
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że im starsi strzeni, koncentracja, zapamiętywanie, logiczne myślenie, czytanie, pisanie i liczenie. Niejednokrotnie mówi się wręcz o otępieniu, czyli jednostce chorobowej, która nieleczona przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i może obniżać znacznie jakość życia.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Innym powodem pojawienia się otępienia jest choroba Alzheimera, której doświadcza coraz więcej ludzi w wieku 65+. Choroba Alzheimera polega na gromadzeniu się w synapsach kory i substancji szarej podkorowej zbyt dużej ilości białka – beta-amyloidu oraz białka tau. Białka te powodują powstawanie "blaszek starczych", które utrudniają syntezę neuroprzekaźników, prowadzą do stanu zapalnego oraz postępującej śmierci komórek nerwowych. Choć medycyna w jakiś sposób radzi sobie z chorobą Alzheimera za pomocą środków farmakologicznych, to bardzo ważna jest również psychoterapia i właściwa diety. Odpowiednia higiena snu, ćwiczenia oraz trening mózgu potrafią skutecznie niwelować większość czynników ryzyka tej choroby.
Okazuje się, że od tego, co jemy i jak jemy, zależy kondycja naszego mózgu. W marciu 2015 roku w czasopiśmie Alzheimer's Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association pojawiły się wyniki badań naukowców Rush University Medical Center , które oceniały specjalną dietę MIND w zmniejszaniu ryzyka chorób neurodegenracyjnych. Dieta MIND(Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) jest niejako zbliżona do diety śródziemnomorskiej i doskonale znanej diety zapobiegającej nadciśnieniu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) zalecanej osobom z nadciśnieniem tętniczym. Uwzględnia ona naturalne produkty owoce jagodowe i zielone warzywa, drastycznie ograniczając produkty odzwierzęce.
Preparaty na stres, niepokój i sen
W diecie MIND dodatkowo dodaje się do jadłospisu jarmuż, sałatę i szpinak, które mają udowodnione naukowo zdolności hamowania starzenia się komórek układu nerwowego. W dużym uproszczeniu w publikacjach o diecie MIND znajdziemy kilkanaście rekomendowanych produktów:
Znajdziemy również produkty przeciwwskazane:
Co ciekawe produkty przeciwwskazane nie muszą być zupełnie wyeliminowane z diety, ale spożywane maksymalnie raz w tygodniu.
Dieta MIND jest dietą, która podobnie jak dieta DASH ma swoje naukowo ugruntowane przesłanki. Szczegółowe wyniki dwóch badań zdają się potwierdzać zdrowotne korzyści płynące z diety MIND. W jednym z z nich w latach 2004-2013 grupa ok. 10000 uczestników została poddana szczegółowej analizie klinicznej. Większość stanowiły osoby starsze, które później przez 5 kolejnych lat badano pod kątem funkcji poznawczych.
! | Osoby na diecie MIND znacznie później i w mniejszym tempie doświadczały nieuchronnego pogorszenia funkcji poznawczych w czasie obserwacji. |
W innym badaniu porównywano skuteczność trzech najbardziej prozdrowotnych diet - diety śródziemnomorskiej, DASH oraz MIND . Badacze z Harvard School of Public Health z Bostonu przyjrzeli się 923 osobom w wieku 58–98 lat. Przez 5 kolejnych lat badacze oceniali uczestników pod kątem rozpoznania choroby Alzheimera. Przez te 5 lat odnotowano 144 nowe przypadki choroby Alzheimera, ale osoby najbardziej przestrzegający diety MIND miały o 53% mniejsze ryzyko zachorowania w porównaniu do osób nieprzestrzegających tej diety.