Leki na chrypkę

Aktywne filtry

Jest 58 produktów.

Leki na chrypkę

Leki na chrypkę

Chrypka jest zespołem objawów, których następstwem są zmiany barwy głosu i trudności z mówieniem. Przy chrypce dochodzi do zmiany przepływu powietrza przez głośnię oraz upośledzenia pracy strun głosowych. Chrypka zazwyczaj jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe pojawia się w każdym rodzaju zakażenia zarówno wirusowego, bakteryjnego jak i grzybiczego. Chrypka jest często pierwszym objawem zwiastującym nadchodzącą infekcję np. zapalenie gardła czy krtani. Może również być następstwem wielu innych chorób - jak choćby refluks żołądkowo-przełykowy lub obecności ciała obcego. Dlatego nie zawsze typowe leki na chrypkę mogą okazać się skuteczne.

Leki na chrypkę - co wybrać?

W leczeniu chrypy wynikającej z infekcji oprócz leczenia przyczynowego (np. antybiotykoterapii) można zastosować również spray'e do gardła z witaminami A i E, ziołowe tabletki do ssania z porostem islandzkim (Lichen islandicus), syropy prawoślazowy lub z babki lancetowatej), różne płukanki (np. sól emska), napary ziołowe oraz inhalacje parowe, solankowe i nebulizację.

Leki na chrypkę - jak działają?

Pomimo różnorodności form i zastosowanych surowców efektem działania leków na chrypkę jest nawilżenie śluzówki gardła i zapobieganie podrażnieniom, sprzyjającym powikłaniom. Jeśli chrypka spowodowana jest refluksem wdraża się leczenie przyczynowe inhibitorami pompy protonowej (IPP), środkami zobojętniającymi lub antagonistami receptora H2 (ranitydyna, famotydyna). Osobom nadmiernie ekploatującym struny głosowe (nauczyciele, muzycy) zaleca się oszczędzanie głosu i stosowanie środków objawowych. W leczeniu i zapobieganiu chrypce wywołanej ściekającą wydzieliną po tylnej ścianie gardła powinno się oczyszczać nos roztworem wody morskiej lub stosować przez krótki czas leki udrażniające nos.

Leki na chrypę czy profilaktyka chrypy?

Chrypa może być również spowodowana pracą i przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu - w przypadku pracowników pierwszym działaniem powinno być stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej oraz półmasek filtrujących z filtrem FFP. Chrypka może również się pojawić u osób przewlekle stosujących sterydy. W tej grupie niezbędna jest więc profilaktyka działań niepożądanych, czyli płukanie ust po każdej wykonanej inhalacji.

Leki na chrypkę - czy są bezpieczne?

Przy wyborze odpowiedniego leku na chrypkę warto zwrócić uwagę na jego granicę rejestracji dla poszczególnych grup wiekowych i ewentualne przeciwwskazania. Salicylanu choliny i flurbiprofenu nie można stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Niektóre preparaty miejscowe zawierają ponadto cukier, który jest przeciwwskazany jest u cukrzyków, dzieci z próchnicą oraz aspartam – zabroniony u osób z fenyloketonurią.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj