Środki na chore uszy

Kategorie

Marka

Cena

  • 7,00 zł - 89,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 32 produktów.

Środki na chore uszy

Ucho jest narządem do którego obecności jesteśmy tak przyzwyczajeni, że często zapominamy o jego istnieniu. Tymczasem ucho pełni ogromną rolę w naszym organizmie, bo jego zadaniem jest odbieranie bodźców dźwiękowych w postaci fal i przekształcanie ich na impuls nerwowy docierający do naszego mózgu, a ściślej -  kory mózgowej. 

Budowa ucha

Ucho możemy podzielić na ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. W uchu wewnętrznym znajduje się ślimak - charakterystyczny, spiralnie zwinięty kanał wewnątrz którego znajduje się nerw ślimakowy. Ucho środkowe tworzą kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko), trąbka słuchowa oraz jama bębenkowa. Drgające z odpowiednią częstotliwością kosteczki słuchowe przenoszą fale do ucha wewnętrznego. Budowa ucha jest więc bardzo skomplikowana i precyzyjna.

Ucho zewnętrzne, które zna każdy z nas  jest zbudowane z chrzęstnej małżowiny usznej pokrytej skórą, która zbierając bodźce otoczenia kieruje je do przewodu słuchowego, którego kształt przypomina literę S. Przewód słuchowy kończy się błoną bębenkową, która oddziela ucho zewnętrzne od środkowego. 

Leki na chore uszy - jak sobie radzić z bólem?

Jak wspomnieliśmy o uchu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy daje o sobie znać. Pogarsza się jakość słuchu, zaczynamy odczuwać ból, a my mamy wrażenie zatkanego ucha.  Najczęściej objawy te są następstwem nagromadzenia się woskowiny, którą twarzą złuszczone komórki nabłonkowe, resztki włosków oraz wydzielina gruczołów. Jej zadaniem jest ochrona skóry przewodu słuchowego przed urazami oraz dostawaniem się wody i drobnych ciał obcych  w głąb ucha. 

Jeśli mamy problem z zalegającą woskowiną lub bólem ucha racjonalnym postępowaniem jest wpuszczanie do ucha preparatów przeznaczonych do jego higieny w postaci kropelek, sprayów oraz leków na chore uszy wskazanych przez lekarza. Na aptecznych półkach znaleźć można  preparaty olejowe i wodne. Często zadajemy sobie pytanie jak czyścić ucho niemowlaka. Odpowiedź jest prosta za pomocą ciepłej wody i mydła, a nie przy użyciu patyczków kosmetycznych. 

Jak odetkać ucho?

Przed przystąpieniem do zakraplania ucha należy umyć dłonie mydłem i ciepłą wodą i dokładnie je osuszyć. W przypadku kropli do uszu powinno się ułożyć głowę na płaskiej powierzchni i skierować ją na bok, umożliwiając w ten sposób najlepszy dostęp do ucha oraz zapobiegając  wyciekaniu kropli. Po zakropleniu preparatu pacjent powinien pozostać w tej samej pozycji przez co najmniej kilka minut.  Dobrze jest nieco ogrzać takie preparaty przed zastosowaniem – szybciej zadziała. Po użyciu należy wypłukać bardzo ostrożnie ucho ciepłą wodą pod niewielkim ciśnieniem (np. za pomocą niewielkiej strzykawki). To najprostszy sposób, by skutecznie i bezpiecznie odetkać ucho. 

Leki na problemy z uszami - zapalenie ucha

Niekiedy jednak ból uszu nie jest skutkiem zalegania woskowiny, lecz następstwem postępującego zapalenia ucha. Może mieć ono przebieg wirusowy bądź bakteryjny. Zakażenie przechodzi do ucha, do jamy bębenkowej najczęściej z gardła i nosa. Bakteryjne zapalenie uszu wywołują najczęściej bakterie Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis. Na zapalenie uszu najczęściej zapadają dzieci i w tej grupie najczęściej pojawiają się groźne powikłania, z trwałym niedosłuchem włącznie. Powodem częstszego chorowania dzieci na zapalenie uszu jest trąbka Eustachiusza, która w ich przypadku jest nieco szersza, krótsza i bardziej poziomo ustawiona w porównaniu do trąbki u dorosłych.

Jak zniwelować liszajec w uchu?

To dlatego u dzieci należy szczególną uwagę przykładać o właściwej higieny przewodu słuchowego, by nie wywołać miejscowego stanu zapalnego czy liszajca.  Popularne oczyszczanie uszu przy pomocy patyczków higienicznych stwarza ryzyko miejscowego podrażnienia i utknięcia w przewodzie słuchowym. W tym miejscu warto również przestrzec przed alternatywnymi sposobami oczyszczania np. “świecowaniem uszu”. Zabieg ten polega na włożeniu wydrążonej świecy do przewodu słuchowego i zapaleniu jej. Palącą się świeca wytwarza ciepło i podciśnienie, które mają usuwać zalegający czop. Z doświadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i farmaceutycznej wynika, że u sporej części entuzjastów tej metody pojawiają się miejscowe oparzenia, a nawet perforacje błony bębenkowej. 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj