Środki na ból głowy i migrenę
Aktywne filtry
Jest 166 produktów.
Metafen 200 mg + 325 mg, 50 tabletek
Iburapid 400 mg, 20 tabletek
Coldrex Maxgrip o smaku cytrynowym (1000 mg + 40 mg + 10 mg), 10 saszetek
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 150 ml
Iburapid 400 mg, 50 tabletek
Gastravet trawienie, 30 tabletek
2KC Extreme, 12 tabletek
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 100 ml
2KC, 12 tabletek
2KC, 6 tabletek
Aspirin C 400 mg + 240 mg, 20 tabletek musujących
Środki na ból głowy i migrenę
Leki na ból głowy oraz migrenę
Migrena - objawy
Każdy kto doświadczył napadu migreny wie, że jest to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów bólu, który paraliżuje codzienność. Ponadto nieprzyjemne objawy towarzyszące migrenie - takie jak światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy oraz mdłości i wymioty potrafią dać mocno we znaki.
Jak powstaje ból migrenowy?
Mechanizm powstawania migreny nie został do końca wyjaśniony. Do tej pory wydawało się, że główną przyczyną napadów migreny jest nagły skurcz naczyń mózgowych. Dzisiaj uważa się, że ważnym czynnikiem jest aspekt mentalny, genetyczny i neurochemiczny. napady migreny występują trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Co może wywołać atak migreny?
- Alkohol, stres, zaburzenia hormonalne,
- wysiłek fizyczny, niektóre pokarmy, Stres i odprężenie po stresie
- Pokarmy (m.in. żółty ser, czekolada, kakao, kawa, alkohol – głównie czerwone wino, owoce cytrusowe, śledzie, tłuste potrawy)
- Wahania poziomów hormonów (menstruacja)
- Sen (zbyt długi lub zbyt krótki)
- Zmęczenie fizyczne
- Leki (m.in. estrogeny),
- doustne środki antykoncepcyjne
- Odstawienie kofeiny
- Gwałtowne zmiany pogody (ciśnienia atm.) Pobyt na dużych wysokościach
- Głód, nieregularne odżywianie, odwodnienie
- Jasne, migające światło, intensywne zapachy, hałas
Tabletki na migrenę - leki NLPZ i tryptany
Mimo wszystko leczenie pulsującego bólu migrenowego opiera się na doraźnym podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych - aspiryny, ibuprofenu oraz ibuprofenu i łagodnych opioidów. Lekarze często przepisują również tabletki na ból głowy z grupy tryptanów np. sumatryptan.
Ból głowy w ciąży
Ważną rolę pełnią również inne sposoby na migrenę - szczególnie działania profilaktyczne. Jednym z elementów profilaktyki migreny jest zapobieganie jej nawrotom poprzez zmianę stylu życia oraz odpowiednia suplementacja. Wiele badań naukowych podkreśla zasadność stosowania magnezu w profilaktyce napadów migreny. Jego skuteczność potwierdzono w różnych grupach pacjentów - u dorosłych, dzieci i młodzieży oraz u kobiet w okresie około menstruacyjnym. Magnez jest też jedynym lekiem obok paracetamolu, który może służyć leczeniu napadów bólu głowy i migreny u kobiet w ciąży.
Ból klasterowy głowy - jak go odróżnić od bólu napięciowego?
Ból głowy jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów w aptece i gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej. Jego najpopularniejszą odmianą jest ból napięciowy, który stanowi 80-90 % przypadków.
Ból napięciowy
Pojawia się po obu stronach czoła lub okolicy potylicznej, ma charakter uogólniony, niepulsujący, ściskający i rozpierający o nasileniu niewielkim lub średnim. Pacjent odczuwający ból napięciowy głowy zgłasza objaw przypominający zaciskanie się opaski na wokół głowy. Do przyczyn bólu napięciowego można zaliczyć wzmożone napięcie mięśni barku i karku , Stres, zmiany zwyrodnieniowe kręgu potylicznego, zgrzytanie zębami, niedobór snu, wysokie stężenie nikotyny, wady postawy zwłaszcza w części szyjnej i przemęczenie oczu.
Klasterowy ból głowy
Szczególnym rodzajem bólu jest ból klasterowy. Pojawia się nieregularnie i rzadko, a często poprzedza go okres bezobjawowy do 2 tygodni. Na klasterowy ból głowy cierpią szczególnie mężczyźni powyżej 30 r.z., którzy zwracają uwagę, że jest niezwykle silny, wiercący, klujący i zawsze jednostronny. Bardzo często bólowi klasterowemu towarzyszy przekrwienie oka, wyciek z nosa, opadanie powieki i zwężenie źrenicy oraz pocenie się. Co drugą osobę ból klasterowy zaskakuje w nocy.
Leczenie bólu głowy - leki przeciwbólowe
Na tą chwilę w leczeniu bólu można wyróżnić 2 główne grupy leków przeciwbólowych: NLPZ i opioidy. Schemat ich dawkowania przedstawia się najczęściej za pomocą tzw. trójstopniowej drabiny analgetycznej, w której u podstaw znajdują się nieopioidowe leki na ból głowy.
Które śrdoki przeciwbólowe wybrać najpierw?
Są to tzw. leki pierwszego rzutu, które charakteryzują się stosunkowo niewielką siłą działania i najmniejszym spectrum działań ubocznych. Dopiero gdy okażą się nieskuteczne można dołączyć do nich lub zastąpić je słabym opioidem np. tramadolem, a gdy już nawet ta wersja nie pomaga należy sięgnąć po silny opioid, np. morfinę.
Dodatkowo na każdym etapie leczenia do leku przeciwbólowego dołączyć można tzw. lek wspomagający, który będzie wzmagał działanie środka przeciwbólowego, a do takich substancji należy np. kofeina (Ci z Was, którzy są bardziej spostrzegawczy pewnie zauważyli jej dodatek w popularnych środkach na przeziębienie).
Paracetamol a ibuprofen
Warto też wiedzieć, że paracetamol, często traktowany jako niesteroidowy lek przeciwzapalny wcale nim nie jest! Wszystko dlatego, że działając na COX w innym miejscu naszego organizmu niż reszta NLPZ nie powoduje działania p/zapalnego, a to bardzo istotna informacja w kwestii odpowiedniego doboru leku do występujących dolegliwości migrenowych.
A jakie leki na migrenę należą do NLPZ? Te najbardziej znane, czyli aspiryna/kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, naproksen, ale też mniej popularne, bo wydawane na recepte np. diklofenak czy nimesulid.