Leki na owsicę

Aktywne filtry

Jest 1 produkt.

Leki na owsicę

Leki na owsicę

Owsiki są najczęstszymi pasożytami wywołującymi choroby pasożytnicze u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsiki bytują w przewodzie pokarmowym. Samice owsików  składają w nocy jaja w okolicach odbytu, z których po kilku godzinach wydostają się młode osobniki zdolne do dalszego zakażania. Podczas owsicy odbyt jest podrażniony, a błona śluzowa bardzo swędząca. Dzieci często przenoszą jaja pod paznokciami do ust i rozprzestrzeniają je w swoim otoczeniu. Infekcja owsikami przebiega w zależności od intensywności zarażenia, czasu trwania i wrażliwości osobniczej w sposób bezobjawowy lub objawowy. Kiedy więc zacząć podawać leki na owsicę?

Leki na owsicę - kiedy je podać?

Czasami u dzieci pojawiają się objawy z pozoru niezwiązane z owsicą np. nocny świąd okolicy odbytu, brak apetytu, blada skóra, pojawiające się cienie pod oczyma, częsty płacz bez powodu, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudność w skupieniu uwagi oraz bezsenność. Świąd okolic odbytu sprzyja drapaniu, stanom zapalnym skóry i bakteryjnym nadkażeniom.Taki stan jest zawsze do stosowania leków na owsicę.

Leki na owsicę - kiedy wiadomo, że są niezbędne?

Do potwierdzenia obecności owsików często wystarcza obserwacja kału, rzadziej badanie wymazu z odbytu. W każdym przypadku poszukuje się jaj owsików. Leczenie owsicy przeprowadza się zawsze u wszystkich członków rodziny. Podaje się wtedy leki na owsicę -  przeciwpasożytnicze (albendazol, mebendazol albo pyrantel). Niezwykle istotne jest właściwe postępowanie higieniczne. Obejmuje ono obcinanie paznokci, częstszą niż zwykle zmianę bielizny, spanie w obcisłej bieliźnie. By wesprzeć walkę z owsikami warto ograniczyć dziecku podaż węglowodanów i wprowadzić produkty bogate w białko i błonnik.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj