Układ sercowo-naczyniowy

Aktywne filtry

Jest 256 produktów.

Układ sercowo-naczyniowy

Układ sercowo-naczyniowy

Nietrudno dostrzec, że Polacy najwięcej pieniędzy wydają na leki kardiologiczne. Oznacza to, że choroby układu sercowo-naczyniowego są w naszym kraju na porządku dziennym. Tymczasem serce jest jednym z narządów kardynalnych umiejscowionych w klatce piersiowej. Oprócz serca znajdują się tam inne równie ważne narządy - płuca i aorta, która rozprowadza krew we wszystkie zakątki ciała. Układ sercowo-naczyniowy odgrywa bardzo wiele ważnych funkcji w homeostazie organizmu, a do najczęstszych chorób go dotykających należy nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność żylna oraz zastój limfatyczny.

Układ sercowo-naczyniowy - przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna jest częstym problemem krajów uprzemysłowionych. W Polsce na PNŻ cierpi 47% kobiet i 37% mężczyzn. Najważniejszymi czynnikami ryzyka jest wiek oraz płeć żeńska. Oprócz tego duże znaczenie mają czynniki dziedziczne.PNŻ dotyka najczęściej kobiety z dodatnim wywiadem rodzinnym. Leczenie tej choroby obejmuje stosowanie pończoch uciskowych, utrzymywania kończyny powyżej poziomu bioder, fizykoterapię oraz leczenie farmakologiczne za pomocą leków usprawniających krążenie (diosmina) Wszystkie powyższe działania  mają na celu głównie usprawnienie działania pompy mięśniowej opróżniającej naczynia żylne oraz zmniejszenia ciśnienia w układzie żylnym kończyny dolnej.

Układ sercowo-naczyniowy - miażdżyca

Miażdżyca jest przewlekłą choroba układu sercowo-naczyniowego. w której zmniejszaniu ulega światło naczyń tętniczych. Dochodzi do upośledzonego przepływu krwi oraz niedotlenienia narządów i tkanek. W świetle naczynia pojawia się blaszka miażdżycowa, która składa się głównie z frakcji cholesterolowej. Powstawaniu i narastaniu blaszki sprzyjają zaburzenia profilu lipidowego, przewlekły stres oraz poboczne choroby metaboliczne jak np. cukrzyca.

Układ sercowo-naczyniowy - zastój limfatyczny

Z układem sercowo-naczyniowym jest ściśle związany układ limfatyczny. Najczęstszym schorzeniem dotykającym układ chłonny  jest obrzęk limfatyczny. Szacuje się, że 150 mln ludzi na świecie cierpi na objawy obrzęku.Obrzęk powstaje na skutek nagromadzenia się sporych ilości limfy,  pomimo wydawać by się mogło sprawnej pracy naczyń limfatycznych.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj