
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Mięśniaki macicy nazywane są również włókniakami albo po po łacinie - fibromyoma. Należą do najpopularniejszych chorób ginekologicznych, bo cierpi na nie od 20-50% populacji kobiet.Mięśniaki są guzami uważanymi za niezłośliwe zmiany nowotworowe, które złożone są tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Choć mięśniaki rzadko wikłają do nowotwór złośliwych (dotyczy to tylko ~1%), to są one jednak zmianami estrogenozależnymi.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Zauważono na przykład, że u Pań relatywnie długo miesiączkujących pojawienia się włókniaków macicy jest dużo wyższe. Mięśniaki nie występuję z kolei u młodych dziewczynek przed pierwszą miesiączką. Prawdopodobieństwo pojawienia się mięśniaków macicy koreluje również z liczbą porodów - każdy kolejny poród obniża to ryzyko. Czynnikiem ryzyka jest również zbyt dużo czerwonego mięsa w codziennej diecie, a także rasa.
Mięśniaki macicy choć traktowane są całościowo jako jedna choroba, to pod względem struktury guza są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj są to lite, kuliste i bardzo mocno unaczynione twory barwy białej, biało-różowej lub jasnobrązowej. Najczęściej zlokalizowane są w trzonie macicy, jej dnie oraz szyjce. Pojawiają się raczej w skupiskach i mają zróżnicowaną wielkość od jednego do kilkunastu centymetrów. Pod wpływem dużej ilości mięśniaków narząd macicy może ulec powiększeniu i zniekształceniu. Obecnie możemy wymienić kilka rodzajów mięśniaków:
Mięśniaki macicy pojawiają się i przez długi czas pozostają bezobjawowe. Późniejsze symptomy zależą od rodzaju, struktury i wielkości guza. I tak na przykład wspomniane mięśniaki podśluzówkowe i śródścienne najczęściej powodują krwawienia oraz plamienia międzymiesiączkowe. Krwawienia te często prowadzą do anemii. Innym mało specyficznym objawem jest ból w czasie miesiączki i/lub stosunku seksualnego. Niekiedy może również pojawić się gorączka.
Wiele Pań z mięśniakami stosuje leki na nietrzymanie moczu albo zgłasza trudności w opróżnieniu pęcherza. Dzieje się tak, gdyż przerośnięta tkanka macicy uciska na pęcherz moczowy. Jeśli przerost ściany macicy jest bardzo duży mogą również wystąpić zaparcia, którer wymagają stosowania leków na zaparcia. Część kobiet dowiaduje się o swoich mięśniakach w czasie rutynowego badania w kierunku diagnostyki niepłodności - mięśniaki przeszkadzają bowiem w zagnieżdżeniu zarodka w błonie śluzowej macicy.
Mięśniaki diagnozuje się za pomocą ultrasonografii ze specjalną głowicą przezpochwową, rzadziej przez brzuszną. Czasami wziernikuje się jamy macicy, a nawet przeprowadza rezonans magnetyczny. Leczenie za pomocą farmakologii opiera się na na stosowaniu progestagenów, doustnych tabletek antykoncepcyjnych (DTA ) oraz leków antyfibrynolitycznych. Jest to jednak działanie wyłącznie objawowe, które nie zmniejsza istniejących zmian.
Do tej pory próbowano przyczynowo leczyć mięśniaki za pomocą gonadoliberyn, które powodowały rzeczywistą remisję choroby. Jednak pojawiają się, poważne działanie niepożądane ostudziły entuzjazm badaczy. Medycyna szuka bowiem możliwości farmakologicznych, których stosunek korzyści do ryzyka byłby zbliżony leczeniu chirurgicznemu.
W kategorii zdrowia intymnego możesz znaleźć również leki na zapalenie pęcherza moczowego
A chirurgiczne usuwanie mięśniaków jest bardzo daleko posunięte i uznawane jest obecnie za mało inwazyjne. Chirurg albo mechanicznie usuwa mięśniaki albo swoim działaniem powoduje ich martwicę.
! | Coraz częściej w operacji usuwania mięśniaków chirurgowi towarzyszy robot - zwłaszcza, gdy zależy nam operacjach, której zadaniem jest również utrzymanie płodności. Niestety w Polsce nadal nie jest tak dostępna dla Polek. |
U starszych kobiet przeprowadza się embolizację, która polega na wprowadzeniu płynu do tętnic macicznych. Następstwem tego jest niedokrwienie mięśniaka i jego obumarcie. Embolizacja tętnic macicznych jest bardzo ważnym uzupełnieniem możliwości leczenia mięśniaków macicy. Nie wymaga znieczulenia ogólnego, więc może być przeprowadzany u kobiet z dużym ryzykiem operacyjnym. Niestety jest przeciwwskazany w otyłości, nadciśnieniu tętniczym, chorobie zakrzepowej i przewlekłej niewydolności nerek.
Inną metodą terapii, rzadką w Polsce, jest leczenie rezonansem magnetycznym, za pomocą precyzyjnej wiązki ultradźwiękowej. Leczenie ultradźwiękami jest wprawdzie bezbolesne, ale wymaga bardzo dobrej współpracy osoby poddawanej zabiegowi. Dzieje się tak gdyż cały zabieg trwa około 3 godzin i wymaga ciągłego leżenia bez ruchu. To bardzo precyzyjna metoda i każdy ruch może spowodować przemieszczenie wiązki na zdrowe tkanki i spowodowanie powikłań.