Środki na ból gardła u dziecka

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 77,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 38 produktów.

Środki na ból gardła u dziecka

Ból gardła u dzieci może być wywołany przez infekcję wirusową lub bakteryjną. W przeciwieństwie jednak do osób dorosłych u których najczęstszą przyczyną objawów jest zakażenie wirusowe, u dzieci ból gardła ma najczęściej etiologię bakteryjną. Z racji tego, że na aptecznych półkach znajdziemy znacznie mniej leków na ból gardła u dzieci leczenie tych dolegliwości wymaga szczególnej uwagi.

Z czego wynika ból gardła u dziecka? 

Ból gardła u dziecka jest ważnym objawem na podstawie którego lekarz wystawia odpowiednią diagnozę. W przypadki bólu gardła o podłożu wirusowym (zwykłe przeziębienie) w pierwszej kolejności pojawia się chrypka, pieczenie i zaczerwienienie błony śluzowej gardła, problemy z przełykaniem, rozdrażnienie, brak apetytu oraz ogólne uczucie „rozbicia”. Rodzice zgłaszają wtedy lekarzowi ból gardła u dziecka bez gorączki, a ten prawdopodobnie zdiagnozuje w takim przypadku zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych.

Niekiedy jednak uporczywy ból gardła u dziecka może zwiastować infekcję paciorkowcową. Wtedy zazwyczaj bólowi gardła u dziecka towarzyszy mocno podwyższona temperatura ciała >38 stopni, obrzęk i wysięk z migdałków oraz powiększenie węzłów chłonnych, szyi. Charakterystyczne jest to, że w infekcji paciorkowcowej dziecko nie kaszle.

Nawracający ból gardła u dziecka

Ból gardła u dzieci lubi nawracać. Rzadko kiedy wynika to z re-infekcji. Zazwyczaj taki ból jest spowodowany przesuszeniem błony śluzowej gardła (zwłaszcza w sezonie grzewczym lub w wyniku przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu). Wystarczy więc przywrócić warunki optymalne dla gardła dziecka - temperatura <21 stopni i wilgotność powietrza między 40 a 60%, by objawy ustąpiły. Nawracający ból gardła u dziecka może być również następstwem przewlekle stosowanych leków. Dotyczy to głównie tych leków, które powodują spadek liczby neutrofilów - będących składową układu immunologicznego. Agranulocytozę wywołują najczęściej – metamizol, sulfasalazyna, tiamazol, klozapina, karbamazepina, penicyliny, cefalosporyny, trimetoprim-sulfametoksazol, ale także tak często stosowany u dzieci ibuprofen, paracetamol

Jak złagodzić dolegliwości bólowe gardła u dziecka?

W zwalczaniu bólu gardła u dzieci możemy wspomagać się bezpiecznymi spray'ami do gardła z witaminami A i E, ziołowymi tabletkami do ssania z porostem islandzkim (Lichen islandicus), syropami (np. prawoślazowym, z babki lancetowatej) czy płukankami (np. sól emska). W większości przypadków produkty te są wyrobami medycznymi, których zadaniem jest nawilżenie śluzówki gardła i zapobieganie podrażnieniom, co w przeciwieństwie do mocniejszych środków chroni błonę śluzową przed dodatkowym wysuszeniem.

Co na ból gardła u dziecka zastosować?

Jeśli ból gardła staje się męczący i utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie - zwłaszcza gdy powoduje bezsenność i utrudnia przyjmowanie posiłków warto wdrożyć leczenie za pomocą środków przeciwzapalnych, odkażających, miejscowo-znieczulających i przeciwbólowych. gdy ostry ból gardła u dziecka utrzymuje się powyżej 2 tygodni, a do tego pojawia się wysoka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych niezbędna będzie wizyta u lekarza. W tabletkach na gardło dla dzieci i sprejach do gardła znajdziemy takie substancje jak:

Ból gardła u dziecka lekiJak działa?Jaka forma i od jakiego wieku
Benzydamina Przeciwzapalnie, odkażąjąco, przeciwobrzękowo i miejscowo-znieczulająco

Aerozol
Można stosować poniżej 6 lat


Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol

Przeciwbakteryjnie i przecigrzybiczo Tabletki do ssania
powyżej 7 roku życia
Chlorchinaldol Przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo Tabletki do ssania
Powyżej 12 lat
Chlorek benzoksonium


Odkażająco Tabletki do ssania
Powyżej 4 lat
Chlorek cetylpirydyny Bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo Tabletki do ssania
Płyn do płukania
Powyżej 6 lat
Chlorheksydyna Antyspetycznie Płyn do płukania
Tabletki do ssania
Powyżej 12 lat
Flurbiprofen Przeciwzapalnie Tabletki do ssania
Powyżej 12 lat
Lidokaina Miejscowo znieczulająco Tabletki do ssania
Powyżej 12 r.ż.
Salicylan choliny Przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Tabletki do ssania
Powyżej 12 lat

W tabelce umieszczono najpopularniejsze leki na ból gardła u dzieci, ich formy oraz granicę wiekową od której można je stosować.

Sprawdź również leki z paracetamolem dostępne w naszej ofercie.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj