Środki na grzybice pochwy
Aktywne filtry
Jest 16 produktów.
Nanobiotic Med+ Forte Antygrzybica płyn 75
Hexatiab, kapsułki dopochwowe, 10 sztuk
Jasnum Comfort 10 globulek dopochwowych
Jasnum Sensi żel 50 ml
Canditon 10 globulek dopochwowych
Hexatiab żel dopochwowy 2% 25 ml
Clotidal krem dopochowowy 10 mg/g, 35 g
Vagical protect żel, 50 g
Clotidal MAX, 500 mg, 1 tabletka dopochwowa
Ziaja Clotrimazolum krem 10 mg/ 1 g, 20 g
Środki na grzybice pochwy
Środki na grzybice pochwy
Szacuje się, że nawet 75% wszystkich kobiet raz w życiu choruje na infekcję intymną. Większość z nich zgłasza swoje objawy w aptece i leczy samodzielnie infekcję intymną, szukając na przykład środków na grzybice pochwy, które przyniosłyby ulgę w przykrych objawach.
Środki na grzybice pochwy - dlaczego są potrzebne?
Grzybica pochwy pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania płciowego oraz u dorosłych kobiet. Rego typu infekcje u dziewcząt, które są jeszcze przed okresem dojrzewania są bardzo rzadkie. Przyczyna powstawania infekcji grzybiczej jest następstwem fizjologii pochwy. Pochwa w normalnych warunkach produkuje wodnistą, bezzapachową wydzielinę, której skład jest uzależniony od takich stanów jak ciąża czy wahania hormonalne. Komórki nabłonkowe pochwy zawierają glikogen, który jest rozkładany przez mikroflorę do kwasu mlekowego. Kwas mlekowy z kolei zapewnia pochwie niskie pH, które jest bardzo niekorzystne dla patogenów. Zważywszy, że stężenie glikogenu jest sterowane przez estrogeny, to każde wahania ich poziomu mogą prowadzić do spadku poziomu glikogenu, zwiększenia pH i większej poddatności na infekcje na przykład wywołane przez Candida albicans.
Środki na grzybice pochwy - kiedy warto jest zastosować?
Środki na grzybice pochwy najlepiej wdrożyć już po wystąpieniu pierwszych objawów. Charakterystycznymi objawami grzybicy pochwy jest świąd sromu, niewielkie upławy oraz bolesność warg sromowych. Upławy choć są typowe dla infekcji bakteryjnych, to w przypadku zakażeń grzybiczych mają słabo nasilony zapach i raczej serowaty wygląd.
Środki na grzybice pochwy - które zastosować?
Najpopularniejszymi środkami na grzybice pochwy są miejscowo stosowane imidazole w postaci kremów czy tabletek. Zazwyczaj zawierają w składzie klotrimazol, mikonazol albo fentikonazol. Preparaty miejscowe warto zastosować przed snem, gdyż chroni to przed przypadkową utratą globulki na skutek poruszania się. Warto wiedzieć, że globulki czy kremy dopochwowe mogą uszkodzić prezerwatywy lateksowe i krążki dopochwowe, więc w czasie leczenia warto zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Środki na grzybice pochwy - probiotyki ginekologiczne
Innymi lekami na grzybice pochwy są liofilizowane pałeczki kwasu mlekowego w postaci globulek, płynów do irygacji czy doustnych kapsułek. Doustna droga podania leku nie jest w tym przypadku preferowana, gdyż potrzebna jest spora ilość czasu, by komensalne szczepy przemieściły się w pożądane miejsce działania. Leki na grzybice pochwy w postaci probiotyków ginekologicznych można stosować również jako element profilaktyki. Warto zaznaczyć, że w populacji kobiet istnieją znaczące różnice w sile przylegania określonych szczepów do nabłonka pochwy oraz składzie biocenozy. W przypadku kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej naturalnie występującymi szczepami są szczepy L.acidophillus (w tym L. Gasseri, L.fermentum, L.plntarum, L.delbreuckii, L.rhamnosus).