Elektrolity
Aktywne filtry
Jest 67 produktów.
Myrkl 1 saszetka z 2 kapsułkami
Zdrovit Litorsal + Zdrovit Magnez+B6, 24 tabletki musujące + 24 tabletki musujące
Elektrolity smak truskawkowy 7 saszetek
Oxeo ORS Elektrolity, smak pomarańczowy, 4,2 g x 10 saszetek
Lacti Salit 10 saszetek
Rodzina Zdrowia Apetivit Junior, płyn 100ml
Elektrolity LABOR 20 saszetek
Plusssz Elektrolity Senior, 24 tabletki musujące
Oryal 20 tabletek musujących
Elektrolity
Elektrolity
Elektrolitami nazywa się potocznie grupę czterech ważnych biopierwiastków - sodu, potasu, wapnia i magnezu. Równowaga wodno-elektrolitowa to jedna z ważniejszych parametrów świadczących, że organizm utrzymywany jest w stanie zdrowia. Zarówno nadmiar, jak i niedobór elektrolitów może mieć przykre konsekwencje zdrowotne, które często skłaniają nas do monitorowania ich stężenia.
Elektrolity - co to jest?
Wszystkie cztery wymienione pierwiastki są rozpuszczone w wodzie, która stanowi ponad 50% masy dorosłego człowieka. Choć elektrolity nie dostarczają energii, która jest mierzalna to uznawane są składniki odżywcze. Elektrolity rozpuszczone w wodzie można spotkać we wnętrzu komórek, przestrzeniach międzykomórkowych, naczyniach krwionośnych, a nawet w płynie mózgowo-rdzeniowym, płynie wypełniającym komory oka, płynach opłucnej i osierdzia oraz w sokach trawiennych. Zadaniem elektrolitów jest przede wszystkim odpowiedniego ciśnienia osmotycznego, które jest warunkiem niezbędnym zachodzenia większości procesów metabolicznych.
Elektrolity i ich rola w organizmie
Sód jest głównym ze składników osocza, utrzymuje odpowiednią objętość płynów ustrojowych oraz ma bezpośredni wpływ na wartość ciśnienia tętniczego krwi. W skali mikro sód reguluje przepływ wody "z i do" komórek zwiekszając lub zmniejszając ciśnienie osmotyczne. Potas z kolei jest elektrolitem, który pełni ogromną rolę w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym i odpowiada za prawidłowy przebieg skurczu wszystkich komórek mięśniowych obecnych w organizmie, w tym również komórek mięśnia sercowego. Wapń bierze udział w procesie kościotworzenia i mineralizacji kości. Pełni również istotną rolę w procesie krzepnięcia. Magnez również bierze udział w mineralizacji kości, podobnie jak wapń ma swój udział w krzepnięciu krwi oraz wpływa na skurcz mięśnia sercowego.
Elektrolity i ich wahania
Poza istotną rolą fizjologiczną elektrolity pełnią również rolę diagnostyczną. Wahania poziomu elektrolitów mogą świadczyć o chorobie nerek, cukrzycy, chorobach endokrynologicznych, nadczynności przytarczyc oraz nowotworach Wzmożona potliwość, biegunka, uporczywe wymioty i niewydolność nerek w przypadku nie uzupełniania poziomu elektrolitów w krótkim czasie mogą prowadzić do nagłego spadku stężenia sodu w osoczu, które objawia się bólami głowy, drażliwością i osłabieniem siły mięśniowej. Niedobory potasu z kolei powstają natomiast pod wpływem przewlekłego stosowania leków moczopędnych w terapii nadciśnienia (furosemidu, indapamidu, hydrochlorotiazydu). Hipokaliemia objawia się poprzez zaparcia, podniesienie ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni oraz arytmie serca. Spadek stężenia wapnia może stwarza ryzyko napadów tężyczkowych, wywołuje zaburzenia widzenia oraz skurcz oskrzeli.
Elektrolity bez recepty z apteki - czy warto?
Dostarczanie elektrolitów za pomocą farmaceutyków ma swoje logiczne uzasadnienie. Pijemy zdecydowanie za mało - raczej są to słodzone i gorące płyny, a nie czysta woda Większość z nas wypija zaledwie 1,20 litra płynów dziennie. Przyjmowanie dodatkowej porcji elektrolitów zaleca się również osobom z długo utrzymującą się biegunką oraz uprawiającym intensywne dyscypliny sportu.
Elektrolity bez recepty - jak stosować?
Chcąc uzupełnić elektrolity warto sięgnąć po gotowe preparaty ORS (ang.oral rehydratation solution) lub nawodnienie przeprowadzić we własnym zakresie.Odpowiedni skład płynu ORS - elektrolitu bez recepty jest warunkiem powodzenia nawadniania. Dlatego nie należy go rozcieńczać, dosładzać ani dodawać żadnych soków. Roztwory najlepiej podawać schłodzone, małymi porcjami oraz w krótkich odstępach czasu. Na co dzień należy pamiętać o odpowiedniej podaży wody mineralnej, która posiada odpowiednio zbilansowany skład kationów i anionów. Do bilansu wodnego nie powinniśmy wliczać płynów typu herbata, która na skutek obróbki termicznej jest uważana za płyn pozbawiony elektrolitów.