Koenzym Q10

Marka

Cena

  • 9,00 zł - 138,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 14 produktów.

Koenzym Q10

Koenzym Q10

Obecnie obserwujemy intensywne badania nad przeciwutleniaczami.Dzieje się tak, gdyż okazało się, że w obliczu ich niedoborów nasze komórki starzeją się, a my zapadamy na wiele chorób cywilizacyjnych. Jednym z najbardziej znanych antyoksydantów jest koenzym Q10, który odpowiada za wytwarzanie wysokoenergetycznych związków. Związki te później są niezbędnym paliwem, które zasila pracę komórek.

Koenzym Q10 co to za związek?

Koenzym Q10 oznaczany skrótem - CoQ10 jest umowną nazwą ubichinonu. Związek ten swoją budową jest zbliżony do witamin A, E i K i znaleźć go można we wszystkich komórkach organizmu. Na poziomie komórkowym jest kluczowym elementem łańcucha oddechowego, dzięki któremu komórki pozyskują energię. Nasz organizm potrafi sam syntezować określoną pulę koenzymu Q10, ale synteza ta zachodzi najintensywniej w niekorzystnych warunkach środowiska na przykład podczas wysiłku fizycznego, w zimnie lub stresie oksydacyjnym. Koenzym Q10 jest syntezowany z tyrozyny, a podczas tego procesu niezbędna jest odpowiednia podaż witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Niestety po 30. roku życia natężenie biosyntezy CoQ10 wyraźnie spada.

Koenzym Q10 - dlaczego go ubywa?

Oprócz spadającego z wiekiem tempa biosyntezy przyczyn niedoboru koenzymu Q10 należy doszukiwać się w nikłym dostarczaniu go wraz dietą. Bogatym rezerwuarem koenzymu Q10 jest mięso wołowe, drób oraz ryby. Obróbka termiczna żywności sprawia, że nawet 30% zawartości koenzymu rozkłada się. Niedobory CoQ10 dotyczą najczęściej ludzi starszych, niedożywionych albo obarczonych chorobami onkologicznymi.

Przy których lekach warto suplementować koenzym Q10 w tabletkach?

Dodatkowym obciążeniem jest hamowanie biosyntezy ubichinonu przez niektóre powszechnie stosowane leki np. leki przeciwnowotworowe, acetylocysteinę na mokry kaszel czy popularne stosowane w leczeniu miażdżycy statyny. Leki te blokują powstawanie niektórych białek, skwalenu oraz właśnie koenzymu Q10. Szkodliwe działanie leków rowadzi do 50% spadku zawartości Q10 w tkankach - zwłaszcza w mięśniach.

Koenzym Q10 na co?

Koenzym Q10 jest przede wszystkim silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki powstałe jako uboczne produkty przemiany materii w wyniku stresu, ekspozycji na promieniowanie UV, złej diety czy zanieczyszczenia środowiska. Największym rezerwuarem koenzymu Q10 są mięśnie, dlatego na największe niedobory narażony jest układ mięśniowo-szkieletowy oraz sercowo-naczyniowy. Szacuje się, że u ponad 3/4 osób obciążonych kardiologicznCoQ10 osłabiają ogólną wydolność organizmu, powodują zespół przewlekłego zmęczenia oraz upośledza odporność

Koenzym Q10 tabletki do ssania

Specjaliści wskazują, że koenzym Q10 może niwelować stres oksydacyjny oraz stany zapalne zwłaszcza u osób z miażdżycą czy chorobą niedokrwienną serca, zawałem serca i nadciśnieniem. Koenzym Q10 zainteresował również dentystów, gdyż coraz częściej choroby sercowo-naczyniowe łączy się z bakteriami odpowiedzialnymi za choroby jamy ustnej, które mogą brać udział w powstawaniu stanu zapalnego w naczyniach i tworzeniu zakrzepów. Z tego względu wielu dentystów zaleca w chorobach przyzębia koenzym Q10 w tabletkach do ssania. Badania kliniczne potwierdzają, że koenzym Q10 dobrze wpływa na fizjologię śródbłonka naczyń u diabetyków oraz obniża ciśnienie i reguluje poziom cukru u osób ze złymi wynikami cholesterolu. Niedobór koenzymu Q10 może jest często objawem towarzyszącym migrenie, a jego suplementowanie przez osoby z migreną znacznie poprawiają ich jakość życia. Koenzym Q10 w dawce 150 mg dziennie stosowany u osób z migrenowymi bólami głowy sprawiał, że osoby te zgłaszały nawet o połowę mniej dni z migrenowymi bólami głowy.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj