Środki na biegunkę
Aktywne filtry
Jest 93 produktów.
Estabiom Junior 20 kapsułek
Medibiotic Entero 20 kapsułek
Estabiom Mama (dawniej Estabiom Pregna), 20 kapsułek
Alflorex 30 kapsułek
FloraGG Baby krople doustne 5 ml
Estabiom Baby krople 5 ml
Recenum Junior 10 saszetek
Rodzina Zdrowia Carbon One, 20 tabletek
Tasectan 250 mg, 20 saszetek
Carbo medicinalis VP 300 mg, 20 tabletek
Rodzina Zdrowia Aqualit, 10 saszetek
Środki na biegunkę
O biegunce możemy mówić wtedy, gdy oddajemy płynny stolec przynajmniej dwa razy na dobę w ilości znacznie przekraczającej fizjologię. Każdy z nas w życiu doświadczył biegunki i wie, że często mija ona samoistnie, ale najczęściej wtedy gdy zastosowaliśmy odpowiednie lekarstwo na biegunkę. Biegunki można podzielić na różne rodzaje - w zależności od czasu jej trwania (biegunka ostra, przewlekła), mechanizmy powstawania (osmotyczna, wydzielnicza lub zapalna) oraz etiologii (biegunka podróżnych, biegunka w przebiegu zatrucia pokarmowego).
Leki na biegunkę - kiedy można je stosować?
Bez względu na rodzaj biegunki jej objawy oraz sposób leczenia jest bardzo podobny. W każdym przypadku stosuje się doraźne leki na biegunkę bez recepty lub na receptę. W aptece mamy dostępny cały wachlarz możliwości leczenia czy to za pomocą tabletek na biegunkę bez recepty, granulatów bez popijania czy elektrolitów i probiotyków przywracających równowagę w jelicie.
Co stosować na biegunkę?
Jak wspomniano wcześniej biegunki zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Jednak kilkudniowe nasilone wypróżnienia mogą prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów. Dlatego bardzo ważne w tym czasie jest intensywne nawadnianie za pomocą doustnych płynów nawadniających - czyli popularnych ostatnio elektrolitów.
Tabletki hamujące biegunkę
Aby jednak zahamować uporczywe, biegunkowe objawy nie wystarczy samo nawadnianie. Racjonalnym wyborem w takim przypadku są tabletki na biegunkę bez recepty, które zawierają loperamid. Związek ten uspokaja perystaltykę jelit,nasila wchłanianie nadmiaru wody z jelita , a tym samym zmniejsza liczbę wypróżnień. Tabletki na biegunkę z loperamidem są dobrze tolerowane, i można je stosować już od 6. roku życia.
Nifuroksazyd i węgiel leczniczy
Przy biegunce można rozważyć również używanie innych leków na biegunkę np. węgla leczniczego lub nifuroksazydu. Ten pierwszy ma bardzo dobre właściwości adsorpcyjne, ale musi musi być podany w ciągu kilku godzin po kontakcie z czynnikiem wywołującym objawy. np. po zjedzeniu nieświeżych produktów spożywczych. Nifuroksazyd z kolei jest chemioterapeutykiem i jest aktywny wobec niektórych szczepów bakterii, ale zupełnie nieskuteczny w przypadku biegunek wirusowych np. rotawirusowych. Działanie nifuroksazydu zaczyna się również z pewnym opóźnieniem - w ciągu 2 dni od podawania pierwszych dawek.
Inne leki na biegunkę bez recepty
By skutecznie wyleczyć biegunkę i zapobiec jej nawrotom niezbędne jest kompleksowe podejście do leczenia oraz przywrócenie równowagi w mikroflorze jelit. Dlatego bardzo ważne jest, by stosować również inne leki na biegunkę bez recepty jak choćby takie zawierające bakterie probiotyczne (Lactobacillus rhamnosus GG, i/lub Saccharomyces boulardii). Odpowiednio stosowane potrafią skrócić czas trwania choroby nawet o kilka dni. .
Tabletki na biegunkę
Leki na biegunkę bez recepty mogą mieć różną formę podania. Mogą być to granulaty niewymagające popijania, które spożywa się bezpośrednio z saszetki. Ich zaletą jest szybkość działania. Wadą jest stosunkowo wysoka cena. Najpopularniejsze są oczywiści tabletki na biegunkę bez recepty, które na przykład w przypadku loperamidu przyjmuje się wg specjalnego schematu dawkowania - pierwsza dawka to dwie tabletki na raz, a po kilku godzinach w przypadku dalej pojawiącej się biegunki stosuje się jeszcze jedną tabletkę. Elektrolity dostępne są albo w postaci gotowych roztworów do wypicia, albo w postaci tabletek musujących. Probiotyki z kolei najczęściej zamknięte są w kapsułce twardej i wymagają przechowywania w lodówce.
W naszej aptece internetowej znajdziesz również leki na zaparcia i biegunkę u dziecka.