Elektrolity w ciąży

 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.

 

Elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży

Ciąża dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka bardzo ważny czas. W tym czasie rośnie zapotrzebowanie energetyczne organizmu na składniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze) oraz witaminy i składniki mineralne. Odpowiednia ich podaż kobiecie ciężarnej, a zwłaszcza elektrolitów jest jednym z kluczowych warunków właściwego przebiegu ciąży, porodu, połogu i później laktacji Elektrolity w ciąży - rola magnezu Magnez w czasie ciąży przyspiesza proces kostnienia, zwiększa odporność na złamania, a w życiu płodowym bierze udział w rozwoju układu ruchu u rozwijającego się, nienarodzonego dziecka. Niedobory elektrolitów, w tym magnezu stoją również za rozwojem nadciśnienia tętniczego w ciąży, które może być powodem stanu przed rzucawkowego, a nawet ciążowego zatrucia! Zbyt niska podaż elektrolitów w ciąży powoduje uwolnienie tego pierwiastka z mięśni, co bezpośrednio przekłada się na dokuczliwe skurcze kończyn dolnych, drżenia oraz osłabienie mięśni. Ciąża dodatkowo z powodu nieustannych wahań stężenia hormonów jest czasem sprzyjającym wahaniom samopoczucia i pojawiającej się drażliwości. Niedobory elektrolitów w ciąży dodatkowo potęgują te objawy, powodując apatię, obniżony nastrój, anhedonię oraz różnego rodzaju nerwice.

Elektrolity w ciąży - jaki jest ich wpływ na przebieg ciąży?

Elektrolity, a zwłaszcza magnez i wapń regulują pobudliwość mięśni gładkich – w tym mięśni macicy. Monitorowanie poziomu elektrolitów w ciąży jest o tyle istotne, że w skrajnych przypadkach niedoboru podstawowych składników mineralnych mogą stanąć się powodem przedwczesnego porodu.Niektóre elektrolity podawane jeszcze przed urodzeniem mogą działać ochronnie na komórki nerwowe płodu z niską masą urodzeniową. Jeden z elektrolitów magnez ma swój udział w syntezie wielu kluczowych w okresie płodowym związków m.in. wtaminy D, która z kolei wiąże wapń w układzie kostnym, przyczyniając się do prawidłowego rozwoju kośćca.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj