Witaminy z grupy B
Aktywne filtry
Jest 66 produktów.
Asecurin Baby krople, 10 ml
Vitaminum B12 100mcg Strong, 30 tabletek
Sinaxto, 30 kapsułek
Hydrosal Senior, 24 tabletki musujące
SWISS PHARMA Witamina B12 Forte, 30 kapsułek
VitaSwiss Monakolina Forte, 30 tabletek
Rodzina Zdrowia Magnesive Skurcz, 60 tabletek
Multimax Sport 60 kaps.
Rodzina Zdrowia Multiwitamina + magnez 20 tabletek
Rodzina Zdrowia Vitaminum B2 Forte, 60 tabletek
Cardiomin 60 kapsułek
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B
Podstawy nauki o witaminach budował polski biochemik Kazimierz Funk, który na początku XX wieku wyizolował z otrąb pierwszą witaminę – B1. Jej zawartość potwierdził później jeszcze w drożdżach, mleku oraz wołowym mózgu. Przez całe swoje zawodowe żucie aż do śmierci leczył ludzi z niedoborami oraz prowadził dalsze prace badawcze nad witaminą B1 oraz kwasem nikotynowym (witamina B3). W niedoborach witamin z grupy B dopatrywał się przyczyny nowotworów. Choć od tamtego czasu minęło ponad 100 lat wiemy już, że witaminy należą do składników odżywczych, które w większości przypadków muszą być stale dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, a bez których organizm nie może normalnie funkcjonować.
Witaminy z grupy B - jaka jest ich rola w organizmie?
Witaminy z grupy B obok chromu i żelaza w dużym uproszczeniu regulują codzienne zapotrzebowanie organizmu na energię oraz jej wydatkowanie. Biorą również udział w regulowaniu procesów snu i czuwania, a ich niedobór może prowadzić do rozwoju nawet zaburzeń depresyjnych. Dzieje się tak, gdyż witamina B6, B12 oraz kwas foliowy bierze udział w syntezie tryptofanu.
Witamina z grupy B - dlaczego jeszcze są ważne?
Witaminy z grupy B biorą udział w wielu procesach metabolicznych głównie jako koenzymy - w przemianach aminokwasów, złożonych cukrów, cholesterolu i fosfolipidów. Biorą udział w syntezie wielu kluczowych związków w ustroju - jak choćby w syntezie hemu czy wspomnianego tryptofanu. Witaminy z grupy B wpływają na przewodnictwo nerwowo mięśniowe, ale modulują również działanie układu immunologicznego.
Witaminy z grupy B - ich rola jest bardzo ważna!
Witaminy z grupy B m.in witamina B2 biorą udział w procesie widzenia, a ich niedobory mogą objawiać się nadwrażliwością na światło słoneczne. Witamina B1 oprócz aktywności charakterystycznych dla wszystkich witamin z grupy B wpływa na proces wzrostu organizmu.
Witaminy z grupy B - szczególna witamina B12
Witamina B12 (cyjanokobalamina, metylokobalamina) uchodzi za jedną z najważniejszych witamin, które muszą być stale dostarczane do naszego organizmu . Jej zbyt mała podaż z żywnością wiąże się z ryzykiem rozwoju niedoborów, które dotykają najczęściej układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.O jej wpływie na funkcjonowanie układu nerwowego świadczy fakt, że poleca się ją osobom cierpiącym na bezsenność, najlepiej w otoczeniu reszty witamin z grupy B.
Jak wybrać witaminy z grupy B?
Na aptecznych półkach można znaleźć wiele witamin z grupy B, które noszą nazwy B-complex, B-compositum. Wybierając odpowiedni produkt warto zwrócić uwagę na fakt czy jest on środkiem leczniczym czy suplementem diety oraz sprawdzić % pokrycia dziennego zapotrzebowania na poszczególne witaminy.
Witaminy z grupy B tabletki - jakie?
Coraz więcej preparatów z kategorii witamin z grupy B zawiera dodatkowo witaminę B12, która jest kluczowa dla funkcjonowania organizmu, a której niedobory zwłaszcza w populacji kobiet są coraz częściej odnotowywane. Sprawdzając skład witamin z grupy B warto jednocześnie sprawdzić formę chemiczną witaminy B12. Najlepiej przyswajalną bowiem formą jest