Płyny i żele do higieny intymnej dla kobiet
Aktywne filtry
Jest 41 produktów.
Jasnum Sensi żel 50 ml
Jasnum Comfort 10 globulek dopochwowych
Nanobiotic Med Plus Silver Intima płyn 500
Hexatiab żel dopochwowy 2% 25 ml
Cerkopil Hipoalergiczny Żel do higieny intymnej, 200 ml
Lactacyd Femina chusteczki do higieny intymnej 15 sztuk
Infectvagin specjalistyczny żel do higieny intymnej 150 ml
Ziaja Intima Płyn do higieny intymnej migdałowy 500 ml
Ziaja Intima żel do higieny intymnej mniszek 500 ml
Iladian żel do higieny intymnej 40+, 180 ml
Vagical protect pianka, 250 ml
Płyny i żele do higieny intymnej dla kobiet
Płyny do higieny intymnej
Okolice intymne kobiet i mężczyzn są miejscami, które wymagają szczególnej opieki. Wrażliwość na drażniące czynniki zewnętrzne oraz duża zapadalność na infekcje intymne powodują, że wybór konkretnego płynu do higieny intymnej musi być poprzedzony wnikliwą analizą jego składu. Substancje myjące, emulgatory oraz substancje zapachowe wykorzystywane w niektórych recepturach płynów czy żeli do higieny intymnej mogą niekiedy powodować miejscowe uczulenia i podrażnienia.
Płyny do higieny intymnej - dlaczego jest ważny ich skład ?
Używane codziennie kosmetyki również płyny do higieny intymnej dla kobiet mogą być dla organizmu źródłem wielu niechcianych związków (ksenobiotyków), które przedostając się do krwi mogą ulegać aktywacji, wywoływać jakąś aktywność na organizm. Dodatkowym problemem jest ponadto współoddziaływanie składników kosmetyków np. związki powierzchniowo czynne, glikol propylenowy, część lipidów czy emulgatorów mogą wpływać na wchłanianie przez skórę innych składników kosmetyków. Ostatnio notuje się zwiększoną ilość zgłaszanych wyprysków kontaktowych po zastosowanych kosmetykach, również w miejscach intymnych. Alergię powodują zazwyczaj kompozycje zapachowe, konserwanty oraz niektóre surowce roślinne. Częstymi schorzeniami, które pojawiają się na skutek niewłaściwej higieny miejsc intymnych za pomocą zwykłych, drogeryjnych płynów do higieny intymnej są grzybice pochwy, zapalenia pęcherza moczowego lub bakteryjne zapalenia pochwy. Oprócz stosowania drażniących kosmetyków stanom tym sprzyja noszenie obcisłej, mało przewiewnej bielizny, przegrzewanie miejsc intymnych oraz wzmożona aktywność seksualna.
Płyny do higieny intymnej - jaki powinny mieć skład?
Dobry płyn do higieny intymnej powinien myć, pielęgnować oraz wzmacniać barierę ochronną pochwy. Jednocześnie musi być w 100% bezpieczny dla błon śluzowych, zwłaszcza w świetle ostatnich niepokojących doniesień o zależności między podmywaniem, a zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka jajnika. Bezpieczny płyn do higieny intymnej musi mieć przede wszystkim odpowiednie pH zgodne z pH fizjologicznym pochwy, które jest niekorzystne dla patogenów. Dobrze by było, gdyby taki płyn czy żel do higieny intymnej zawierał również pałeczki kwasu mlekowego. Dobroczynne bakterie namnażając się rozkładają glikogen do kwasu mlekowego, który zapewnia właściwy odczyn pochwy, hamujący wzrost drobnoustrojów patogennych.
Płyny do higieny intymnej to jedno, a technika mycia to drugie
Równie istotna jest również właściwa technika mycia. Na tym polu nadal wiele kobiet popełnia błędy - na przykład zbyt głęboko się podmywając. Okolice intymne należy myć zawsze w kierunku od pochwy do odbytu, a nie na odwrót. Dzięki temu do miejsc intymnych nie zostaną zawleczone bakterie kałowe. By unikać zbyt inwazyjnego i głębokiego podmywania warto zrezygnować z wprowadzania palców do pochwy. Czynność tą można przeprowadzić czystą ręką wykorzystując wodę bez dodatku silnych detergentów albo ultradelikatne płyny do higieny intymnej dla kobiet. Warto też pożegnać się gąbkami i myjkami, które są groźnym siedliskiem bakterii i grzybów. Osuszając miejsca intymne powinniśmy używać oddzielnego ręcznika. Warto również ograniczyć stosowanie wkładek higienicznych wyłącznie gdy wymaga tego wyższa konieczność. np. w okresie występowania zwiększonej ilości wydzieliny np. podczas owulacji. Noszenie stringów i obcisłej bielizny również jest passe, gdyż mogą obcierać miejsca intymne.
Gdy płyny do higieny intymnej nie wystarczają?
W ramach profilaktyki poza odpowiednią pielęgnacją warto zadbać o przestrzeganie zupełnie podstawowych zasad higieny. Niestety jedną z nich jest zrezygnowanie z pełnej depilacji okolic intymnych. Zapominamy o tym, że włosy łonowe, chronią przed przedostawaniem się patogenów w okolice intymne. W miejscach publicznych warto za każdym razem korzystać ze specjalnych jednorazowych podkładek higienicznych na sedes. Po basenie lub kąpieli w jeziorze zawsze należy umyć okolice intymne ochronnym płynem do higieny intymnej zawierającym glikogen, kwas mlekowy.