Witaminy z grupy B

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 219,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 54 produktów.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B

Podstawy nauki o witaminach budował polski biochemik Kazimierz Funk, który na początku XX wieku wyizolował z otrąb pierwszą witaminę – B1. Jej zawartość potwierdził później jeszcze w drożdżach, mleku oraz wołowym mózgu. Przez całe swoje zawodowe żucie aż do śmierci leczył ludzi z niedoborami oraz prowadził dalsze prace badawcze nad witaminą B1 oraz kwasem nikotynowym (witamina B3). W niedoborach witamin z grupy B dopatrywał się przyczyny nowotworów. Choć od tamtego czasu minęło ponad 100 lat wiemy już, że witaminy należą do składników odżywczych, które w większości przypadków muszą być stale dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, a bez których organizm nie może normalnie funkcjonować.

Witaminy z grupy B - jaka jest ich rola w organizmie?

Witaminy z grupy B obok chromu i żelaza w dużym uproszczeniu regulują codzienne zapotrzebowanie organizmu na energię oraz jej wydatkowanie. Biorą również udział w regulowaniu procesów snu i czuwania, a ich niedobór może prowadzić do rozwoju nawet zaburzeń depresyjnych. Dzieje się tak, gdyż witamina B6, B12 oraz kwas foliowy bierze udział w syntezie tryptofanu.

Witamina z grupy B - dlaczego jeszcze są ważne?

Witaminy z grupy B biorą udział w wielu procesach metabolicznych głównie jako koenzymy - w przemianach aminokwasów, złożonych cukrów, cholesterolu i fosfolipidów. Biorą udział w syntezie wielu kluczowych związków w ustroju - jak choćby w syntezie hemu czy wspomnianego tryptofanu. Witaminy z grupy B wpływają na przewodnictwo nerwowo mięśniowe, ale modulują również działanie układu immunologicznego.

Witaminy z grupy B - ich rola jest bardzo ważna!

Witaminy z grupy B m.in witamina B2 biorą udział w procesie widzenia, a ich niedobory mogą objawiać się nadwrażliwością na światło słoneczne. Witamina B1 oprócz aktywności charakterystycznych dla wszystkich witamin z grupy B wpływa na proces wzrostu organizmu.

Witaminy z grupy B - szczególna witamina B12

Witamina B12 (cyjanokobalamina, metylokobalamina) uchodzi za jedną z najważniejszych witamin, które muszą być stale dostarczane do naszego organizmu . Jej zbyt mała podaż z żywnością wiąże się z ryzykiem rozwoju niedoborów, które dotykają najczęściej układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.O jej wpływie na funkcjonowanie układu nerwowego świadczy fakt, że poleca się ją osobom cierpiącym na bezsenność, najlepiej w otoczeniu reszty witamin z grupy B.

Jak wybrać witaminy z grupy B?

Na aptecznych półkach można znaleźć wiele witamin z grupy B, które noszą nazwy B-complex, B-compositum. Wybierając odpowiedni produkt warto zwrócić uwagę na fakt czy jest on środkiem leczniczym czy suplementem diety oraz sprawdzić % pokrycia dziennego zapotrzebowania na poszczególne witaminy.

Witaminy z grupy B tabletki - jakie?

Coraz więcej preparatów z kategorii witamin z grupy B zawiera dodatkowo witaminę B12, która jest kluczowa dla funkcjonowania organizmu, a której niedobory zwłaszcza w populacji kobiet są coraz częściej odnotowywane. Sprawdzając skład witamin z grupy B warto jednocześnie sprawdzić formę chemiczną witaminy B12. Najlepiej przyswajalną bowiem formą jest    

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj