Zdrowe kosmetyki do opalania
Aktywne filtry
Jest 213 produktów.
CERA+ Solutions Emulsja do ciała SPF 50 dla skóry wrażliwej 150 ml
Beta Karoten Sun Forte, 30 tabletek
BIODERMA PHOTODERM, Spray SPF 50+, 300 ml
Linomag Sun Krem SPF 30, 50 ml
Iwostin Solecrin Pianka kojąca z D-pantenolem
Tabaibaloe Sun Mleczko do opalania 200ml
Tabaibaloe Sun Oliwka SPF30 100ml
Zdrowe kosmetyki do opalania
Lubimy słońce i nie ma co do tego wątpliwości. Ciepłe miesiące sprzyjają korzystaniu z jego uroków i spędzaniu każdej wolnej chwili na świeżym powietrzu. Na przestrzeni ostatnich lat przeszliśmy jednak od opalenizny za wszelką cenę do racjonalnego i zdrowego opalania. Zdajemy sobie również sprawę, że dla niektórych słońce w cale nie musi być sprzymierzeńcem, choćby dlatego, że wywołuje u nich fotouczulenie. Zdrowe opalanie i korzystanie ze słońca jest możliwe i to w zasadzie dla każdego. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.
Szkodliwość słońca - poparzenia, fotodermatozy i nowotwory skóry
Promieniowanie UV z jednej strony jest niezbędne człowiekowi, choćby dlatego by aktywować skórną syntezę witaminy D3, ale z drugiej strony ma zdolność niszczenia komórek, przyspieszania starzenia i aktywowania wolnych rodników tlenowych. Szkodliwość słońca może objawiać się poparzeniami, fotodermatozami, a nawet nowotworami skóry. Naturalnie skóra chroni się przed nadmiarem promieniowania produkując barwnik melaninę, która odpowiada za pojawienie się tak pożądanej przez nas opalenizny. Ochronne działanie melaniny możemy jednak wspierać samodzielnie włączając do diety związki antyoksydacyjne.
Tabletki na opalanie z beta karotenem
Jednym z takich przeciwutleniaczy jest tokoferol, czyli witamina E oraz beta-karoten, który wraz z większą ilością związków nazywana jest umownie witaminą A. Sztandarową rolą witaminy A w organizmie jest udział w procesie widzenia – jej niedobór skutkuje tzw. ślepotą zmierzchową znaną jako „kurza ślepota”. Oprócz tego witamina A warunkuje wzrost i prawidłowe funkcjonowanie komórek nabłonkowych, więc jej niedobór rzutuje na zły stan skóry, włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Witamina ta sprzyja również regeneracji komórek i ma silne właściwości antyoksydacyjne. W okresie wiosenno-letnim racjonalna suplementacja beta-karotenu jest więc jak najbardziej pożądana. Co ciekawe beta-karoten chroni również lipidy i cząsteczki LDL przed utlenieniem, co hamuje proces powstawania zmian miażdżycowych.
Tabletki na opaleniznę z witaminą E
Witamina E z kolei pełni w organizmie przede wszystkim rolę antyoksydantu. Hamuje gromadzenie się tzw. wolnych rodników do których należą reaktywne formy tlenu. Zapobiega w ten sposób uszkodzeniu naczyń krwionośnych, chroni przed ryzykiem rozwoju degeneracyjnych chorób metabolicznych i opóźnia procesy starzenia komórek w tym komórek nabłonkowych. Wspiera więc barierową funkcję skóry. Warto więc w składzie tabletek na opalanie szukać właśnie tego przeciwutleniacza.
Kremy do opalania
Poza mądrą suplementacją i zwracaniem uwagi na to co jemy w czasie sezonu urlopowego możemy również chronić się bezpośrednio stosujac fotoprotekcję. Zakłada ona stosowanie filtrów ochronnych w postaci kremów do opalania, które mają zdolność blokowania części promieniowania UV.
Kremy do opalania z filtrem przeciwsłonecznym
Kosmetyki z filtrami oznaczane są symbolami SPF. Określają one jaka część promieniowania słonecznego (całego spektrum) dotrze do naszej skóry. Filtr SPF 10 dopuści do nas 1/10 promieniowania. Czyli, jeśli w danych warunkach, skóra zaczęłaby się czerwienić po 30 minutach opalania, z filtrem SPF 10 można taką kąpiel słoneczną wydłużyć do 300 minut.Analogicznie stosując kremy do opalania z filtrem SPF50, w tych samych warunkach, z 30 minut, granica przesuwa się na 1500 minut.
