Pierwsza pomoc i apteczki

Kategorie

Marka

Cena

  • 1,00 zł - 97,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 140 produktów.

Pierwsza pomoc i apteczki

Pierwsza pomoc

"Pierwsza pomoc" to nie tylko czynności podejmowane w celu ratowania osoby po wypadku drogowym, zawale czy oparzeniu, ale również działania w mniej groźnych, codziennych wypadkach, których doświadczamy w domu czy pracy. Udzielając podstawowej, pierwszej pomocy zawsze warto wykorzystywać dostępne na pod orędziu leki czy wyroby medyczne umieszczone w domowej lub samochodowej apteczce.

Pierwsza pomoc - podstawowe zasady

Bez względu na to czy udzielamy pierwszej pomocy na drodze podczas wypadku komunikacyjnego czy w domowym zaciszu pierwszą i najważniejszą zasadą jest zadbanie o bezpieczeństwo. Czy to w domu czy na ulicy powinniśmy zastosować środki ochrony osobistej (rękawiczki jednorazowe) oraz upewnić, że ani nam ani osobie poszkodowanej nie grozi dalsze niebezpieczeństwo. Po założeniu rękawiczek jednorazowych powinniśmy ocenić stan zdrowia osoby poszkodowanej i  o ile jest przytomna zapytać ją o odczuwane dolegliwości. Gdy zachodzi taka potrzeba powinniśmy się też zająć wezwaniem służb ratunkowych.

Pierwsza pomoc w skaleczeniu

Jeśli ktoś z naszego otoczenia skaleczy się, należy zadbać o to, by właściwie zdezynfekować ranę. W tym celu najpierw powinniśmy ją dokładnie obejrzeć oraz sprawdzić czy w ranie nie zostały ciała obce np. fragmenty szkła czy brudu. Niewielką ranę zawsze możemy opłukać pod bieżącą, zimną wodą, wypłukując tym samym z rany zanieczyszczenia. To czego nie powinniśmy robić, to dłubać igłami czy próbować wyciągać głęboko wbitych ciał obcych. Po wypłukaniu zanieczyszczeń osuszamy zranione miejsce sterylną gazą. Zatamujemy w ten sposób krwawienie, by za chwilę ranę zdezynfekować wodą utlenioną, oktenidyną lub innym preparatem dezynfekcyjnym. Po dokładanej dezynfekcji możemy też nakleić zwyczajny plaster z opatrunkiem, albo jeśli wymaga tego sytuacja opatrunek specjalistyczny.

Pierwsza pomoc w urazach

W przypadku udzielania pierwszej pomocy po urazie np. upadku pierwsze co powinniśmy zrobić to dokładnie obejrzeć ciało i ocenić, czy tkanki nie są nienaturalnie przemieszczone lub wygięte. Czy przypadkiem nie doszło do złamania albo głębokiego zranienia skóry. Można również dotknąć poszczególnych części ciała, żeby zbadać czucie. Jeśli osoba doznała urazu i nie grozi jej niebezpieczeństwo powinniśmy pozostawić ją w pozycji, którą przybrała.

Pierwsza pomoc - chłodny okład

Jeśli przytrafiła się kontuzja, zawsze warto od razu wykonać chłodny okład. Jeśli wypadek zaskoczy nas na stoku, a nie mamy dostępu do specjalistycznych kompresów, możemy wykorzystać w tym celu śnieg albo lud wsypując go do foliowego worka.  W domu możemy umieścić owinąć kostki lodu w ręczniku lub ścierce. Najlepszym rozwiązaniem jest ciepło-zimny kompres żelowy, który wcześniej należy schłodzić w zamrażalce. Zimno pochodzące z kompresu niweluje stan zapalny, zmniejsza obrzęk i przyśpiesza gojenie się tkanek z urazem. Po kontuzji należy więc zawsze chłodzić dotkniętą urazem część ciała, a nie ją ogrzewać.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj