Beta karoten

Marka

Cena

  • 15,00 zł - 36,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 2 produktów.

Beta karoten

Beta karoten - jak działa i kiedy jest nam potrzebny?

Barwnik karotenowy, nazywany również beta-karotenem jest jednym z najbardziej aktywnych izomerów witaminy A, która tak naprawdę jest niejednorodną grupą różnych związków o zbliżonej aktywności biologicznej. Beta karoten pełni rolę prowitamina, czyli jest podstawowe źródło tej witaminy, który w razie potrzeby jest aktywowany w komórkach.

Beta karoten tabletki dlaczego go potrzebujemy?

Przy regularnej suplementacji beta karotenu w tabletkach pojawia się przebarwienie skóry, co wielu ludzi wykorzystuje jako naturalną opalenizną. Beta-karoten dodatkowo chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych. Przyswajanie beta karotenu i jego rozmieszczenie w organizmie uzależnione jest od ilości tłuszczów w diecie i ich odpowiedniego trawienia przez żółć. Beta karoten odgrywa w organizmie człowieka ważną rolę:

  • uczestniczy w procesie widzenia
  • chroni nabłonki skóry i błony śluzowe
  • bierze udział w syntezie wielu białek i przemianach tłuszczów
  • bierze udział w różnicowaniu komórek nabłonka i tkanki kostnej
  • ma zdolność regenerowania komórek

Beta karoten co się dzieje po połknięciu tabletki?

Około połowa beta karotenu przekształca się do witaminy A jeszcze przed wchłonięciem do krwi, w przewodzie pokarmowym. Po pokonaniu bariery krew-jelito związek ponownie ulega inaktywacji do prowitaminy i magazynowany w tkance tłuszczowej, skórze, gdzie wywiera wspomniane działanie ochronne przed promieniowaniem słonecznym. Mała część beta karotenu jest przekształcana w wątrobie do witaminy A, a ewentualny nadmiar jest wydalany z kałem.

Beta karoten co oprócz tabletki?

Naturalnym źródłem beta karotenu jest dieta. On sam działa chroni przed UV przez bezpośrednie absorbowanie promieniowania oraz za pomocą działania przeciwutleniającego. Badania wskazują, że dieta bogata w beta karoten zmniejsza podatność na powstawanie rumienia pod wpływem kąpieli słonecznych, a oprócz tego działa przeciwstarzeniowo. Poprawia elastyczność, nawilżenie skóry, redukuje zmarszczki, zmniejsza ilość zmian barwnikowych.

Jak jeszcze działa beta karoten?

Niestety w przypadku nadmiernego spożycia beta karotenu z diety i dostarczania go jeszcze z farmaceutykami może prowadzić do ewentualnego powstawania przebarwień tzw. karotenemii. Polega ona występowaniu żółto-pomarańczowego zabarwienia skóry. Stan ten jednak nie powoduje powstawania przebarwień. Nadmierne spożycie beta karotenu z uwagi na gromadzenie się go w wątrobie może okazać się również toksyczne - zwłaszcza, że objawia się ono powiększeniem wątroby, nadmierną pobudliwością, bólem głowy, osłabieniem czy chorobami skóry oraz zaburzeniami wzroku. Co ciekawe stosowanie beta-karotenu w dawkach 20 mg/dzień, u palaczy może inicjować procesy nowotworowe. Na szczęście karotenoidy są w mniejszym stopniu przyswajane z pożywienia od retinolu. Szacuje się, że wykorzystanie beta-karotenu jest kilkukrotnie niższe od retinolu. Ze względu na niejednorodny charakter związków tworzących rodzinę witaminy A, jej łączną zawartość w żywności wyraża się w mikrogramach (µg) ekwiwalentu retinolu.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj