Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
WAX Pilomax Tricho maska przyspieszająca wzrost włosów 240 ml
Mało kto wie, że Polacy są jednym z najszybciej łysiejących narodów na świecie. Szacuje się na przykład, że co drugi mężczyzna z Polski zgłasza taki problem. Z kolei Chińczycy i Meksykanie bardzo rzadko narzekają na wypadanie włosów. Wypadanie włosów dotyka również kobiet, a czynnikami sprzyjającymi utracie włosów są uwarunkowania genetyczne, niektóre leki, używki, nadmiar stresu, choroby współistniejące oraz niewłaściwa dieta.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Istotnym problemem mającym bezpośredni wpływ na wypadanie są choroby dermatologiczne skóry głowy - łupież, łojotokowe zapalenie skóry, AZS czy egzema. Prawda jest taka, że brakuje, jednego uniwersalnego leku na wypadanie włosów. Dotychczasowe metody terapii zmniejszają tylko nasilenie i mogą opóźnić proces wypadania. Nowoczesne metody wykorzystują laser albo bogato płytkowe osocze. W trudnych przypadkach stosuje się również przeszczep włosów. Niestety dla wielu z nas zabieg transplantologiczny jest nadal barierą ekonomiczną.
WAX Pilomax Tricho maska przyspieszająca wzrost włosów 240 ml
Pozostaje więc nic innego jak eliminowanie czynników ryzyka, zdrowa, zbilansowana dieta, właściwa pielęgnacja i racjonalna suplementacja. Wiele w tym względzie ma do zaproponowania ziołolecznictwo, które zakłada bezpośrednie leczenie wypadania włosów ziołami wykorzystanie roślinnych surowców w produktach kosmetycznych do pielęgnacji głowy, jak również w suplementach diety na wypadanie włosów. Biotyna i witaminy na włosy wzbogacone wyciągami roślinnymi zapewniają kompleksową ochronę skóry głowy przed wypadaniem.
Pospolitą rośliną, która znajduje zastosowanie w leczeniu problemów dermatologicznych jest pokrzywa zwyczajna. Liście i korzeń pokrzywy mają zdolność odżywiania cebulek włosowych i dlatego są częstym składnikiem suplementów przeznaczonych do włosów i paznokci oraz dermokosmetyków do ich pielęgnacji. Pokrzywa jest bogata również w liczne witaminy i sole mineralne - betakaroten, witaminy C, K i B2, kwas pantotenowy, wapń, magnez, żelazo oraz krzem. Taki skład sprawia, że wyciągi z pokrzywy mają właściwości przeciwutleniające oraz chronią komórki skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Korzeń pokrzywy z kolei wykorzystuje się w przygotowywaniu odwarów do płukania włosów.
Bardzo często wypadanie włosów nie ma charakteru niedoborowego. Tak jest w przypadku łysienia plackowatego, które obejmuje duże ogniska łysienia. Powodem choroby mogą być problemy endokrynologiczne, infekcje oraz stres. W przypadku łysienia plackowatego stosuje się fototerapię wykorzystującą promieniowanie nadfioletowe miejsc zmienionych chorobowo, które najpierw świadomie poddaje się działaniu substancji fotouczulających. W tym celu skórę głowy naciera się alkoholowym wyciągiem z dziurawca.
W fitoterapii wypadania włosów wykorzystuje się także środki na wypadanie włosów w postaci nalewki pochodzenia roślinnego, które działając drażniaco na skórę głowy, powodują jej przekrwienie, zwiększają dostęp składników odżywczych do cebulki włosa. Przykładem są nalewki z pieprzowca rocznego lub kory drzew chinowych. W przypadku tej pierwszej substancją czynną jest kapsaicyna,a w przypadku nalewki chinowej - chinina. Co ciekawe jeszcze niedawno fryzjerzy stosowali w gabinetach wodą chinową na porost włosów.
Osoby, którzy chorują na łuszczycę skóry głowy chwalą sobie również dziegieć sosnowy, z którym przeprowadza się kąpiele dziegciowe albo dodaje do szamponów i płukanek do włosów. Sam dziegieć sosnowy jest ciemnobrunatną, bardzo gęstą, lepką cieczą o intensywnym zapachu. Dziegieć działa antyseptycznie, przeciwświądowo, i miejscowo znieczulająco. W bardzo wysokich stężeniach (15-20%) złuszcza naskórek, działa przeciwzapalnie i unieszkodliwia pasożyty.
Kolejną chorobą dermatologiczną mającą wpływ na kondycję włosów jest łojotokowe zapalenie skóry. Zapalenie to skutkuje pojawianiem się na skórze głowy licznych grudek i wysięku. W parze z łojotokowym zapaleniem skóry idzie również łupież tłusty. W naturoterapii łojotokowego zapalenia skóry znalazł zastosowanie sok z liści brzozy , ziele krwawnika, kwiat nagietka, lawendy oraz koszyczki rumianku. Działają one przeciwłojotokowo oraz poprawiają porost włosów. Dodatkowo sok z liści brzozy ma właściwości antybiotyczne i zmniejsza nasilenie łupieżu. Co ciekawe w zapobieganiu wypadania włosów znajdują również pośrednio zastosowanie zioła metaboliczne. I tak na przykład fiołek trójbarwny stosuje się raczej w leczeniu zaburzeń przemiany materii, ale ze względu na bogaty skład flawonoidów, śluzów, pochodnych kwasu salicylowego, soli mineralnych oraz olejków posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
W problemach z wypadaniem włosów może również przyjść z pomocą aromaterapia. Sporo osób do do kąpieli wykorzystuje olejki bergamotowy, lawendowy, z mięty pieprzowej oraz cytrynowy. Również dermokosmetyki do pielęgnacji włosów zawierają olejki eteryczne poprawiające zapach, ale również potęguję efekt pielęgnacji.
! | Starsze gabinety fryzjerskie korzystają na przykład z wody brzozowej, która zapewnia włosom puszystość włosom. Z kolei olejek brzozowy jest korzystny łojotokowym zapaleniu skóry, czyrakach, trądziku i egzemie. |
Wymienione wyżej właściwości olejek brzozowy zawdzięcza zawartości salicylanu metylu, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. W dermokosmetyce wykorzystuje się także liczne surowce olejowe - zwłaszcza popularny olej rycynowy, z awokado, z jojoby, olej ze słodkich migdałów oraz oliwę z oliwek. Olejek rycynowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, zapobiega łupieżowi i wypadaniu włosów, stymuluje wzrost włosów oraz nadaje im połysk. Olej rycynowy dodaje się również do toników i lotionów, gdyż posiada właściwości łagodzące wysuszenie po alkoholu.