Środki na ból wątroby
Aktywne filtry
Jest 46 produktów.
RaphaVital, 30 tabletek
Ostropest plamisty forte, 60 tabletek
Karczoch 60 tabletek
Rodzina Zdrowia Hepatabs, 60 tabletek
Ostropest plamisty 80 mg, 60 tabletek
Lagosa 150 mg, 25 drażetek
Raphacholin Forte 250 mg/tabletka, 10 tabletek
Esseliv Max 450 mg, 30 kapsułek
Raphacholin C 30 tabletek
Cynarex 250 mg, 30 tabletek
Esseliv Forte 300 mg, 50 kapsułek
Środki na ból wątroby
Wątroba nie bez kozery uznawana jest za najważniejszy narząd w naszym organizmie. Ten ponad 1,5 kilogramowy narząd pełni kilka kluczowych ról, a daje często o sobie dopiero znać, gdy pojawia się ból wątroby.
- budulcowa - wątroba jest miejscem syntezy wielu białek osocza lub enzymów metabolicznych.
- trawienna - bierze udział w trawieniu cukrów oraz rozkładzie obumarłych ciałek krwi
- magazynowa - przechowuje zapasy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i niektórych składników mineralnych
- termoregulacyjna - z tego względu, że wątroba jest dobrze ukrwiona bierze udział w procesie termoregulacji
- odtruwającą - detoksykuje toksyny, trucizny, i większość leków
Skąd się bierze ból wątroby?
Warto wspomnieć, że ból wątroby de facto...nie istnieje. Narząd ten nie jest ukrwiony, więc sam w sobie nie przetwarza bodźców bólowych. Zazwyczaj jednak ból wątroby jest tak naprawdę bólem trzewnym wynikającym albo z ucisku wątroby na inne narządy, albo bólem sąsiadujących narządów.
Ból wątroby po alkoholu i lekach
Nadmierne spożycie napojów alkoholowych i leków może w dłuższej perspektywie prowadzić do alkoholowego stłuszczenia wątroby. Stan objawia się najczęściej złym nastrojem i samopoczuciem oraz bólem lub uciskiem w prawym, górnym kwadrancie brzucha. Winowajcą może być nie tylko alkohol, ale również leki zwłaszcza te podlegające metabolizmowi wątrobowemu. Do leków hepatotoksycznych należy paracetamol, przeciwgrzybicze ketokonazol i flukonazol, antybiotyki z grupy penicylin, leki immunosupresyjne oraz cytostatyki.
Ból wątroby po przejedzeniu
Siedzący tryb życia oraz tłusta, niezbilansowana dieta sprawia, że kondycja wątroby znacznie się pogarsza. Należy pamiętać, że wątroba produkuje żółć, która następnie jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym. Zjadając posiłki obarczone nadmierną kaloryką wątroba zaczyna pracować na wysokich obrotach - zajęta jest trawieniem cukrów oraz produkcją żółci. Dodatkowo nadmiar kalorii przeklada się stłuszczenie narządu i ucisk na okoliczne tkanki. To wtedy pojawia się uczucie pełności, odbijanie, gazy i wspomniany ból wątroby.
Co na ból wątroby stosować?
By zapobiegać bólowi wątroby należy w pierwszej kolejności zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć dawkę aktywności na świeżym powietrzu oraz wspomagać się ziołami i lekami na ból wątroby bez recepty. Należy również zmniejszyć albo zupełnie wyeliminować spożycie alkoholu, a leki przyjmować racjonalnie i zgodnie z zaleceniami farmaceuty.
Zioła na ból wątroby
Najlepiej przebadanymi surowcami zielarskimi na ból wątroby jest ostropest plamisty i karczoch zwyczajny . Ten drugi oprócz tego, że działa hepatoprotekcyjnie reguluje również poziom cukru i cholesterolu, usprawnia proces trawienia,a a niektóre badania wskazują, że poprawia pamięć i koncentrację.
Mieszanki ziół
W aptekach internetowych znaleźć można specjalnie skomponowane mieszanki ziołowe na ból wątroby. Znajdziemy tam poza karczochem - rdest ptasi. mniszek lekarski, miętę pieprzową, krwawnik oraz dziurawiec.
Leki na ból wątroby bez recety
Gdy naturalne zioła na ból wątroby i zmiana diety okazują się nieskuteczne konieczne jest, byśmy się zastanowali czy ratunkiem dla nas nie będą leki na ból wątroby. Są one dostępne zarówno na receptę i bez recepty. Zawierają najczęściej fosfolipidy sojowe, ornitynę, kompleks witaminowo-mineralny)
Fosfolipidy, fosfatydylocholina
Leki na ból wątroby bez recepty zawierające fosfolipidy stosowane są niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. Zawarte w lekach na ból watroby bez recepty fosfolipidy sojowe stabilizują błony komórkowe komórek wątrobowych (hepatocytów) i regenerują je. Poza tym fosfolipidy hamują syntezę kolagenu - dzięki czemu zostaje zahamowany proces włóknienia wątroby.
Sylimaryna
Sylimaryna będąca składnikiem wyciągów z ostropestu uszczelnia błony komórkowych hepatocytów, chroni przed szkodliwym wpływem na wątrobę trucizn, działa żółciotwórczo i żółciopędnie, a ponadto chroni przed powstawaniem blaszki miażdżycowej oraz obniża stężenie cholesterolu we krwi. Z tego względu jest chętnie przepisywanym lekiem na ból wątroby bez recepty.
W ofercie naszej apteki znajdziesz również leki na ból podbrzusza.