Potas
Aktywne filtry
Jest 39 produktów.
Katelin MAG B6, 100 kapsułek
Katelin+ SR, 100 kapsułek o przedłużonym uwalnianiu
Potazek 610 mg, 100 kapsułek
Katelin MAG B6 FORTE 50 kapsułek
Hydrosal Senior, 24 tabletki musujące
Potazek 50 kapsułek
Rodzina Zdrowia Magnesive Skurcz, 60 tabletek
TactiMag na skurcze 80 tabletek powlekanych
Potazek Max 50 kapsułek
MagneMax Skurcz, 60 tabletek
Potassium SR 610 mg, 100 kapsułek
Potas
Potas tabletki
Potas należy do najważniejszych jonów wewnątrzkomórkowych. Znaleźć go można we wszystkich komórkach, krwi, w chłonce oraz w płynie wypełniającym przestrzenie między komórkami. Jest uczestnikiem niemal wszystkich reakcji metabolicznych, w tym syntezy białek. Razem z sodem i chlorkami należy do elektrolitów i ma swój udział w utrzymaniu odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej.
Potas tabletki - kiedy mogą być potrzebne?
Potas reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz wywiera wpływ na pracę mięśnia sercowego. Jest ważnym elementem fizjologii ciśnienia krwi, gdyż bierze udział w skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Niemal we wszystkich chorobach układu sercowo-naczyniowego upośledzeniu ulegają właśnie kanały potasowe, a w lecznictwie stosuje się leki modulujące ich działanie jak choćby przeciwcukrzycowy glibenklamid i glimepirid, przeciwarytmiczny amiodaron, sotalol i niekóre leki przeciwpadaczkowe.
Potas tabletki - przed jakimi chorobami mogą nas chronić?
Ostatnio powiązano zbyt niską podaż potasu w diecie z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu. Wahania stężenia potasu obserwuje się również u osób z niewydolnością i niedokrwieniem serca oraz po świeżym zawale. Hipokaliemia, czyli niedobór potasu wynika zazwyczaj z niedostatecznego dostarczania potasu z diety, stosowania diuretyków pętlowych, leków przeczyszczających oraz biegunki. Niedobór potasu manifestuje się zmęczeniem, znużeniem oraz osłabieniem siły mięśni.
Potas tabletki - kiedy ich nie stosować?
Równie często co hipokaliemia pojawia się również hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu. Jest on z kolei następstwem długotrwałego stosowania niektórych leków – diuretyków oszczędzających potas (spironolakton), niesteroidowych leków przeciwzapalnych, B-blokerów (bisoprolol, metoprolol) czy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ramipril, enalapril, perindopril). Osoby stosujące tego typu leki powinny stale monitorować stężenie potasu we krwi, ograniczyć spożycie produktów bogatych w potas, zaprzestać stosowania suplementów diety oraz skorzystać z konsultacji farmaceutycznej czylekarskiej. Zbyt dużo potasu w ustroju prowadzi zazwyczaj do kwasicy metabolicznej, zmian w zapisie EKG oraz osłabienia mięśni.