Mieszanki ziołowe
Aktywne filtry
Jest 49 produktów.
Vagosan, mieszanka ziołowa, 100g
Iberogast płyn doustny 50 ml
Nalewka gorzka AMARA, 35 g
Nervosol płyn doustny 100 g
Kora dębu, 50 g
Septosan Fix 30 saszetek
Azulan płyn 100 ml
Rinozine Zatoki, 60 kapsułek
Verdin Fix z earl grey 20 saszetek
Żurawina + kolendra, 60 tabletek
Nervosan Fix 20 saszetek
Mieszanki ziołowe
Mieszanki ziołowe
Terapia wielu schorzeń wymaga często łączenia klasycznej farmakoterapii z leczeniem ziołami. Ziołolecznictwo poza stosowaniem pojedynczych ziół w konkretnych jednostkach chorobowych często opiera się na łączeniu ze sobą kilku różnych, co wymaga specjalistycznej i niezbędnej wiedzy. Prawda jest jednak taka, że jako konsumenci czy pacjenci aptek często po prostu nie mamy chęci na zgłębianie tajników naturoterapii , więc wtedy z pomocą mogą nam przyjść mieszanki ziołowe. Są to specjalne skomponowane kompletne mieszanki, których przygotowanie ogranicza się do zalania gorącą wodą, zaparzenia i wypicia.
Dlaczego mieszanki ziołowe są godne uwagi?
Cechą charakterystyczną ziół jest to, że w przeciwieństwie do leków syntetycznych, których działanie można sprowadzić do prostego schematu jeden lek-jedna choroba, najczęściej mają wielokierunkowe działanie i rzadko wykazują jedną aktywność biologiczną. Co więcej substancje czynne zawarte w surowcach ziołowych mogą wzajemnie potęgować i uzupełniać swoje działanie, albo wręcz odwrotnie wzajemnie się hamować.
Na czym polega przewaga mieszanek ziołowych nad ziołami pojedynczymi?
Ziole arze i naturoterapeuci opracowujący receptury mieszanek wiedzą, że jeden surowiec jest komplementarny w stosunku do drugiego. Dzięki temu cała mieszanka ziołowa ma znacznie skuteczniejsze działanie, a jednocześnie wysokie bezpieczeństwo.
Mieszanki ziołowe - jak je najlepiej przechowywać?
Mieszanki ziołowe najlepiej przechowywać w szczelnych, szklanych słojach albo pojemnikach na żywność. Dobrze zamknięte opakowanie chroni mieszanki ziołowe przed niekorzystnym wpływem wilgoci, promieniowania UV, a także przed larwami omacnic czy mklików mącznych. Warto również zaopatrzyć w etykiety mieszanek ziołowych, na których powinniśmy umieścić informację o składzie mieszanki oraz jej działaniu.
Mieszanki ziołowe- jak długo je przechowywać?
Czas przechowywania mieszanek ziołowych zależy od ich składu. Zielone części (pędy, liście) suszonych ziół można przechowywać przez 1-2 lata, z kolei twarde korzenie, kłącza, korę oraz nasiona nieco dłużej, nawet kilka lat.
Mieszanki ziołowe - które wybrać?
W aptekach znaleźć można mieszanki ziołowe w postaci ziół sypkich albo w saszetkach. Te ostatnie są zwane potocznie ekspresowymi lub mieszankami fix. Mieszanki ziołowe w saszetkach są drobniejsze od mieszanek sypanych, ale dzięki temu ulega skróceniu czas zaparzania i nie jest wymagane cedzenie przez gazę.
Mieszanki ziołowe - jak je parzyć?
Mieszanki ziołowe w saszetkach najlepiej jest zaparzać gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Od nas też zależy czy chcemy uzyskać mocny napar i długo zaparzać surowiec, czy raczej wolimy klarowne, łagodne w smaku napary. W przypadku najmłodszych entuzjastów mieszanek ziołowych należy je parzyć nie dłużej niż 5 minut, po to by uzyskać nie za mocny, ale klarowny napar.Pomimo tego, że mieszanek ziołowych w saszetkach co do zasady nie cedzi się, to w w przypadku dzieci warto zrobić wyjątek i odcedzić na podwójnej warstwie gazy. Dzieci są bowiem szczególnie narażone na różne zanieczyszczenia ziół, które ze względu na stopień rozdrobnienia są często zapylone.
Jak długo po zaparzeniu mogą być stosowane mieszanki po zaparzeniu?
Napar z mieszanek ziołowych przygotowuje się się zalewając saszetki wrzącą wodą. Następnie mieszanki parzy się pod przykryciem przez kilkanaście minut. Tak przygotowany napar z konkretnej mieszanki ziołowej przechowuje się w lodówce maksymalnie przez 1 dobę.