Witamina K dla dzieci

 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.

 

Witamina K dla dzieci

Witamina K dla dzieci

Najpoważniejszym zagrożeniem dla życia dzieci jest krwawienie spowodowane niedoborem witaminy K . Małe dziecko (zwłaszcza noworodek lub niemowlę) ma bardzo słabo rozwiniętą jelitową florę, która odpowiada za częściową podaż witaminy K. Dodatkowo mleko matki zawiera również niezbyt duże ilości tej witaminy. Dlatego też po narodzinach witaminę K podaje się rutynowo albo w postaci iniekcji albo jako podanie doustne. Niedostateczna podaż witaminy K wydłuża się u dziecka czas krzepnięcia krwi, co może być przyczyną krwawień z nosa, żołądka i układu moczowego. U niemowląt może nawet dojść do śmiertelnej skazy krwotocznej.

Witamina K dla dzieci - bezpieczna czy nie?

Witamina K dla dziecka nie ma szkodliwego działania na organizm. Ale duże dawki mogą mieć pewny niekorzystny wpływ na wątrobę i układ krwiotwórczy. Niemal całe zapotrzebowanie na witaminę K jest pokrywane z produktów żywnościowych (witamina K1) albo poprzez endogenną syntezę w jelicie czczym i krętym. Dobrym źródłem witaminy K są zielone części roślin.

Witamina K dla dzieci - iniekcja czy tabletka?

Wokół profilaktyki przeciwkrwotocznej u noworodków powstały pewne kontrowersje. Witamina K dla dzieci można podawać bezpośrednio po urodzeniu doustnie w dawce wynoszącej 1 mg i następnie każdego dnia w dawce wynoszącej 25 µg. Można również podać witaminę K jednorazowo po urodzeniu w dawce 1mg domięśniowo i zdaniem specjalistów ta metoda jest lepszą i bezpieczniejszą metodą profilaktyki. Droga doustna nie jest odpowiednia dla wcześniaków, noworodków z z cholestazą czy z zaburzeniami wchłaniania jelitowego oraz u dzieci, których matki przyjmowały jakiekolwiek leki wchodzące w interakcje z witaminą K.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj