Preparaty odżywcze

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 142,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 96 produktów.

Preparaty odżywcze

Niektóre choroby przewlekłe potrafi odcisnąć trwałe piętno na kondycji osoby osoby chorej. Dotyczy to zwłaszcza chorób metabolicznych czy choroby nowotworowej, które nierzadko towarzyszy znaczy ubytek masy ciała i wyniszczenie organizmu. Za powód do niepokoju uznaje się już ubytek masy ciała wynoszący ponad 10% w ciągu 3 miesięcy. Sygnałami alarmowymi jest nie tylko zmiana budowy ciała, a zwłaszcza obwodu ramienia, czy grubości fałdu skórnego nad mięśniem trójgłowym ramienia, ale również wyniki badań biochemicznych np. spadek stężenia albumin poniżej 35g/dl, a liczby limfocytów poniżej 1500/mm3. W takich sytuacjach wdraża się naprędce specjalne, doustne preparaty odżywcze dla osób starszych.

Żywienie preparatami odżywczymi - dlaczego jest potrzebne?

Na świecie nadal spora część ludzi jest niedożywiona. Poza epidemii głodu w krajach najuboższych największe rozpowszechnienie złego stanu odżywienia obserwuje się u seniorów, osób obciążonych chorobami neurologicznymi, po operacjach chirurgicznych oraz spora część pacjentów opuszczających szpital. Statystyki mówią, że ponad połowa chorych przyjmowanych do szpitali jest niedożywionych, sam pobyt na oddziale często ten stan niedożywienia pogłębia (ang.hospital malnutrition).

Preparaty żywieniowe - jaki mają cel?

W przypadku leczenia raka głównym celem specjalnego żywienia za pomocą preparatów odżywczych w chorobie nowotworowej jest zapobieganie powikłaniom wyniszczenia oraz wspieranie leczenia przeciwnowotworowego. Dodatkowo odpowiednie żywienie ma za zadanie ograniczenie działań niepożądanych leków onkologicznych, poprawę jakości życia oraz wydłużenie czasu przeżycia.

Jakie są zalety preparatów odżywczych dla osób starszych?

Żywienie chorego za pomocą preparatów odżywczych daje realną możliwość poprawy łaknienia, utrzymania właściwej masy ciała oraz zapewnienia komfortu psychicznego. To ostatnie polegać ma na obiektywnej ocenie stanu odżywienia oraz dostosowaniu ilości i rodzaju spożywanych pokarmów.

Kiedy zacząć podawanie preparatów odżywczych dla chorych?

Leczenie doustnymi preparatami odżywczymi powinno się rozpocząć po rozpoznaniu niedożywienia, zbyt małej podaży składników odżywczych, a także po stwierdzeniu przerwy w przyjmowaniu pokarmu wynoszącej 7 dni. Najbezpieczniejszym sposobem żywienia jest tradycyjne żywienie doustne przy pomocy zwykłych, naturalnych pokarmów, akceptowalnych smakowo, z odpowiednią ilością płynu po każdym posiłku. Preparaty żywieniowe choć są kompletną, zbilansowaną pod względem wartości odżywczych, witamin i minerałów dietą powinny być o ile to możliwe dodatkiem, a nie wyłącznie substytutem tradycyjnego żywienia.

Jakie preparaty odżywcze do żywienia w chorobie stosować?

W aptekach możemy spotkać różne rodzaje preparatów odżywczych do żywienia medycznego przeznaczonych dla różnych stanów chorobowych:

  • oligopeptydowe – źródłem białek w tej diecie są oligopeptydy. zalecane osobom z zaburzeniami przewodu pokarmowego.
  • o zwiększonej zawartości błonnika – stosowane u chorych z zaparciami, leżących i pacjentów geriatrycznych
  • specjalne – zalecane często na kilka dni przed dużymi operacjami. Dieta bogata jest w glutaminę, argininę, kwasy omega-3 oraz nukleotydy.
  • bogatoenergetyczne i bogatobiałkowe – stosowane u chorych mocno wyniszczonych.
  • zwykłe – zapewniające normalną podaż składników odżywczych, polecanych chorym z zachowaną funkcją żołądka i jelit.

Sprawdź również witaminy dla seniora dostępne w naszej ofercie. 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj