Środki na ból brzucha
Aktywne filtry
Jest 169 produktów.
FortiLiver Forte, 30 kapsułek
Cardiostatil, 30 kapsułek
Anaketon 125, syrop, 150 ml
Doppelherz aktiv Błonnik proszek, 250 g
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 150 ml
Domowa Apteczka Apetyt Plus Junior, płyn, 160 ml
Lactulosum Orifarm Forte 667 mg/ml, syrop, 150 ml
Lactulosum Orifarm 2,5 g/5ml , syrop, 150 ml
Apipulmol, 120 ml syrop
Ostropes plamisty Colfarm 30 tabletek
Środki na ból brzucha
Leki na ból brzucha i nudności
Ból brzucha i nudności to jedne z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w aptece i gabinecie lekarza rodzinnego. Ból powłok brzusznych jest niespecyficzny, co oznacza, że może być zwiastunek wielu mniej lub bardziej poważnych przypadłości. Zanim więc sięgniemy po leki na ból brzucha i nudności powinniśmy znaleźć przede wszystkim przyczynę swoich dolegliwości.
Leki na ból brzucha i nudności - kiedy mogą być potrzebne?
Ból brzucha i nudności mogą być następstwem zaparć, biegunek, zespołu jelita drażliwego, zapalenia błony śluzowej żołądka, jak również szkodliwego działania niektórych leków na układ pokarmowy. Ból brzucha w przypadku zaparć może mieć ostry charakter. Najczęściej jest następstwem naciskania mas kałowych na ściany jelita. Zaparcia dotyczą w szczególności osób starszych, ale w ostatnich latach obserwuje się nasiloną częstość ich występowania również u młodszych. Zaparcia są zgłaszane trzykrotnie częściej przez kobiety niż mężczyzn. O zaparciu możemy mówić, gdy wypróżniamy się znacznie rzadziej niż zwykle. Co ważne, aby zaburzenie rytmu wypróżnień uznać za zaparcie musi pojawić się również utrudniona defekacja lub twarde stolce.
Leki na ból brzucha i nudności - biegunka
Powodem dolegliwości bólowych może być również biegunka. Wiele osób ból brzucha określa wtedy "bólem jelit" powstałym na skutek nagłego, niepohamowanego parcia na stolec. Biegunka jest niczym innym jak oddawaniem bardzo płynnego lub półpłynnego stolca – kilka- kilkanaście razy na dobę o łącznej masie ponad 250g. Biegunka może być ostra albo przewlekłą. Pierwsza z nich trwa maksymalnie kilka dni i sama ustępuje. Druga natomiast może trwać nawet wiele tygodni i miesięcy prowadząc do zaburzeń odżywiania, licznych niedoborów.
Leki na ból brzucha i nudności - zespół jelita drażliwego
Szczególną jednostką chorobową jest zespół jelita drażliwego. Nie jest to choroba, która u każdego przebiega w taki sam sposób. Może przybierać postać biegunkową, zaparciową albo mieszaną. Wspólną cechą wszystkich postaci jest nieustanny lub nawracający ból brzucha położony w podbrzuszu i lewym dolnym kwadrancie. Ból ten nasila się najczęściej po posiłku, a mija w nocy albo po załatwieniu się. Biegunki występują w IBS pod wpływem stresu, najczęściej rano lub po posiłku. W postaci zaparciowej stolec oddawany jest z wielkim wysiłkiem i formą przypomina orzechy włoskie.
Leki na ból brzucha i nudności - nietolerancje pokarmowe
Ból brzucha często doskwiera również osobom cierpiącym na nietolerancje pokarmowe. Alergia pokarmowa jest schorzeniem immunologicznym, który jest następstwem niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na określone składniki pożywienia. Często pojawia się pokrzywka, kaszel, biegunka, ból brzucha i nudności, wymioty. Często alergię pokarmową myli się z nietolerancją pokarmową, gdyż obie choroby mają zbliżone objawy. Alergia pokarmowa aktywuje przeciwciała IgE albo niektóre grupy limfocytów. W przypadku alergii nawet śladowa ilość określonego alergenu może wywołać masywną reakcję nadwrażliwości. Nietolerancja pokarmowa z kolei nie opiera się na mechanizmach immunologicznych, a jest wywołana zazwyczaj niedoborami enzymatycznymi (np. niedoborem laktazy), reakcją na aminy biogenne (histaminę, serotoninę, tryptaminę lub tyraminę) albo losową nadwrażliwością na substancje dodatkowe w lekach i żywności.
Leki na ból brzucha i nudności - jakie wybrać?
W leczeniu bólu brzucha i nudności mamy do wyboru leki objawowe, które łagodzą objawy, ale nie likwidują bezpośrednio ich przyczyny albo leki przyczynowe, które nie działają od razu, ale leczą przyczynę dolegliwości bólowych. Chcąc pozbyć się bólu możemy sięgać po takie leki na ból brzucha i nudności:
- leki przeciwbiegunkowe
- probiotyki
- leki rozkurczające
- leki wpływające na motorykę jelit
Leki na ból brzucha i nudności - leki przeciwbiegunkowe
Leki przeciwbiegunkowe spowalniają perystaltykę jelit, nasilają resorpcję wody, dzięki czemu spada liczba wypróżnień. Leczenie rozpoczyna się od 2 tabletek ., następnie po 1 tabletkę po każdym płynnym stolcu stolcu (maks. 8 mg/dobę lub – w razie leczenia tylko przez 2 dni – 16 mg/dobę).
Leki na ból brzucha i nudności - probiotyki
W przypadku bólu brzucha pomocne mogą się okazać drobnoustroje probiotyczne przyjmowane doustnie 1 saszetka lub kapsułka 2 × dziennie. Probiotyki są nieskuteczne w bólu brzucha spowodowanej celiakią lub biegunką inwazyjną. Mimo wszystko probiotyki w kapsułkach można uznać za leki na ból brzucha i nudności.
Leki na ból brzucha i nudności - leki rozkurczowe
W bólu brzucha spowodowanym stanami skurczowymi żołądka i jelit skuteczne są leki spazmolityczne, które mają zdolność rozkurczania mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Do leków tych należy drotaweryna, alweryna, ale także zioła żółciopędne w saszetkach lub tabletkach. Leki te oprócz tego, że relaksują napięcie brzucha, przyspieszają trawienie.