Środki na zaparcia i biegunki u dzieci

Marka

Cena

  • 3,00 zł - 66,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 44 produktów.

Środki na zaparcia i biegunki u dzieci

Sposoby na biegunkę i zaparcia u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Wynika to z jego nieco innego tempa pracy w porównaniu do osoby dorosłej oraz podatności na infekcje drogą fekalno-oralną. Z tego powodu u dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym pojawiają się problemy z wypróżnianiem lub biegunki. Źródłem biegunki i zaparć u dziecka mogą być różne czynniki i od tego zależy sposób jej leczenia.

Ile trwa biegunka u dziecka?

Biegunka u dziecka jest niczym innym jak oddawaniem stolca o płynnej lub półpłynnej konsystencji więcej niż dwa razy na dobę. Biegunka może trwać do 3 tygodni i wtedy mówimy o ostrej biegunce u dzieci.

Przewlekła biegunka u dziecka

Przewlekła biegunka u dziecka może trwać nawet kilkanaście tygodni i mimo, że objawy mogą być słabiej nasilone to nie leczona może prowadzić do groźnych następstw - zaburzeń odżywiania, niedoborów elektrolitowych i witaminowych. Przedłużająca się biegunka może być pierwszym sygnałem chorób zapalnych jelit jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Wodnista biegunka u dziecka

Za wystąpienie biegunki u dzieci odpowiadają najczęściej wirusy - norowirusy i rotawirusy. Szczególnie zjadliwe są te ostatnie - bardzo łatwo się rozprzestrzeniają (za pomocą brudnych rąk), a zakażenie może być przenoszone na kolejne osoby nawet 10–14 dni po ustąpieniu objawów. Bardzo zakaźne są bowiem fekalia i wymiociny. W przypadku biegunki rotawirusowej dochodzi do gwałtownego wypróżniania. Wodnistej biegunce u dziecka towarzyszy często gorączka i uczucie rozbicia.

Co podawać na biegunkę dla dziecka?

Większość biegunek u dzieci można leczyć samodzielnie albo pod nadzorem farmaceuty. Cięższe przypadki biegunek zwłaszcza rotawirusowych, które mogą prowadzić do ubytku elektrolitów i odwodnienia leczy się niekiedy w szpitalu.

Przede wszystkim nawadnianie, bo jest punktem wyjścia w leczeniu biegunki . U większości dzieci nawadnianie można prowadzić w domu z wykorzystaniem doustnych płynów nawadniających (DPN, ang. ORS). Dzieci różnie tolerują popularne elektrolity, gdyż są one mieszaniną różnych soli. Mimo to nie wolno ich rozcieńczać, dosładzać ani dodawać soków. By zachęcić malucha do wypicia płyn można podawać chłodny i małymi porcjami z niewielkimi przerwami. Dieta– w czasie biegunki u dziecka należy podawać potrawy oparte na gotowanej skrobi np. ryż, makaron, ziemniaki) oraz kasze. Z pomocą mogą przyjść przekąski pokroju krakersów, ale również banany, podbielone mąką zupy, gotowane mięso oraz warzywa. Dzieci pod żadnym pozorem nie powinny jeść ciężkostrawnych produktów, smażonych i słodyczy.

Biegunka u dziecka leki na biegunkę bez recepty

U dzieci powyżej 6. roku życia można spokojnie zastosować loperamid , który spowalnia pracę jelit, zwiększa wchłanianie wody, a dzięki temu zmniejsza liczbę wypróżnień. Węgiel aktywowany tak popularny u starszych osób pomimo dobrych właściwości adsorpcyjnych, żeby był skuteczny musi być podany w krótkim czasie po kontakcie z czynnikiem wywołującym objawy, co w przypadku dzieciaków jest praktycznie niemożliwe. Dobrze jednak sprawdza się w biegunkach u dzieci spowodowanych zjedzeniem nieświeżej żywności. Nifuroksazyd jest skuteczny w biegunkach u dzieci o podłożu bakteryjnym, ale jego działanie przeciwbiegunkowe rozpoczyna się dopiero w ciągu 2 dni od rozpoczęcia leczenia.

Bardzo korzystnym wspomaganiem leczenia wodnistej biegunki u dzieci są niektóre szczepy probiotyczne (Lactobacillus rhamnosus GG, i/lub Saccharomyces boulardii). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że bakterie probiotyczne nie pomogą w biegunce zapalnej i inwazyjnej.

Zaparcia u dzieci

Długotrwałe zaparcie potrafi skutecznie dać się we znaki szczególnie dzieciom Dla nich to bardzo osobisty i wstydliwy problem Zanim skorzystamy z porady lekarza czy farmaceuty warto zaparciom stawić czoła samodzielnie. Często mała zmiana codziennych nawyków u dziecka potrafi zdziałać cuda i przynieść dobre efekty.

