Środki na ból kolan i stawów
Aktywne filtry
Jest 95 produktów.
Menachinox Osteo 1 a Day, 60 tabletek
Collaflex Structura, 60 kapsułek
Moilec 7,5 mg, 20 tabletek
Iburapid 400 mg, 50 tabletek
Artro APTEO kaps. 60 kaps.
Osteovit 1000, 100 tabletek
Apteo żel z wyciągiem z żywokostu, 125 ml
Heltiso Care Fenilium Max, Żel chłodząco-łagodzący, 50 g
Rodzina Zdrowia Flexi Protect, 60 kapsułek
DUOLIFE Collagen płyn 750 ml
Apo-Napro Fast 220 mg, 20 kapsułek
Środki na ból kolan i stawów
Ból kolana, choć u każdego przebiega podobnie i ma zbliżony charakter, to w gruncie rzeczy może mieć bardzo różne przyczyny. Bolące kolana mogą być objawem dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów albo prozaicznej kontuzji prowadzącej do urazów tkanek miękkich. Choć leki na ból kolana działają objawowo to są świetnym rozwiązaniem do czasu, aż nasze kolano obejrzy specjalista. Poza tabletkami możemy również zastosować inne leki na ból stawów np. maści na ból kolana czy plastry rozgrzewające lub chłodzące.
Z czego wynika ból kolan ?
Jak już wspomniano we wstępie ból kolan może mieć różne pochodzenie. Do najczęstszych chorób układu ruchu, które objawiają się często silnym bólem kolan należy:
- Podagra (dna moczanowa) to nawracające okresy ostrego zapalenia stawów, które dotyka staw śródstopno-paliczny, ale często atakuje również staw kolanowy. Objęte chorobą stawy są bardzo tkliwe, obrzęknięte i zaczerwienione.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) – jest następstwem degradacją chrząstki stawu kolanowego. Bardzo charakterystycznym ChZS jest silny, ale tępy ból, któremu towarzyszy sztywność stawów po przebudzeniu.
- Reumatoidalne zapalenie stawów - jest schorzeniem na które nakłada się kolka przyczyn autoagresywne zachowania układy odpornościowego, predyspozycje genetyczne, obciążenie układu ruchu oraz współczesny styl życia.Przy RZS często pojawia się najpierw silny ból, sztywność stawów oraz obrzęki.
Leki na ból kolana - co wybrać?
W leczeniu objawowym bolącego kolana znajdą zastosowanie przedstawiciele niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których można zaliczyć ibuprofen, naproksen, ketoprofen i diklofenak. To jaki lek wybierzemy zależy od nasilenia bólu, innych stosowanych leków oraz naszych chorób przewlekłych.
Tabletki na ból kolana - które są bezpieczne?
Najpopularniejszym i jednym bezpieczniejszych leków w tej grupie leków jest ibuprofen. Lek ten hamuje rozwój stanu zapalnego oraz działa przeciwbólowo. Ibuprofen w zalecanych dawkach bardzo rzadko wywiera szkodliwy wpływ na wątrobę i jest jest znacznie mniej nefro- i kardio-toksyczny od reszty leków.
Które tabletki na ból stawów są najlepsze na silny ból?
Niekiedy ból kolana jest na tyle silny, że dostępne tabletki na bóle stawów bez recepty są mało skuteczne. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarska i postawienie właściwej diagnozy. Lekarz może w czasie diagnostyki przepisać również znacznie silniejsze leki na bolące kolano np.nimesulid, diklofenak w dużej dawce czy indometacynę w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu. Leki te choć są bardzo skuteczne powodują często dużo działań niepożądanych, zwłaszcza wtedy gdy są stosowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza i farmaceuty. Dlatego też wspomniany nimesulid stosuje się najczęściej nie dłużej niż 2 tygiodnie, a diklofenak w dużych dawkach stosuje się w postaci tabletek o modyfikowanym uwalnianiu ponieważ rzadziej powoduje obrzęki.
Maść na bolące kolana
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są dostępne w aptece również w postaci maści, które można stosować miejscowo. Maści na bolące kolana z ibuprofenem są coraz chętniej stosowane przez pacjentów w leczeniu urazów i kontuzji kolan.
Takie niesteroidowe leki przeciwzapalne jak diklofenak, ibuprofen, etofenamat czy naproksen są bardzo skuteczne, a jednocześnie wywołują bardzo mało działań niepożądanych w porównaniu z ich doustnymi odpowiednikami. Wybierając maść na ból kolana poza samą substancją leczniczą warto zwrócić uwagę na jej konsystencję, wygodę aplikacji, ewentualne działanie chłodzące oraz formę żelu, który uniemożliwia pobrudzenie odzieży.