Jak stosować kremy do opalania wodoodporne?
Wybierając kremy do twarzy z filtrem powinniśmy się również zastanowić nad tym czy nie potrzebujemy przypadkiem filtru wodoodpornego. Ale co w ogóle oznacza “wodoodporność” kremu do opalania? Jeśli jakiś produkt określany jest tą cechą to oznacza to, że po 40 minutowej kąpieli musi zachować co najmniej 50% ochrony SPF. Jeśli natomiast kosmetyk jest „wysoce wodoodporny” to 50% ochrony zachowuje po nawet 80 minutach kąpieli.
Kosmetyki do opalania a witamina D3
Wiele osób martwi się tym, że stosując filtr UV w postaci kremu do opalania zmniejsza wytwarzania w skórze witaminy D, która szczególnie w naszym klimacie jest nam niezbędna. Jednak nie ma się czego obawiać, gdyż jak wskazują badania regularne stosowanie takich preparatów nie wpływa na poziom tej witaminy w organizmie. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że do produkcji niezbędna jest tylko niewielka ilość promieniowania, a filtry nie blokują jej przecież w 100%. Co więcej do zsyntezowania 20000 UI witaminy D3 i zmagazynowania jej wątrobie wystarczy tylko 20 minutowa kąpiel słoneczna obejmująca 90% naszego ciała. Dłuższe opalanie nie przekłada się jednak na intensywniejszą syntezę, gdyż promieniowanie UV po tym czasie zaczyna być blokowane przez wspomnianą melaninę.
Kremy do opalania z spf dla dzieci
Piękne słońce świeci to szkoda byłoby nie wyjść z dzieckiem na spacer/plaże/łąkę/itp. Jednak należy pamiętać, że dzieci są szczególnie wrażliwe na silne promieniowanie. Mają cienką i wrażliwą skórę, która nie jest przyzwyczajona do dużych ilości słońca. Dlatego koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej ochronie ich skóry poprzez stosowanie kremów do opalania dla dzieci.
Wpływ promieniowania UV na naszą skórę jest w pewnym sensie kumulatywny. Duża ilość kąpieli słonecznych w dzieciństwie (bez odpowiedniej ochrony) znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry oraz szybszego się jej starzenia. Według szacunków Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem blisko 25 proc. czasu spędzonego na słońcu przypada na okres przed 18. rokiem życia. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna w okresie dzieciństwa ma kluczowe znaczenie dla kondycji i zdrowia skóry przez resztę życia.
Kremy po opalaniu i utrwalacze opalenizny
Po kąpieli słonecznej czy długotrwałym przebywaniu na słońcu warto przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie i film lipidowy. Skóra po długotrwałym słońcu jest przesuszona z racji wzmożonego parowania z jej powierzchni. Na pomoc przyjdą nam kosmetyki, a zwłaszcza kremy po opalaniu, które z jednej strony mają działanie kojące i często chłodzące, a z drugiej strony przywracają właściwą kondycję naskórka i głębszych warstw skóry. Obfitują często również w antyoksydanty, które regenerują komórki i hamują reakcje wolnorodnikowe.
Przyspieszacze opalania i samoopalacze
Część z nas bardzo trudno sie opala, co często wynika właśnie z osobniczej produkcji melaniny. W takich przypadkach sprawdzi się łagodny środek przyspieszający opalanie w postaci emulsji lub spreju. Dzięki niemu przyspieszony jest proces melanogenezy, a zawarte w nim składniki dodatkowo nadają skórze zdrowego, brzoskwiniowego kolorytu. W przeciwieństwie do “opalania się na olej spożywczy”, które pamięta każdy z nas przyspieszanie opalania za pomocą kosmetyków przyspieszających odbywa się z korzyścią dla naszego zdrowia, bo wspiera ochronną funkcję melaniny. Osoby w ogóle nie tolerujące słońca, ale chcące cieszyć się opalonym wyglądem skóry mogą skorzystać z samoopalaczy.