Zaparcia nawykowe

Mówi się, że problem zaparć dotyczy 10% populacji dziecięcej. Pierwsze problemy można zaobserwować u niemowląt, które wynikają ze stale zmieniającego się składu mleka mamy oraz początku rozszerzania diety. U 2. i 3. latków zdarza się, że wypróżnienia stają się rzadsze niż raz w tygodniu. Dziecko oddaje wtedy twarde, spieczone stolce oraz płacze z bólu przy wypróżnieniu. Charakterystycznym objawem zaparć nawykowych u dzieci jest "postawa retencyjna". Dziecko przerywa zabawę, staje w bezruchu, zaciska pośladki, jest rozdrażnione i płacze. Gdy parcie na kał mija wraca do zabawy. Po kilku dniach bańka odbytnicy napełnia się i dziecko popuszcza kał.

Co na zaparcia u dziecka stosować?

Pierwszym działaniem jakie należy podjąć w przypadku zaparć u dziecka jest wdrożenie odpowiedniej diety, zmiana częstotliwości posiłków i odpowiednie nawadnianie. Niezwykle pomocny jest również ruch, który pobudza pracę jelit i przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej wzdłuż jelita grubego. Na szczęście przez większość sezonu dysponujemy wieloma warzywami i owocami, które mogą służyć nam w jelitowych problemach. Konfitura ze śliwek, suszone figi czy nasiona chia są bogatym źródłem pęczniejącego błonnika, który u dziecka zmiękcza masy kałowe i ułatwia wypróżnianie. W tym czasie trzeba jednak unikać z pieczonych jabłek, bananów, agrestu, porzeczki, pigwy i jagód – te obfitują w pektyny o właściwościach zagęszczających.

Zaparcia u dziecka - leki bez recepty

Czopki na zaparcia są dobrym wyborem w sytuacjach, kiedy oczekujemy natychmiastowego efektu. Jednogramowe czopki mogą być stosowane u dzieci, Przed aplikacją czopków należy umyć ręce, położyć się na boku i maksymalnie podciągnąć kolana w stronę klatki piersiowej. Następnie należy wepchnąć czopek palcem do odbytu – najgłębiej jak to możliwe i przewrócić się na brzuch. W sytuacji, gdy czopek jest wydalany, należy powstrzymać ten odruch i zaciskać dziecku pośladki.

Co na zaparcia u dziecka? - makrogol.  Zgodnie z wieloma wytycznymi lekiem z wyboru w leczeniu zaparć u małych dzieci jest makrogol (PEG). Przez 3-6 dni należy podawać dzieciom 1-1,5 g/kg masy ciała, a następnie podtrzymująco 0,4 g/ kg masy ciała. Leczenie przewlekłych zaparć u dzieci powinno trwać minimum 2 miesiące, a po ustąpieniu objawów makrogol należy podawać jeszcze przez miesiąc stopniowo go odstawiając. Co na zaparcia u dziecka - laktuloza Na jej korzyść przemawia forma podania (syrop) oraz fakt, że nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Czasami jednak laktuloza powoduje wzdęcia, bóle brzucha i kolki u dzieci. nie nadaje się również do regularnego stosowania u dzieci, gdyż może być przyczyną próchnicy. Laktuloza działa najczęściej 48-72 godzin po podaniu, a w czasie jej stosowania zalecane jest zwiększenie ilości wypijanych płynów w ciągu dnia do 1,5-2 litrów. Co na zaparcia u dziecka - mikrowleki Ciekawym sposobem leczenia zaparć u dzieci i dorosłych jest stosowanie naturalnych mikro wlewek doodbytniczych Naturalne mikrowlewki ma łagodne działanie przeczyszczające oraz osłaniające błonę śluzową odbytu. Z tego względu mogą być stosowane u dzieci. Mikrowlewki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zaparć u dzieci spowodowanych lękiem przed wypróżnieniem.

Jaki probiotyk na zaparcia u dziecka?

W naszym układzie pokarmowym bytuje wiele bakterii. Stanowią one naturalną florę fizjologiczną, warunkującą prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, zapobiegającą infekcjom wirusowym i bakteryjnym, zwłaszcza kobietom i dzieciom. Probiotyki stanowią naturalną, nieswoistą barierę immunologiczną naszego organizmu, gdyż konkurują o niszę ekologiczną (środowisko życia) z drobnoustrojami. Obiecujące dane dotyczące skuteczności probiotyków wynikają ze stosowania szczepu Lactobacillus plantarum DSM 9843, znanego również jako L plantarum 299v. Szczep ten stosowany jest w leczeniu zespołu jelita drażliwego, w przebiegu którego pojawiają się biegunki i zaparcia.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj