Inhalatory, nebulizatory i termometry
Aktywne filtry
Jest 26 produktów.
Pempa Inhalator tłokowy NEB100 1 szt.
Inhalator Microlife NEB 400 dla dzieci
Inhalator Microlife NEB 200
PIC THERMO EASY PLUS Termometr bezdotykowy
Termometr Microlife IR 310 douszny
Termometr Microlife MT 16C2 elektroniczny, 1 sztuka
MICROLIFE Termometr elektr.MT 710 Żabka
Inhalator kompresorowy Microlife NEB210, 1 zestaw
MICROLIFE Termometr MT 700 Kaczuszka
Termometr bezdotykowy Pempa T100
Termometr Microlife MT 600 elektroniczny, 1 sztuka
Inhalatory, nebulizatory i termometry
Inhalatory, nebulizatory i termometry
Przez ostatnie lata ma miejsce intensywny rozwój technik inhalacyjnych. Nebulizacja na przykład jest obecnie bardzo popularną metodą leczenia większości chorób układu oddechowego u dzieci. Dzieje się tak, gdyż nebulizatory kompresorowo-tłokowe są alternatywą dla inhalatorów ciśnieniowych czy inhalatorów suchego proszku, które na co dzień stosowane są przez chorych na astmę.
Inhalator tłokowy czy ultradźwiękowy
Inhalatory kompresorowo-tłokowe są napędzane są sprężonym powietrzem generowanym przez silnik podłączony do zasilania. Nebulizator u dzieci nie wymaga synchronizacji wdechu z podaniem leku, a ponadto umożliwia łączenie kilku leków jednocześnie. Na rynku istnieją również nebulizatory ultradźwiękowe - jednak nie wszystkie postaci leku można w nich rozpraszać. Sprzęt tego typu nie nadaje się do generowania aerozolu z zawiesin. Wielu ludzi zamiennie używa określenia nebulizator i inhalator. To spore uproszczenie, ale na dobre przyjęło się w codziennym języku. Będąc jednak ścisłym tak naprawdę nebulizator częścią inhalatora kompresorowo-tłokowego - pojemnikiem, w którym dochodzi do przejścia roztworu lub zawiesiny leku w postać aerozolu.
Jak działa nebulizator dla dzieci?
Sprężone pod dużym ciśnieniem powietrze generowane przez silnik inhalatora przepływa przez specjalną dyszę o średnicy ułamka milimetra. Wydostający się rozprężony gaz zasysa roztwór leku z pojemnika w pobliże dyszy, a stamtąd silny strumień gazu rozbija go do drobnych kropelek. Konstrukcja nebulizatora pozwala na to, że cząsteczki o najmniejszej średnicy wydostają się przez wężyk do maski bądź ustnika , a cząstki większe odbijają się od ścianek pojemnika, skraplają się i spływają na dno pojemnika.
Inhalator dla dzieci - na co zwrócić uwagę?
Gdy chcemy wybrać odpowiedni dla siebie lub dziecka model nebulizatora powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne od których wydajność nebulizacji. Jedną z najważniejszych jest wielkość cząstek (określana również skrótem (MMAD), która zależy od wspomnianej średnicy dyszy oraz szybkości przepływu gazu. Inhalator generuje aerozol o mniejszej średnicy cząstek, im mniejsza jest ta średnica i większa szybkość przepływu. Duża szybkość przepływu ma również wpływ na czas nebulizacji. Optymalną wielkością cząstki jest 1-3um, ale nigdy nie powinno przekraczać 5um. Równie ważną wartością jest tak zwana objętość martwa, która jest po prostu ilością roztworu lub zawiesiny, która jest zatrzymana we wnętrzu nebulizatora i nie dostaje się do dróg oddechowych użytkownika. Dobrze by było, żeby objętość martwa była jak najmniejsza i wynosiła od 1-3 ml. Nie wielkość cząstki, nie objętość martwa, a frakcja respirabilna jest jednak kluczowym parametrem każdego inhalatora. Jest to parametr wyrażony w procentach, który odpowiada nam na pytanie jaki procent rozpraszanej substancji ma odpowiednią wielkość cząstek. Dobre nebulizatory mają frakcję respirabilną na poziomie 80-90%.
Jaki wybrać termometr do domowej apteczki?
W aptece internetowej Moderna znajdziemy zwykłe termometry lekarskie, termometry elektroniczne oraz termometry bezdotykowe na podczerwień. Specjaliści są zgodni, że pomiar temperatury ciała zwłaszcza u dzieci powiniene być możliwie najmniej inwazyjny i bezpieczny. W przypadku noworodków najbardziej wiarygodnym jest pomiar w odbycie, ale w większości polskich domów gorączkę mierzy się za pomocą termometru cyfrowego. Termometry bezdotykowe, które opierają się na podczerwieni są przede wszystkim wygodne. Należy jednak pamiętać, że ważna jest właściwa technika pomiaru. Należy najpierw sprawdzić czy skóra dziecka jest czysta, nietłusta a włosy odgarnięte na bok. Warto również zachować odpowiednią odległość między termometrem, a skórą dziecka. Jeśli jest ona stosunkowo duża, pomiaru można dokonać nie zakłócając snu dziecka, ale jej wartość należy sprawdzić w instrukcji.