Probiotyki dla dzieci
Aktywne filtry
Jest 81 produktów.
Erbacti Synbio GG, 20 kapsułek
Xenico ProbiotiX+ 10 IBS, 60 kapsułek
FloraGG Baby krople doustne 5 ml
S-Biotic, 15 kapsułek
Estabiom Baby krople 5 ml
Xenico ProbiotiX+, 20 kapsułek
Primaflor baby krople 7 ml
Laciflor Strong, Suplement diety, 10 kapsułek
Acidolac Junior o smaku truskawkowym, 20 tabletek
Oxeo GG, 20 kapsułek
Probiotyki dla dzieci
Probiotyki dla dzieci co to jest?
Probiotyk z łaciny w znaczeniu dosłownym oznacza "dla życia" (łac. pro-dla, bios - życie). Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia probiotyk jest szczepem mikroorganizmu, które podane w odpowiedniej dawce wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Probiotyki dla dzieci oddziałują pozytywnie na zdrowie dzieci - urozmaicają ich mikroflorę fizjologiczną, skracają czas ewentualnych biegunek oraz biorą udział w syntezie niektórych witamin.
Probiotyki dla dzieci od pierwszych dni życia
Tuż po narodzinach noworodek ma znacznie upośledzone mechanizmy obronne, a układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Z tego powodu jego organizm jest podatny na liczne infekcje. Jak dotąd uważano, że jelita nowonarodzonego dziecka są sterylne, a kolonizacja rozpoczyna się w pierwszych dniach życia. Tymczasem pojawia się coraz więcej doniesień, że macica matki jest kolonizowana przez różne bakteria, a sama przyszła mama ma pośredni wpływ na jej kondycję.
Probiotyki dla dzieci dla kogo są szczególnie ważne?
Kolonizacja organizmu noworodka przez symbiotyczne bakterie jest bardzo ważna zwłaszcza w kontekście późniejszego zdrowia. Skład jego mikrobiomu jelitowego jest uzależniony od wielu czynników. Największy wpływ na tempo i skuteczność kolonizacji ma rodzaj porodu. Noworodki urodzone przez cesarskie cięcie mają zupełnie inny skład mikrobioty jelitowej - bardziej odpowiada on florze fizjologicznej skóry matki i personelu, w przeciwieństwie do noworodka urodzonego fizjologicznie, którego mikrobiom zbliżony jest do mikrobiomu pochwy matki. Z tego powodu dzieci rodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na astmę, alergię czy cukrzyce typu I.
Probiotyki dla dzieci przedwcześnie urodzonych
U wcześniaków często obserwuje się dysbiozę jelit, co wynika również z tego, że w czasie hospitalizacji często podaje się im antybiotyki. Również zbyt długie przebywanie na oddziale szpitalnym sprzyja zakłócaniu kolonizacji przez dobre bakterie. W efekcie wcześniaki są bardziej narażone na infekcje.
Probiotyki dla dzieci karmionych mieszankami
Mleko matki oprócz tego, że zawiera szczepy Bifidobacterium i Lactobacillus obfituje również w prebiotyki - czyli naturalną pożywkę dla tychże szczepów. Najnowsze badania wskazują, że to mleko matki bierze kluczowy udział w kolonizacji jelit noworodków. Dlatego dzieci karmione mieszankami mogą mieć ten proces zakłócony. Warto w tej grupie rozważyć podawanie probiotyków dla dzieci, ale warto uwzględnić te, którymi wzbogacane są mieszanki.
Probiotyki dla dzieci - czy warto je stosować?
W świetle najnowszych badań każde działanie zmierzające w kierunku usprawnienia kolonizacji jelita przez dobroczynne bakterie jest wskazana. Racjonalnym jest więc stosowanie probiotyków dla dzieci w ramach terapii probiotycznej. Takie działanie może chronić niemowlęta i noworodki przed infekcjami, biegunkami, egzemą, a w szerszej perspektywie przed astmą i alergią.
Jakie probiotyki dla dzieci wybrać?
Do wyboru mamy albo probiotyki dla dzieci w kroplach, w kapsułkach albo probiotyki dla dzieci w saszetkach. Warto wybierać te, które muszą być przechowywane w lodówce, gdyż dzięki temu jesteśmy pewni, że szczepy nie zostały poddane intensywnej obróbce technologicznej. Probiotyki dla dzieci na wzmocnienie mogą być stosowane regularnie w razie wystąpienia jakiś dysfunkcji albo profilaktycznie.
Probiotyki dla dzieci w kroplach
Probiotyki dla dzieci w kroplach są wygodne w stosowaniu i przechowywaniu. Nie ma potrzeby otwierania kapsułek przed podaniem dziecku, co również wpływa, że do układu pokarmowego dziecka dostaje się pełna dawka bez żadnych strat. Probiotyki dla dzieci w kroplach często wzbogacane są również prebiotykami, co również zwiększa ich skuteczność.