Witamina B12

Kategorie

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 184,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 53 produktów.

Witamina B12

Nasz organizm jest bardzo złożoną strukturą, która oprócz energii i budulca potrzebuje również substancji odpowiedzialnych za przebieg metabolizmu, czyli witamin. Ważnym przedstawicielem witamin jest kobalamina (witamina B12), którą wyróżnia to, że pomimo tego,że jest rozpuszczalna w wodzie, to podobnie jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach magazynowana w wątrobie.

Witamina B12 - rola

Nazwa kobalamina pochodzi od obecności w jej strukturze atomu kobaltu. Witamina ta z łatwością przekształca się z jednej formy chemicznej w drugą, które różnią się trwałością. Witamina B12 przede wszystkim bierze udział w tworzeniu nowych ciałek krwi, tworzeniu kluczowych białek i kwasów nukleinowych oraz funkcjonowaniu osłonek mielinowych. Co najważniejsze bierze udział w syntezie aktywnej formy kwasu foliowego.

Niedobory witaminy B12

Niedobory kobalaminy są przyczyną rozwoju zaburzeń w układzie krwiotwórczym, w wyniku czego może dochodzić do niedokrwistości megaloblastycznej i złośliwej. Niedobory witaminy B12 mogą również być przyczyną zmian błony śluzowej żołądka i nieprawidłowości w układzie nerwowym.

Objawy niedoboru witaminy B12?

Osoby z niskim poziomem witaminy B12 uskarżają się na permanentne osłabienie i zmęczenie, okresowe nudności, nieustanny brak apetytu, zwiększoną drażliwość, drętwienie kończyn oraz zaburzenia pamięci. Cechą charakterystyczną niedoboru witaminy B12 są również liczne infekcje oraz podwyższona temperatura ciała. Niestety statystyki są nieubłagane - u co piątej osoby po 50. roku życia notuje się niedobory kobalaminy, a większość z nich wynika z zaburzeń wchłaniania. Niedobory witaminy B12 są spowodowane nie tylko przez zaburzenia wchłaniania i zbyt niskie dostarczanie z dietą, ale również wadliwą pracą trzustki, celiakią, chorobami zapalnymi jelit oraz zakażeniem Helicobacter pylori.

Niedobory witaminy B12 przyczyny

Niski poziom witaminy B12 może być również wywołany przewlekłym stosowaniem niektórych leków - metforminy, inhibitorów pompy protonowej. Źródłem kobalaminy w diecie jest mięso, ryby, jaja oraz mleko. Większą podaż witaminy B12 powinny rozważyć osoby z nieprawidłową mikflorą jelit, niedoborem czynnika Castla oraz zwiększoną produkcją kwasu solnego. Na niedobór kobalaminy najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze., ale również weganie i wegetarianie.

Witamina B12 która najlepsza?

Struktura witaminy B12 pozwala na przyłączanie innych związków za pomocą atomu kobaltu. Obecnie w przyrodzie występują cztery formy kobalaminy - metylokobalamina, adenozylokobalamina, hydroksykobalamina oraz akwakobalamina. Najczęściej spotykana w farmaceutyków cyjanokobalamina jest z kolei syntetyczną i nieaktywną formą witaminy B12, która wymaga wcześniejszej aktywacji i znacznie krócej jest magazynowana w tkankach.

Witamina B12 która najlepsza - metylokobalamina

Najlepiej przyswajalną formą jest metylokobalamina, o czym świadczą badania porównujące biodostępność różnych pochodnych witaminy B12. Obecność grupy metylowej sprawia, że może być ona wykorzystana w wielu reakcjach biochemicznych, a sama witamina łatwiej przenika do tkanek i trudniej jest wydalana. Dzięki temu coraz chętniej wykorzystuje się ją jako alternatywę dla cyjanokobalaminy w składzie suplementów diety.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj