Krople i spraye na zatkane uszy

Marka

Cena

  • 7,00 zł - 66,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 16 produktów.

Akuvax 15 ml
Produkt z Polski
Produkt z Polski
Cena 26,86 zł
1,79 zł ml

Akuvax 15 ml

Krople i spraye na zatkane uszy

Krople na zatkane ucho

Nasz przewód słuchowy zawiera liczne gruczoły łojowe , których wydzielina połączona ze zrogowaciałym naskórkiem tworzy charakterystyczną woskowinę. Woskowina zawiera w dużej mierze tłuszcze, cukry, immunoglobuliny oraz wiele związków antybakteryjnych.

Krople na zatkane ucho - skład woskowiny

Odczyn woskowiny powoduje, że ucho staje się środowiskiem nieprzychylnym patogenom wywołującym infekcje. Jej nadmiar przemieszcza się na zewnątrz przewodu słuchowego i czy tego chcemy czy nie, jest zjawiskiem całkowicie normalnym i zdrowym. Jeśli proces jest niezakłócony, a nam nie przeszkadza woskowina zakup preparatów na zatkane ucho nie jest obowiązkowy.

Krople na zatkane ucho - czym grozi nadmiar woskowiny?

Zdarza się jednak, że w wyniku nadmiernej produkcji dojdzie do utrudnionego wydostawania się jej na zewnątrz. Powodem może być przewężenie przewodu słuchowego, które może utrudniać ewakuację wydzieliny na zewnątrz. Najczęstszą przyczyną powstawania czopu woskowinowego jest popularny, lecz niewłaściwy sposób czyszczenia uszu z wykorzystaniem patyczka kosmetycznego, a nie preparatów na zatkane ucho. Nadmiar wydzieliny obserwuje się również u osób bardzo często używających dousznych słuchawek, aparatów słuchowych. Część osób czyści uszy za pomocą drastycznych środków - jak świecowanie czy usuwanie w tym celu detergentów do kąpieli - działanie takie paradoksalnie jeszcze bardziej nasila produkcję woskowiny.

Krople na zatkane ucho - jak skład woskowiny zmienia się z wiekiem?

Skład oraz tempo wydzielania woskowiny jest regulowana hormonalnie. U Europejczyków obserwuje się wydzielinę uszną o znacznie rzadszej konsystencji, niż na przykładu rasy czarnej. Również młodsze dzieci czy osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 mają woskowinę o wyższym pH, co ułatwia namnażanie patogenów i powstawanie infekcji ucha. Lekarze zalecają więc okresowe czyszczenie uszu w u dzieci za pomocą kropli na zatkane ucho.

Krople na zatkane ucho - kto jest najbardziej narażony na powstanie czopa?

Niekiedy pod wpływem nieprawidłowej higieny może dojść do powstania czopu woskowinowego, który może zamknąć nawet całą średnicę przewodu słuchowego. Narażeni na jego powstanie są osoby upośledzone umysłowo, osoby starsze oraz osoby z zespołem Downa. W tych szczególnych grupach obserwuje się bowiem jeszcze większe anatomiczne przewężenie przewodu słuchowego.Warto wtedy zawczasu stosować krople na zatkane ucho bez recepty.

Krople na zatkane ucho - czym grozi nieusunięty czop woskowinowy?

Twardniejący czop może być przyczyną takich objawów jak:

  • uczucie zatkanego ucha,
  • ból
  • pogorszenie słuchu,
  • szumy uszne,
  • świąd,
  • pieczenie
  • nieprzyjemną woń z ucha.

Ciekawostką jest, że czop woskowinowy oraz próby jego samodzielnego usunięcia często wywołują kaszel, a nawet odruchowe zwolnienie czynności serca. Wszystko jest winą unerwienia przewodu słuchowego, który jest połączony przez gałąź uszną nerwu błędnego. Dlatego nie warto zwlekać ze stosowaniem preparatów na zatkane ucho.

Preparaty na zatkane ucho

W domu chcąc usunąć nadmiar woskowiny możemy zastosować krople na zatkane ucho zawierające środki zmiękczające. Preparaty na zatkane ucho bez recepty można podzielić na krople olejowe i wodne. Pierwsze nich zawierają wyłącznie oliwę z oliwek, zmiękczają woskowinę, natłuszczają przewód słuchowy, wspierają usunięcie półpłynnej woskowiny, ale nie dadzą sobie rady z twardym i suchym czopem.

Preparaty na zatkane ucho - krople z łagodnymi detergentami

Wtedy lepszym wyborem będą produkty z łagodnymi środkami powierzchniowo czynnymi, które z łatwością zemulgują nawet najtrudniejszy do usunięcia czop. Jeśli pomimo zastosowania takich kropli na zatkane ucho będziemy mieli dalsze problemy z usunięciem woskowiny warto skorzystać z porady laryngologicznej.

Kiedy preparaty na zatkane ucho zawodzą?

Laryngolog płucze ucho za pomocą strzykawki o dużej pojemności (100–200 ml) strumieniem ciepłej wody i kieruje go na górną ścianę przewodu słuchowego zewnętrznego. Woskowinę może również usunąć ssakiem, haczykiem usznym lub kleszczykami.    

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj