Witaminy dla mam, kobiet w ciąży i planujących dziecko
Aktywne filtry
Jest 61 produktów.
Pueria Uno, 60 kapsułek
MamaDHA premium 60 kapsułek
Estabiom Mama (dawniej Estabiom Pregna), 20 kapsułek
Prenalen Gardło 16 pastylek do ssania
Doppelherz Aktiv Mama dla kobiet w ciąży i karmiących 60 kapsułek
Lactosan Mama proszek - 14 sasz.
Kwas foliowy 250 tabletek
Doppelherz Aktiv Mama premium 60 kapsułek
Femaltiker Plus, smak karmelowy, 12 saszetek
Prenalen 14 saszetek
Prenalen Immuno formuła, 30 kapsułek
Witaminy dla mam, kobiet w ciąży i planujących dziecko
Witaminy dla mam
W przypadku kobiet w ciąży niezbędna jest suplementacja witaminowo-mineralna już od pierwszego dnia ciąży, a najlepiej jeszcze przed planowanym poczęciem. Ważne by wybór odpowiedniego preparatu o określonym składzie opierać na naukowych podstawach. Aktualne zalecenia dotyczące suplementacji kobiet w ciąży i mam karmiących znaleźć można w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zgodnie z nimi przyszła mama powinna stosować witaminy dla mam zawierające:
- kwas foliowy
- jod
- witaminę D
- kwasy omega-3
- żelazo
Witaminy dla kobiet w ciąży - kwas foliowy
Lekarze ginekolodzy są zgodni, że suplementacja kwasu foliowego znacznie usprawnia rozwój psychoruchowy płodu, a także zabezpiecza przed późniejszymi chorobami neurologicznymi m.in przed autyzmem. Zalecaną dawkę kwasu foliowego (0,4mg) powinno się suplementować już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę i kontynuować aż do zakończenia pierwszego trymestru. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić znacznie wyższą dawkę kwasu np. u kobiet palących papierosy, z BMI przekraczającym 30, stosujących antykoncepcję hormonalną i cierpiących na anemię. Dlatego wybierając witaminy dla kobiet w ciąży warto zwrócić uwagę na zawartość kwasu foliowego oraz jego formę chemiczną.
Witaminy dla kobiet w ciąży - jod
W okresie prenatalnym zapotrzebowanie na jod jest spore i wynika ono z zużywania jodu do produkcji hormonów tarczycy dla płodu. Płód zaczyna samodzielną syntezę tych hormonów dopiero po 12. tygodniu ciąży. Dlatego dobre witaminy dla mam zawierają ten biopierwiastek. Niedobór jodu w ciąży grozi często przedwczesnym porodem, chorobami neurologicznymi, a w skrajnych przypadkach również śmiercią płodu. Na szczęście niedobory tego biopierwiastka pojawiają się rzadko, głównie za sprawą jodowaniu soli kuchennej. Warto jednak pamiętać, że wielu przyszłym mamom zaleca się często zmniejszenie spożywania soli kuchennej, albo stosowania substytutów soli (które nie są jodowane) co stwarza ryzyko rozwoju niedoboru. Zalecana dawka jodu wynosi 200 mcg jodu dziennie.
Witaminy dla kobiet w ciąży - witamina D
Niedobór witaminy D w ciąży może stwarzać ryzyko przedwczesnego porodu, wielu groźnych infekcji układu oddechowego, niektórych chorób zakaźnych, niskiej masy urodzeniowej noworodka, a nawet sepsy. Dzienne zapotrzebowanie kobiety planującej ciążę, w ciąży oraz podczas laktacji wynosi 2000 j.m na dobę. Od niedawna krople i tabletki z witaminą D3 zarejestrowane jako lek są dostępne w aptekach bez recepty. Przed podjęciem decyzji o osobnej suplementacji witaminy D3 warto sprawdzić również sprawdzić witaminy dla mam pod kątem zawartości witaminy D3.
Witaminy dla kobiet w ciąży - kwasy omega-3
Kwasy omega-3 (DHA i EPA) suplementowane podczas ciąży chronią przed porodem przedwczesnym, poprawiają masę urodzeniową oraz niwelują ryzyko występowania chorób przewlekłych w późniejszym życiu. Bogatym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie, ale niestety w tym przypadku istnieje niebezpieczeństwo kumulacji związków rtęci w mięsie ryb. Dlatego kobietom w ciąży zaleca się stosowanie witamin dla kobiet w ciąży zawierających kwasy omega-3 z różnych źródeł np. z alg morskich.
Witaminy dla kobiet w ciąży - żelazo
Stosowanie dobrych witamin dla kobiet w ciąży z żelazem w składzie jest ważne, bo największe ryzyko niedoboru tego pierwiastka przypada na II i III trymestr. Co prawda najbardziej podatne na niedobory żelaza są kobiety na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ale zawartość tego biopierwiastka w diecie Polek w ciąży wynosi raptem 12-16mg dziennie, podczas, gdy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią o niezbędnych 30mg dziennie.
Witaminy dla kobiet w ciąży - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Poza wymienionymi wyżej witaminami lekarz może zalecić Ci jeszcze suplementację magnezem lub wapniem. Magnez zapobiega bolesnym skurczom, a wapń chroni przyszłe mamy przed nadciśnieniem ciążowym.