
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Właśnie rozpoczął się nowy rok akademicki. Obowiązki na uczelni czy okres nauki są prawdziwym wyzwaniem dla mózgu studenta. Procesy uczenia, zapamiętywania, kojarzenia faktów czy analitycznego myślenia powodują nasilenie metabolizmu całego układu nerwowego i wzrost jego zapotrzebowania na energię. Czy rozwiązaniem są tabletki na pamięć? Co warto suplementować w roku akademickim?
Zarówno pies, jak i człowiek ma zdolność doświadczania bólu. Będąc właścicielem czworonoga, naszym zadaniem jest zniwelowanie jego nasilenia, by zapobiec cierpieniu naszego pupila. Punktem wyjścia terapii bólu u psów jest szybkie zlokalizowanie jego źródła przez lekarza weterynarii. Do czasu wizyty u w lecznicy możemy jednak pomóc psu, wykorzystując w tym celu niektóre leki przeciwbólowe stosowane u ludzi.
Według statystyk Polacy spędzają w pracy ponad 30 lat swojego życia. Co ciekawe jeszcze 10 lat temu pracowaliśmy nieco krócej. Oznacza to, że przez 3 dekady przebywamy w miejscu, który realnie wpływa na nasze zdrowie, a my do końca nie jesteśmy tego świadomi.
Wraz z wiekiem w naszym organizmie postępują pewne nieodwracalne zmiany, które są następstwem starzenia się komórek. Przekształca się metabolizm, spada elastyczność skóry, ubywa nam masy mięśniowej. Znamienne jest jednak to, że etapy starzenia różnią się istotnie u kobiet i mężczyzn.
Wrzesień to idealny czas, by zacząć bieganie. Temperatura nieznacznie spada, wilgotność wzrasta, więc "próg wejścia" w regularny trening jest znacznie niższy. Każdy wie, że trening biegowy w lecie nie należy do przyjemnych - przynajmniej dla początkujących biegaczy. Dlaczego właśnie warto stać się początkowym biegaczem i jak tego dokonać na początku jesieni?
Nie od dziś wiadomo, że zmieniające się pory roku mają wpływ na kondycję całego organizmu. To dlatego choroby takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy, niektóre choroby alergiczne czy psychiczne i neurologiczne charakteryzuje pewna roczna sezonowość. Dzieje się tak, gdyż większość procesów zachodzących w naszym organizmie zmienia się w sposób cykliczny w obrębie rytmów biologicznych.
Właściwe odżywianie się dziecka jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania jego młodego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla intensywnie eksploatowanego mózgu. Jeśli chcemy, by nasza pociecha osiągała ponadprzeciętne wyniki w nauce, szybko rozmawiać w języku w obcym, liczyć w pamięci w pierwszej kolejności musimy zadbać o jego dietę, a niekiedy suplementację. Co powinno być podstawowym źródłem energii dla mózgu dziecka? Które substancje odżywcze poprawiają działanie układu nerwowego?...
Orzechy makadamie są przysmakiem pochodzącym z Australii, który już od jakiegoś czasu gości na polskich stołach. Największym producentem orzechów są kraje południowej Afryki (produkcja przekracza 50 tysięcy ton rocznie). Nazwa tych orzechów pochodzi od Johna MacAdama, na którego cześć botanik von Mueller nazwał pyszne orzechy ukryte pod bardzo twardą łupiną Makadamia ternifolia.
Wrzesień dla większości dzieci to miesiąc wyzwań. Wielu z nich idzie po raz pierwszy do szkoły, przestawia się z wakacyjnego trybu w szkolny i przystosowuje się do coraz chłodniejszych dni. Warto w tym czasie wspomóc dziecko na wielu płaszczyznach, by wejście w sezon chorobowy poszedł gładko i bez szwanku. Co dokładnie mamy na myśli?
Już niebawem powrót do szkół, czyli rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Dla wielu rodziców wrzesień jednak to nie tylko czas kompletowania szkolnej wyprawki, wchodzenia w rytm nowego planu lekcji, ale również czas troski o zdrowie dziecka. Nie przypadkowo bowiem na wrzesień i październik przypada najwięcej przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. My dzisiaj jednak zajmiemy się 5 rzeczami z apteki, które powinniśmy spakować dziecku do plecaka.
W ciągu naszego życia przez nasze ręce przewija się wiele różnych opakowań leków i suplementów diety. Mało kto z nas zastanawia się jaką funkcję pełnią. Tymczasem często jest tak, że kształt i wielkość opakowania nie jest sprawą losową. Zespoły projektujące opakowania leków i suplementów diety starają się, by z jednej strony wypełnić prawne wymagania dotyczące opakowań, a jednocześnie wykorzystać je w swoich marketingowych celach.
W naszych aptekach wydajemy dziennie kilkaset opakowań kropli do nosa. Zastosowanie leków do nosa jest bardzo wygodną drogą podania, pod warunkiem, że znamy odpowiednią technikę ich podawania. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, nie uzyskamy miarodajnego efektu leczniczego, a zamiast tego narazimy się na pojawienie się działań niepożądanych.