Środki na biegunkę

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 164,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 90 produktów.

Środki na biegunkę

O biegunce możemy mówić wtedy, gdy oddajemy płynny stolec przynajmniej dwa razy na dobę w ilości znacznie przekraczającej fizjologię. Każdy z nas w życiu doświadczył biegunki i wie, że często mija ona samoistnie, ale najczęściej wtedy gdy zastosowaliśmy odpowiednie lekarstwo na biegunkę. Biegunki można podzielić na różne rodzaje - w zależności od czasu jej trwania (biegunka ostra, przewlekła), mechanizmy powstawania (osmotyczna, wydzielnicza lub zapalna) oraz etiologii (biegunka podróżnych, biegunka w przebiegu zatrucia pokarmowego).

Leki na biegunkę - kiedy można je stosować?

Bez względu na rodzaj biegunki jej objawy oraz sposób leczenia jest bardzo podobny. W każdym przypadku stosuje się doraźne leki na biegunkę bez recepty lub na receptę. W aptece mamy dostępny cały wachlarz możliwości leczenia czy to za pomocą tabletek na biegunkę bez recepty, granulatów bez popijania czy elektrolitów i probiotyków przywracających równowagę w jelicie.

Co stosować na biegunkę?

Jak wspomniano wcześniej biegunki zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Jednak kilkudniowe nasilone wypróżnienia mogą prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów. Dlatego bardzo ważne w tym czasie jest intensywne nawadnianie za pomocą doustnych płynów nawadniających - czyli popularnych ostatnio elektrolitów.

Tabletki hamujące biegunkę

Aby jednak zahamować uporczywe, biegunkowe objawy nie wystarczy samo nawadnianie. Racjonalnym wyborem w takim przypadku są tabletki na biegunkę bez recepty, które zawierają loperamid. Związek ten uspokaja perystaltykę jelit,nasila wchłanianie nadmiaru wody z jelita , a tym samym zmniejsza liczbę wypróżnień. Tabletki na biegunkę z loperamidem są dobrze tolerowane, i można je stosować już od 6. roku życia.

Nifuroksazyd i węgiel leczniczy

Przy biegunce można rozważyć również używanie innych leków na biegunkę np. węgla leczniczego lub nifuroksazydu. Ten pierwszy ma bardzo dobre właściwości adsorpcyjne, ale musi musi być podany w ciągu kilku godzin po kontakcie z czynnikiem wywołującym objawy. np. po zjedzeniu nieświeżych produktów spożywczych. Nifuroksazyd z kolei jest chemioterapeutykiem i jest aktywny wobec niektórych szczepów bakterii, ale zupełnie nieskuteczny w przypadku biegunek wirusowych np. rotawirusowych. Działanie nifuroksazydu zaczyna się również z pewnym opóźnieniem - w ciągu 2 dni od podawania pierwszych dawek.

Inne leki na biegunkę bez recepty

By skutecznie wyleczyć biegunkę i zapobiec jej nawrotom niezbędne jest kompleksowe podejście do leczenia oraz przywrócenie równowagi w mikroflorze jelit. Dlatego bardzo ważne jest, by stosować również inne leki na biegunkę bez recepty jak choćby takie zawierające bakterie probiotyczne (Lactobacillus rhamnosus GG, i/lub Saccharomyces boulardii). Odpowiednio stosowane potrafią skrócić czas trwania choroby nawet o kilka dni. .

Tabletki na biegunkę 

Leki na biegunkę bez recepty mogą mieć różną formę podania. Mogą być to granulaty niewymagające popijania, które spożywa się bezpośrednio z saszetki. Ich zaletą jest szybkość działania. Wadą jest stosunkowo wysoka cena. Najpopularniejsze są oczywiści tabletki na biegunkę bez recepty, które na przykład w przypadku loperamidu przyjmuje się wg specjalnego schematu dawkowania - pierwsza dawka to dwie tabletki na raz, a po kilku godzinach w przypadku dalej pojawiącej się biegunki stosuje się jeszcze jedną tabletkę. Elektrolity dostępne są albo w postaci gotowych roztworów do wypicia, albo w postaci tabletek musujących. Probiotyki z kolei najczęściej zamknięte są w kapsułce twardej i wymagają przechowywania w lodówce.

W naszej aptece internetowej znajdziesz również leki na zaparcia i biegunkę u dziecka.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj