Środki na wzdęcia
Aktywne filtry
Jest 71 produktów.
Alflorex 30 kapsułek
Simecol Forte 240mg, 30 kapsułek miękkich
Emolium Dermocare kremowy żel do mycia 200 ml
Linomag Sun SPF50 krem przecisłoneczny dla dzieci, 50 ml
Delicol na kolkę niemowlęcą krople doustne 15 ml
Biosteron 25 mg, 60 tabletek
Verdin Fix z earl grey 20 saszetek
Green Pharmacy Krem do rąk i paznokci Róża - odżywczy nawilżający, 100 ml
Espumisan Easy 125mg, granulki, 14 saszetek
Środki na wzdęcia
Leki na wzdęcia
Niemal każdy z nas doświadczył w swoim życiu mniej lub bardziej nasilonych wzdęć. Zwłaszcza w sezonie grillowym lub świątecznym. Wtedy często sięgaliśmy po leki na wzdęcia. Tak prozaiczny objaw jak wzdęcia może być również sygnałem, że dzieje się coś nienormalnego w naszym układzie pokarmowym. Czym więc są wzdęcia? Po jakie leki na wzdęcia sięgać? Co mogą zwiastować uporczywe wzdęcia?
Leki na wzdęcia - czym są i jak powstają wzdęcia?
Co ciekawe nie ma jednej ujednoliconej definicji wzdęć. Zgodnie z przekazem ludzi cierpiącym na wzdęcia, są one powiększeniem obwodu brzucha, nagromadzeniem gazów w jelitach, które powodują uczucie dyskomfortu, a nawet bólu. Wzdęcia są objawem odczywanym subiektywnie. Niekiedy fizjologiczna ilość gazów w jelicie może dawać nieprzyjemne uczucie, a innym razem mocno napięte powłoki brzuszne takich doznań nie powodują i nie ma sensu przyjmować żadnych środków na wzdęcia.
Leki na wzdęcia - dlaczego raz czujemy wzdęcia, a innym razem nie?
Różna wrażliwość na zmianę obwodu brzucha wynika z zaburzeń czucia wewnętrznego (trzewnego) przez różnych ludzi. Każdy z nas ma dodatkową różną dynamikę perystaltyki jelit. Nie u wszystkich również leki na wzdęcia mogą okazać się skuteczne. Zwiększona ilość gazów jelitowych może również spowodowane:
- spożywaniem gazotwórczej żywności
- nadmiernej fermentacji jelitowej
- zaburzeniami wchłaniania
- nieprawidłowym odruchem odbijania
- połykaniem dużej ilości powietrza częstym u palaczy i osób żujących gumę.
Leki na wzdęcia - kiedy możemy po nie sięgnąć?
Po tabletki na wzdęcia możemy sięgnąć, gdy objawy z brzucha nie dają nam spokoju. Pamiętajmy, że powiększenie obwodu brzucha po zjedzeniu śniadania czy obiadu są czymś normalnym. Zwykle po opróżnieniu żołądka i przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż jelita brzuch wraca do swoich rozmiarów. Najczęściej brzuch wraca do swoich rozmiarów po kilku godzinach od zjedzenia posiłku.
Tabletki na wzdęcia - kiedy mogą okazać się nieskuteczne
Długotrwałe wzdęcia trudno jest wyleczyć za pomocą zwykłych tabletek na wzdęcia dostępnych bez recepty. Wtedy najczęściej gazy i powiększenie brzucha są następstwem przyjmowania niektórych leków, marskości wątroby albo powstaniem jakiś guzów czy torbieli na narządach wewnętrznych. Na wzdęcia narzekaja również osoby z zespołem jelita drażliwego, nietolerancją laktozy, celiakią czy nadwrażliwością na gluten.
Tabletki na wzdęcia - jakie wybrać?
W aptece internetowej mamy do wyboru tabletki na wzdęcia z symetykonem, enzymem laktazą albo surowce ziołowe. Symetykon działa jak detergent - zmniejsza napięcie powierzchniowe w obrębie jamy brzusznej. Enzym laktaza niweluje wzdęcia pośrednio trawiąc laktazę - cukier mleczny, na który wielu ludzi jest uczulonych. Wreszcie ziołowe tabletki na wzdęcia zawierają sproszkowane surowce o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym.
Czy tabletki na wzdęcia zawsze wystarczą?
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy -czyli napięciu psychoruchowym. Nasza psychika ma niebagatelny wpływ na pracę układu pokarmowego. Dlatego stres, permanentne napięcie, kompulsywne przejadanie się również sprzyja gromadzeniu się gazów jelitowych.
Środki na wzdęcia - jakie pokarmy nasilają produkcję gazów?
- fasola
- owies
- ziemniaki
- mleko
- lody
- sery pleśniowe
- otręby oczyszczone
- kapusta
- brukselka
- cebula
- chleb
- makarony
- produkty zbożowe
- jabłka
- gruszki
- brzoskwinie
- śliwki
- kukurydza
Środki na wzdęcia - jakie pokarmy nie powodują produkcji gazów?
Zanim wybierzemy się pod środki na wzdęcia w aptece np. leki na wzdęcia bez recepty warto zmienić w pierwszej kolejności nawyki żywieniowe. Na przykład wprowadzając produkty niegazotwórcze.
- biały ryż
- banany
- jaja
- napoje niegazowane
- owoce cytrusowe
- winogrona
- sery żółte
- mięso
- one
- słodziki
- jogurt
- otręby nieoczyszcz