Mięta
Aktywne filtry
Jest 3 produktów.
Mięta Fix Tylko Natura 30 saszetek
Apteo Natura Mięta, 20 saszetek
Mięta
Mięta właściwości lecznicze
Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych roślin stosowanych w lecznictwie, którą używali Starożytni Grecy i Rzymianie. Podobnie jak w czasach współczesnych mięta była wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Staożytni Egipcjanie natomiast używali jej do...balsamowania zwłok.
Mięta - co jest surowcem leczniczym?
Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest liść mięty pieprzowej (Menthae piperitae folium), ale również olejek miętowy (Menthae piperitae aetheroleum), który może być pozyskiwany z liści, ale również z całego pędu. Liść mięty poza olejkiem eterycznym zawiera również inne związki takie jak garbniki, flawonoidy, rutyna, hesperydyna, oraz kwasy fenolowe triterpeny.
Mięta na trawienie, mięta na zgagę
Mięta na trawienie! To pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy o liściu mięty. To prawda, bo wykazuje on działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Działa ponadto żółciopędnie i wiatropędnie. Co ciekawe w badaniach potwierdzono również działanie przeciwbakteryjne mięty w stosunku do niektórych bakterii - Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Vibrio parahaemolyticus oraz działanie przeciwwirusowe. Badania na zwierzętach przyniosły nadzieje, że pospolita mięta stanie się panaceum na wrzody (mięta na zgagę!), a także będzie alternatywą dla dotychczasowych środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i uspokajających.Wszystkie te aktywności wymagają jednak potwierdzenia w badaniach na ludziach.
Jak stosować miętę na trawienie?
By złagodzić niestrawność, wzdęcia oraz nieżyt żołądka za pomocą liści mięty zaleca się picie kilka razy dziennie naparu z 1,5-3 g surowca w 150 ml wody. Napary z mięty można stosować u dzieci, ale w odpowiednio mniejszej dawce 1-3g w pojedynczej dawce. Olejek miętowy z kolei świetnie łagodzi dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego. Podawanie 3 do 6 kapsułek dojelitowych, zawierających 0,2 ml olejku miętowego wywołuje w jelitach działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Jak działa olejek miętowy?
Olejek miętowy otrzymuje się w przemyśle destylując z parą wodną ziele Mentha piperita L. Zawiera dobrze znany nam mentol, ale w jego składzie zidentyfikowano ponad 100 składników. Ze względu na zwartość lotnych związków leczniczych zarówno liść, jak i oelej powinny być przechowywane w zamkniętych, szczelnie wypełnionych pojemnikach, najlepiej w temperaturze nie wyższej niż 15°C, w zacienionym miejcu.
Olejek miętowy na układ oddechowy
Olejek miętowy drażni receptory zimna w skórze i błonach śluzowych, dzięki czemy wywołuje uczucie chłodu. Olejek rozpraszany w powietrzu ułatwia oddychanie. Można go stosować w inhalacji parowej w łagodzeniu kaszlu i przeziębienia (kilka kropel dodanych do gorącej wody) oraz zewnętrznie w postaci żeli lub maści ułątwiających oddychanie. Należy pamiętać jednak, że u noworodków, niemowląt i małych dzieci nie wolno stosować olejku bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi - gdyż mentol może spowodować skurczy krtani i oskrzeli. Nie tylko lek Mięta jest wykorzystywana w sztuce kulinarnej, lecznictwie, ale również w przemyśle spożywczym jako środek poprawiający smak i zapach - zwłaszcza w w napojach gaszących pragnienie, alkoholowych oraz w gumach do żucia. W kosmetyce olejek miętowy stosuje się jako dodatek do szamponów, balsamów, perfum w liniach odświeżających, oczyszczających i przeznaczonych do pielęgnacji skóry łojotokowej. Miętę można wykorzystać w kąpieli, masażu, inhalacji oraz aromatyzacji pomieszczeń.