Potas

Marka

Cena

  • 2,00 zł - 91,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 34 produktów.

Potas

Potas tabletki

Potas należy do najważniejszych jonów wewnątrzkomórkowych. Znaleźć go można we wszystkich komórkach,  krwi, w chłonce oraz w płynie wypełniającym przestrzenie między komórkami. Jest uczestnikiem niemal wszystkich reakcji metabolicznych, w tym syntezy białek. Razem z sodem i chlorkami należy do elektrolitów i ma swój udział w utrzymaniu odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej.

Potas tabletki - kiedy mogą być potrzebne?

Potas reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz wywiera wpływ na pracę mięśnia sercowego. Jest ważnym elementem fizjologii ciśnienia krwi, gdyż bierze udział w skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Niemal we wszystkich chorobach układu sercowo-naczyniowego upośledzeniu ulegają właśnie kanały potasowe, a w lecznictwie stosuje się leki modulujące ich działanie jak choćby  przeciwcukrzycowy glibenklamid i glimepirid, przeciwarytmiczny amiodaron, sotalol i niekóre leki przeciwpadaczkowe.

Potas tabletki - przed jakimi chorobami mogą nas chronić?

Ostatnio powiązano zbyt niską podaż potasu w diecie z takimi chorobami  jak nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu. Wahania stężenia potasu obserwuje się również u osób z niewydolnością i niedokrwieniem serca oraz po świeżym zawale. Hipokaliemia, czyli niedobór potasu wynika zazwyczaj z niedostatecznego dostarczania potasu z diety, stosowania diuretyków pętlowych, leków przeczyszczających oraz biegunki.  Niedobór potasu manifestuje się zmęczeniem, znużeniem oraz osłabieniem siły mięśni.

Potas tabletki - kiedy ich nie stosować?

Równie często co hipokaliemia pojawia się również hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu.  Jest on z kolei następstwem długotrwałego stosowania niektórych leków – diuretyków oszczędzających potas (spironolakton), niesteroidowych leków przeciwzapalnych, B-blokerów (bisoprolol, metoprolol) czy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ramipril, enalapril, perindopril). Osoby stosujące tego typu leki powinny stale monitorować stężenie potasu we krwi, ograniczyć spożycie produktów bogatych w potas, zaprzestać stosowania suplementów diety oraz skorzystać z konsultacji farmaceutycznej czylekarskiej. Zbyt dużo potasu w ustroju prowadzi zazwyczaj do kwasicy metabolicznej, zmian w zapisie EKG oraz osłabienia mięśni.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj