Kompresy, płatki bawełniane, gazy

Aktywne filtry

Jest 115 produktów.

Kompresy, płatki bawełniane, gazy

Kompresy jałowe i gazy opatrunkowe

W aptece internetowej można również nabyć podstawowe i specjalistyczne materiały opatrunkowe. Do tych pierwszych należą kompresy niejałowe i jałowe oraz gazy opatrunkowe. Co oznacza, że dany materiał medyczny jest jałowy? Nic innego jak to, że został wysterylizowany. Oznacza to, że jest wolny od groźnych patogenów np. wirusów, grzybów czy bakterii. Do sterylizacji materiałów opatrunkowych wydawanych w aptece producenci wykorzystują albo chemiczne wyjaławianie za pomocą tlenku etylenu albo radiacyjną wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie albo elektrony. Obie metody zapewniają pełną jałowość, a z drugiej materiał na kompresy jałowe nie ulega uszkodzeniu podczas wyjaławiania.

Do czego służą kompresy jałowe?

Kompresy jałowe oraz gazy opatrunkowe służą najczęściej zakładaniu opatrunków na drobne i większe skaleczenia czy rany. Kompres jałowy wchłania wysięk, chroni ranę przed wnikaniem patogenów i ma różne rozmiary oraz stopnie wiązania wysięku. Chłonne, duże kompresy sprawdzą się w ochronie większych, sączących się ran, natomiast zwykły kompres sterylny ze względu na przepuszczalność powietrza dobrze radzi sobie z niewielkimi poparzeniami termicznymi.

W jakim celu stosuje się kompresy niejałowe?

Niejałowe kompresy również mogą służyć do opatrywania ran, ale rana musi zostać wcześniej zdezynfekowana. W przypadku poważnych i głębokich ran lepiej postawić na opatrunki jałowe, które są bezpieczniejsze i dają gwarancję czystości mikrobiologicznej. Kompresy są zwykle wykonane z bawełny i zaprojektowane, by nitki nie wydostawały się z ich wnętrza. Wygodnymi kompresami są te, których brzegi są zagięte,dzięki czemu nic nie strzępi się do rany. Dodatkowo taki kompres jest miękki, łatwo go uformować i dopasować do kształtu rany.

Do czego służy gaza jałowa?

Gaza opatrunkowa jałowa w zasadzie od kompresów różni się tylko rozmiarem. Można w dużym uproszczeniu stwierdzić, że kompresy są pociętą na mniejsze kawałki gazą. Ona sama również służy do opatrywania ran, skaleczeń, oparzeń i tamowania krwawień. Używa się jej bezpośrednio na ranę jako barierę, albo do ucisku lub wchłaniania wysięku z sączącej się rany. Gazy opatrunkowe jałowe są już sterylizowane parą wodną. Tak jak w przypadku kompresów jałowych stosuje się ja, gdy istnieje ryzyko pojawienia się infekcji. Gazę niejałową można stosować wyłącznie na wcześniej przemyte i odkażone rany, ale również w celach higienicznych i spożywczych np. do cedzenia przez podwójną warstwę gazy.

Z czego wykonana jest gaza jałowa?

Gaza opatrunkowa jałowa wykonana jest z bawełny i wybielana jest metodą nadtlenkową. Dzięki temu jest obojętna dla skóry, bezpieczna i gwarantuje czystość mikrobiologiczną. Gazy mają różny rozmiar od 1/2 m2 do 2m2, mogą być trzynasto- lub siedemnasto-nitkowe. Pakowane są w blistrze lub papierowym opakowaniu.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj