Leki na owsicę
Aktywne filtry
Jest 1 produkt.
Leki na owsicę
Leki na owsicę
Owsiki są najczęstszymi pasożytami wywołującymi choroby pasożytnicze u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsiki bytują w przewodzie pokarmowym. Samice owsików składają w nocy jaja w okolicach odbytu, z których po kilku godzinach wydostają się młode osobniki zdolne do dalszego zakażania. Podczas owsicy odbyt jest podrażniony, a błona śluzowa bardzo swędząca. Dzieci często przenoszą jaja pod paznokciami do ust i rozprzestrzeniają je w swoim otoczeniu. Infekcja owsikami przebiega w zależności od intensywności zarażenia, czasu trwania i wrażliwości osobniczej w sposób bezobjawowy lub objawowy. Kiedy więc zacząć podawać leki na owsicę?
Leki na owsicę - kiedy je podać?
Czasami u dzieci pojawiają się objawy z pozoru niezwiązane z owsicą np. nocny świąd okolicy odbytu, brak apetytu, blada skóra, pojawiające się cienie pod oczyma, częsty płacz bez powodu, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudność w skupieniu uwagi oraz bezsenność. Świąd okolic odbytu sprzyja drapaniu, stanom zapalnym skóry i bakteryjnym nadkażeniom.Taki stan jest zawsze do stosowania leków na owsicę.
Leki na owsicę - kiedy wiadomo, że są niezbędne?
Do potwierdzenia obecności owsików często wystarcza obserwacja kału, rzadziej badanie wymazu z odbytu. W każdym przypadku poszukuje się jaj owsików. Leczenie owsicy przeprowadza się zawsze u wszystkich członków rodziny. Podaje się wtedy leki na owsicę - przeciwpasożytnicze (albendazol, mebendazol albo pyrantel). Niezwykle istotne jest właściwe postępowanie higieniczne. Obejmuje ono obcinanie paznokci, częstszą niż zwykle zmianę bielizny, spanie w obcisłej bieliźnie. By wesprzeć walkę z owsikami warto ograniczyć dziecku podaż węglowodanów i wprowadzić produkty bogate w białko i błonnik.