Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Leki na alergię w ciąży
Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta w okresie rozrodczym cierpi na alergie. Co ciekawe objawy alergiczne zaostrzają się w czasie ciąży i mogą wpływać na jej przebieg. Alergia może bowiem wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Do najczęstszych chorób, które mogą mieć negatywny przebieg ciąży należy:
Na powikłania ciąży i porodu narażone są najbardziej przyszłe mamy chorujące na astmę. Na astmę cierpi nawet 10% ciężarnych. Alergia może opóźnieniać rozwój płodu, powodować przedwczesny poród oraz prowadzić do niskiej masy urodzeniowej. Oceniając stosunek korzyści do ryzyka stosowania leków na alergię w ciąży farmakoterapia w okresie ciąży będzie bezpieczniejszym wyborem niż nieleczona alergia czy astma.
Alergię leczy się zazwyczaj lekami przeciwhistaminowymi, których mechanizm działania polega na blokowaniu działania histaminy, będącej główną przyczyną objawów alergicznych. Kobiety w ciąży mogą sięgać po takie leki na laergie w ciąży, jak ceteryzyna, loratydyna, klemastyna, cyproheptadyna oraz difenhydramina. Nie powinny jednak stosować:
Czasami pojawia się konieczność zastosowania leków rozkurczających oskrzela oraz przeciwzapalnych. Za bezpieczne w ciąży leki uważa się salbutamol, fenoterol, formoterol, terbutalinę, a także budesonid i beklometazon. Doustne sterydy są przeciwwskazane. W przypadku alergicznego nieżytu nosa, poza lekami przeciwhistaminowymi, ciężarne mogą stosować donosowo kortykosteroidy – głównie budesonid, a beklometazon i flutikazon w razie konieczności, gdyż nadal brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo ich stosowania w czasie ciąży.