
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Niemal w każdej aptece codziennie wydaje się po kilkadziesiąt opakowań kropli do nosa. Dzieje się tak, gdyż takie podanie leku jest szybkie, wygodne i skuteczne - zwłaszcza jeśli chodzi o katar czy objawy alergii. Niestety dla większości osób podanie aerozolu do nosa jest prozaiczną czynnością, do której nie przykłada się zbyt wielkiej uwagi. Niestety niewłaściwa technika podania kropli do nosa może skutkować brakiem efektu terapeutycznego, nasileniem działań niepożądanych, a nawet urazem. Więc jak prawidłowo podawać krople do nosa
Z tego artykułu dowiesz się: |
Do nosa można podawać różne formy leków - roztwory, zawiesiny, maści, leki wziewne i przeznaczone do inhalacji. Starsi czytelnicy bloga być może pamiętają donosowe proszki, czyli popularne niegdyś tabaczki. Leki stosowane do nosa muszą się spełniać określone wymagania. Ich odczyn powinien wynosić pH 5.5- 7.5, a one same niemal izotoniczne. Roztwór nie może być zbyt lepki, by nie wpływać na ruchliwość rzęsek. Leki na katar w kroplach, a ściślej budowa ich aplikatora do nosa powinna zapewniać odpowiednią trwałością oraz czystość mikrobiologiczną.
Otrivin Regeneracja aerozol do nosa (1 mg + 50 mg)/ ml, 10 ml
Budowa nosa umożliwia niemal idealne warunki do wchłaniania leków zarówno o działaniu ogólnym, jak i miejscowym. Jeśli zależy nam na efekcie ogólnoustrojowym to nos jest o tyle dobrym miejscem, że leki podane do niego nie dostają się potem wraz z krwią do wątroby i nie są częściowo inaktywowane. Przy niewielkim rozmiarze nosa i jego jam (20ml) jego całkowita powierzchnia wchłaniania wynosi niemal 200cm2,. Błona śluzowa nosa jest przy tym gęsto unaczyniona.
! | Oczywiście podanie do nosa ma również swoje wady - leki płynne bardzo krótko pozostają w jamach nosa, czasami wchłanianie jest utrudnione obecnością śluzu nosowego, bodźcem kichania, uszkodzeniem rzęsek oraz spływaniem niektórych leków po tylnej ścianie gardła do przewodu pokarmowego i płuc. |
Optymalnym miejscem podawania kropli do nosa jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej i przewodu nosowego środkowego. To tam dochodzi do wirującego ruchu powietrza, który sprzyja odpowiedniej aplikacji. Wystarczy więc wybrać odpowiednią postać leku donosowego i skierować aerozol z lekiem na środkową małżowinę nosową.
Obecnie w sprzedaży w aptekach można spotkać:
Krople do nosa najczęściej konserwuje się chlorkiem benzalkoniowym, który chroni przed skażeniem mikrobiologicznym roztworu, ale przy dłuższym stosowaniu może równiez blokować ruch rzęsek nabłonka migawkowego. W przypadku kropli zamkniętych w jednorazowych pojemnikach nie ma potrzeby dodatku konserwantów do roztworu.
Aplikatory do nosa zapewniają również powtarzalność dawki aplikowanego leku oraz chronią przed ryzykiem jej przedawkowania. Na odpowiednie podanie leku donosowego ma również wpływ kąt rozproszenia aerozolu. Dlatego, by prawidłowo zaaplikować środki na ból i zapalenie zatok w aerozol czy krople do nosa należy: