Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Syropy na alergię
W ostatnim półwieczu kilkukrotnie wzrosła liczba alergii rozpoznanych w gabinetach alergologów. Nazwano je alergiami nabytymi, a ich objawy są następstwem zanieczyszczenia powietrza oraz niezliczonej ilości ksenobiotyków dostających się do środowiska. Na wskazane zagrożenia najbardziej narażone są dzieci, gdyż mają słabiej wykształcone bariery, dużo gorzej pracujący układ odpornościowy oraz wrażliwe błony śluzowe. U dzieci pojawia się zazwyczaj katar sienny, przewlekłe zapalenia zatok o podłożu alergicznym i ostatecznie astma oskrzelowa. Dzieci w kontakcie z zanieczyszczonym środowiskiem częściej choruje również na infekcje górnych dróg oddechowych.
W aptece internetowej można znaleźć również syropy na alergię. Przeznaczone są do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia, zwłaszcza tych które mają jeszcze kłopot z połykaniem tabletek. Syropy na alergię zawierają najczęściej klarytynę lub desloratadynę. Na receptę dostępne są syropy z cetyryzyną, hydroksyzyną i prometazyną.
Syropy na alergię stosuje się najczęściej w alergicznym nieżycie nosa, alergicznym zapaleniu spojówek, alergiach wziewnych oraz pokarmowych. Mechanizm działania syropów na alergię polega na blokowaniu receptora histaminowego H1, dzięki czemu znoszone jest działanie histaminy - związku odpowiedzialnego za występowanie objawów alergii.
Choć obecne w aptekach syropy na alergię należą do nowszej II-generacji leków przeciwhistaminowych i co do zasady są pozbawione typowych działań niepożądanych, to niestety u niektórych dzieci odnotowuje się senność, zaburzenia koncentracji, problemy w oddawaniu moczu, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Dostępny z przepisu lekarza syrop z prometazyną dla dzieci może z kolei powodować u nich koszmary senne.