Elektrolity dla dorosłych

Aktywne filtry

Jest 49 produktów.

Elektrolity dla dorosłych

Elektrolity dla dorosłych

Elektrolity dla dorosłych najczęściej są potrzebne w obliczu ostrego odwodnienia na przykład na skutek zatrucia alkoholem, wzmożonego wysiłku fizycznego i ostrej biegunki. Zdrowy stolec dorosłego człowieka zawiera nawet 70-85% wody, a 100-200 ml wody dziennie jest usuwane drogą defekacji. W przypadku biegunki utrata wody ze stolcem jest kilkukrotnie większa niż u osoby zdrowej.Dlatego podczas biegunek u dorosłych, a zwłaszcza seniorów należy skutecznie zapobiegać odwodnieniu.

Elektrolity dla dorosłych - dlaczego są potrzebne?

Odwodnienie wbrew obiegowej opinii nie jest wyłącznie ubytkiem wody z organizmu. Podczas jego postępowania rozwijają się zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i ciśnienie osmotyczne surowicy. Wraz z wodą dochodzi do utraty sodu oraz potasu, co szybko prowadzi do kwasicy. Kwasica manifestuje się głębokimi i szybkimi oddechami oraz nasileniem wymiotów. U dorosłych niedobór elektrolitów objawia się przewlekłym zmęczeniem, zawrotami i bólami głowy, skurczami mięśni, spadkiem ilości wydalanego moczu, suchością błon śluzowych, ogólnym osłabieniem oraz nadmiernym napięciem.

Elektrolity dla dorosłych - kiedy zacząć je przyjmować?

W sytuacji tylko łagodnego odwodnienia wystarczające może okazać się picie wody lub innych płynów. W takim przypadku powinno się wypijać jak najszybciej przynajmniej 1-1,5 litra płynu. Gdy odwodnienie postępuje niezbędne może być wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych pod kontrolą badań. Nawadnianie na początku można przeprowadzić płynami o odpowiednim składzie. Niestety zwykła woda, herbata, cola lub soki owocowe nie zawierają odpowiedniej ilości elektrolitów, a ponadto ich osmolarność zaburzona jest przez wysoką zawartość cukru.

Jaki skład powinny mieć dobre elektrolity dla dorosłych?

Dobre elektrolity dla dorosłych powinny zawierać następujące proporcje:

  • sód 90 mmol/l (200 mg sodu w 100 ml całego roztworu )
  • potas 20 mmol/l (80 mg potasu w 100 ml całego roztworu)
  • glukoza 110 mmol/l 2g w 100 ml całego roztworu)
  • chlorki 80 mmol/l
  • cytryniany 30 mmol/l

Niektóre elektrolity dla dorosłych są wzbogacane w aminokwasy oraz wielocukry.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj