Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Witamina B12 w ampułkach
Nazwa cyjanokobalamina wywodzi się z faktu, że w cząsteczce witaminy B12 znajduje się jon kobaltu. Cechą charakterystyczną tej witaminy jest umiejętność przekształcania się z jednej formy chemicznej w drugą. Choć obie formy różnią się strukturą i trwałością, to ich wspólną cechą jest rola jaką pełnią w naszym organizmie. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu komórek morfotycznych krwi, biosyntezie białek i kwasów nukleinowych oraz właściwej fizjologii osłonek mielinowych. Jest ponadto niezbędna w syntezie aktywnej formy kwasu foliowego.
Zbyt mała podaż witaminy B12 najczęściej prowadzi do zaburzeń w układzie krwionośnym (niedokrwistość megaloblastyczna i złośliwa), zmian w strukturze błony śluzowej żołądka oraz problemów z układem nerwowym. Osoby z niedoborem witaminy B12 odczuwają zazwyczaj ogólne osłabienie, przewlekłe zmęczenie, przemijające nudności, brak apetytu, okresową drażliwość, drętwienie kończyn, zaburzenia pamięci, liczne infekcje oraz nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała.
Szacuje się, że co piąta osoba po 50. roku życia doświadcza niedoborów witaminy B12, a większość z nich (60%) wynika z zaburzeń wchłaniania. Choć dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi zaledwie2,5 ug, to zazwyczaj nie jesteśmy w stanie pokryć nawet tak bardzo małego zapotrzebowania. Niekiedy niedobory witaminy B12 wynikają z nieprawidłowej pracy trzustki, choroby trzewnej (celiakii), stanów zapalnych jelit oraz zakażenia Helicobacter pylori.
Niedobory witaminy B12 mogą być równiez pokłosiem stosowania przewlekle niektórych leków, na przykład metforminy i inhibitorów pompy protonowej.Dobrym źródłem cyjanokobalaminy są produkty mięsne, ryby, jaja oraz mleko. Więcej witaminy B12 powinny dostarczać osoby z nieprawidłową florą jelit, niedoborem czynnika Castla oraz z nadkwaśnością.
Obecna w większości preparatów witaminowych cyjanokobalamina jest z kolei syntetyczną i nieaktywną formą witaminy B12, która wymaga aktywacji i jest magazynowana w tkankach. Dużo lepiej przyswajalną formą jest metylokobalamina. Witamina ta łatwiej przenika do tkanek i trudniej jest wydalana. Dzięki temu coraz chętniej wykorzystuje się ją jako alternatywę dla cyjanokobalaminy w składzie suplementów diety.