Witamina B12 w ampułkach

 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.

 

Witamina B12 w ampułkach

Witamina B12 ampułki

Nazwa cyjanokobalamina wywodzi się z faktu, że w cząsteczce witaminy B12 znajduje się jon kobaltu. Cechą charakterystyczną tej witaminy jest umiejętność przekształcania się z jednej formy chemicznej w drugą. Choć obie formy różnią się strukturą i trwałością, to ich wspólną cechą jest rola jaką pełnią w naszym organizmie. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu komórek morfotycznych krwi, biosyntezie białek i kwasów nukleinowych oraz właściwej fizjologii osłonek mielinowych. Jest ponadto niezbędna w syntezie aktywnej formy kwasu foliowego.

Witamina B12 ampułki - kiedy mogą się przydać?

Zbyt mała podaż witaminy B12 najczęściej prowadzi do zaburzeń w układzie krwionośnym (niedokrwistość megaloblastyczna i złośliwa), zmian w strukturze błony śluzowej żołądka oraz problemów z układem nerwowym. Osoby z niedoborem witaminy B12 odczuwają zazwyczaj ogólne osłabienie, przewlekłe zmęczenie, przemijające nudności, brak apetytu, okresową drażliwość, drętwienie kończyn, zaburzenia pamięci, liczne infekcje oraz nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała.

Witamina B12 ampułki - dlaczego pojawiają się niedobory?

Szacuje się, że co piąta osoba po 50. roku życia doświadcza niedoborów witaminy B12, a większość z nich (60%) wynika z zaburzeń wchłaniania. Choć dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi zaledwie2,5 ug, to zazwyczaj nie jesteśmy w stanie pokryć nawet tak bardzo małego zapotrzebowania. Niekiedy niedobory witaminy B12 wynikają z nieprawidłowej pracy trzustki, choroby trzewnej (celiakii), stanów zapalnych jelit oraz zakażenia Helicobacter pylori.

Witamina B12 a inne leki

Niedobory witaminy B12 mogą być równiez pokłosiem stosowania przewlekle niektórych leków, na przykład metforminy i inhibitorów pompy protonowej.Dobrym źródłem cyjanokobalaminy są produkty mięsne, ryby, jaja oraz mleko. Więcej witaminy B12 powinny dostarczać osoby z nieprawidłową florą jelit, niedoborem czynnika Castla oraz z nadkwaśnością.

Witamina B12 w ampułkach - która będzie najlepsza?

Obecna w większości preparatów witaminowych cyjanokobalamina jest z kolei syntetyczną i nieaktywną formą witaminy B12, która wymaga aktywacji i jest magazynowana w tkankach. Dużo lepiej przyswajalną formą jest metylokobalamina. Witamina ta łatwiej przenika do tkanek i trudniej jest wydalana. Dzięki temu coraz chętniej wykorzystuje się ją jako alternatywę dla cyjanokobalaminy w składzie suplementów diety.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj