesiącu, a 50% w ciągu pół roku. Ostatecznie aż 92% tych prób spełza na niczym. Nie oznacza to jednak, że rzucanie palenia jest niemożliwe. Jest, ale aby zakończyło się powodzeniem wymaga dobrej motywacji, determinacji w abstynencji i wsparcia farmakologicznego. Punktem wyjścia powinno być jednak zrozumienie mechanizmu nałogu.

Jak działa mechanizm nałogu?

Za działanie uzależniające popularnego “dymka” odpowiada nikotyna. W każdym papierosie znajduje się jej kilkanaście miligramów, ale zaledwie 1-2mg ulega wchłonięciu z jamy ustnej, nosa, gardła i płuc do krwioobiegu. To wystarczająca ilość, by wywołać u palacza określone objawy w obrębie układu nerwowego - uspokojenie i uczucie rozładowania napięcia. To dlatego rzucanie palenia jest takie trudne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nikotyna wchłania się przez nieuszkodzoną skórę, a a większych dawkach może powodować porażenie nerwu słuchowego, wzrokowego, splątanie i niewydolność oddechową.

Szkodliwość nikotyny

Po dostaniu się do krwioobiegu natomiast nikotyna podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza rytm serca i zwiększa jego pojemność wyrzutową. Sporo palaczy doświadcza po wypaleniu pierwszego porannego papierosa potrzeby pójścia do toalety - nikotyna bowiem przyspiesza perstylaktykę jelit i zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Długotrwałe palenie obciąża również nerki, gdyż nikotyna hamuje diurezę i wpływa na nerkowy mechanizm kontroli ciśnienia krwi. Nikotyna z łatwością pokonuje barierę łożyskową, przenika do płodu i mleka u palących mam karmiących. Decyzja o rzuceniu palenia jest więc jedną z najlepszych decyzji jaką może podjąć osoba uzależniona od papierosów.

Szkodliwość substancji smolistych

Szkodliwe działanie samej nikotyny na organizm to jedno, a spustoszenie jakie dokonują substancje emitowane podczas spalania tytoniu to zupełnie inna bajka. Związki wchodzące w skład substancji smolistych takie jak tlenek węgla, fenol, 1-naftyloamina, aceton, butan, formaldehyd, chlorek winylu, dichlorodifenylotrichloroetan (DDT), amoniak, polon, arsen, kadm czy cyjanowodór działają nie tylko drażniąco miejscowo na błonę śluzową układu oddechowego, ale wywołują toksyczny efekt na wiele różnych narządów. Łączna ilość związków chemicznych obecnych w dymie tytoniowym jest znacznie dłuższa - do tej pory oznaczono ich kilka tysięcy, z czego kilkadziesiąt ma naukowo udowodnione działanie nowotworowe.

Rzucanie palenia - wygląd skóry u palaczy

Okazuje się, że nie zawsze wyniszczające efekty palenia tytoniu są dobrą motywacją do rzucenia palenia. Często górę bierze aspekt ekonomiczny lub estetyczny (skóra palaczy jest zażółcona, ziemista i szybciej się starzeje). Bez względu na to jakie powody popychają ludzi do walki z nałogiem, to decyzja o tym jest jedną z ich najlepszych w życiu. Niestety statystyki nie są przychylne - palacze chcący zerwać z nałogiem, którzy polegają wyłącznie na swojej zazwyczaj przegrywają w przedbiegach. O wiele skuteczniejsze narzędzia rzucania palenia daje nam dzisiejsza farmakologia oparta m.in. o nikotynową terapię zastępczą, cytyzynę i bupropion.

Tabletki na rzucenie palenia

Tabletki z cytyzyną

Tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną są w Polsce dostępne bez recepty. Jej mechanizm działania oparty jest na blokowaniu dostępu nikotyny do receptorów nikotynowych oraz utrzymaniu odpowiednio wysokiego stężenia dopaminy w OUN. Dzięki temu osoba na nikotynowym odwyku czerpie przyjemność z działania nieszkodliwej cytyzyny, zamiast nikotyny. Stosowana zgodnie z zaleceniami zmniejsza lęk, osłabia apetyt (elimunuje zajadanie podczas abstynencji) oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Aby w pełni wykorzystać leczenie cytyzyną osoba rzucająca palenie powinna dostosować się ściśle do dawkowania z ulotki i zacząć przyjmować lek się na 5 dni przed definitywnym zaprzestaniem palenia, uprzednio starając się drastycznie zmniejszyć ilość wypalanych dziennie papierosów. Zamiast bezwiednie wydawać cytyzynę, warto rozpatrzyć przeciwwskazania.

Do tych należy niewątpliwie niestabilna dławica piersiowa, zaburzenia rytmu, ciąża i karmienie piersią, świeży zawał serca i udar niedokrwienny. Nie pozostaje bez wpływu na skuteczność leczenia niektórych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, więc palaczy z podeszłym wieku przed zastosowaniem jej należy namówić na konsultację lekarską.

Tabletki z bupropionem

Tabletka na rzucenie palenia z burpopionem to nowoczesny lek wykorzystywany do tej pory w leczeniu niektórych odmian depresji. jest silniejszy od cytyzyny, ale niestety nie może być stosowany podczas terapii benzodiazepinami, GKS i tramadolem. Zaletą bupropionu jest fakt, że znacząco opóźnia nieunikniony przyrost masy ciała podczas nikotynowej abstynencji.

Leki na rzucenie palenia - plastry, gumy i pastylki z nikotyną

Nikotynowa terapia zastępcza polega na podawaniu tzw. nikotyny leczniczej w zmniejszających się dawkach. O ostatecznym sukcesie w przypadku NTZ decyduje nastawienie chorego i jego silna wola. Choć szanse na zerwanie z nałogiem w przypadku osób wypalających więcej niż paczkę papierosów dziennie nie są spektakularne, to po 7-12 tygodniach abstynencji rokowania się poprawiają. Najpopularniejsze środki na rzucenie palenia z nikotyną lecznicza to systemy transdermalne (TTS 16- i 24-godzinne), pastylki do ssania, gumy lecznicze, aerozole i inhalery.

Warto na nie zwrócić uwagę, gdyż mają one również kolosalny wpływ na przebieg terapii. Długość leczenia nie powinna przekraczać 12-tygodni – dlatego bardzo ważna jest jak najlepsza współpraca palacza, jego systematyczność oraz świadomość, że NTZ łagodzi tylko objawy abstynencyjne, co ma pozwolić mu samemu uporać się z nałogiem. Brak motywacji skutkuje niestety w przypadku nikotynowej terapii zastępczej – fiaskiem całego przedsięwzięcia. Dlatego warto zapamiętać proste równanie:

Leki na rzucenie palenia + motywacja = sukces

Jak prawidłowo naklejać plastry z nikotyną?

Plastry na rzucenie palenia należy naklejać na suchą, nieuszkodzoną skórę w górnej części tułowia lub ramienia i unikać odklejania przed czasem. Za każdym razem należy zmieniać miejsce aplikacji, by zapewnić idealną penetrację nikotyny przez skórę. Gumy leczniczego należy żuć powoli, za każdym razem zatrzymując ją pomiędzy dziąsłem a policzkiem i czynności te powtarzać cyklicznie. Maksymalna ilość gum to 8-12 sztuk. NTZ jest przeciwwskazana u osób niepełnoletnich!

Zobacz również preparaty na stres, niepokój, sen dostępne w naszej ofercie.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj