Witaminy dla seniora
Aktywne filtry
Jest 66 produktów.
Beta Karoten Sun Forte, 30 tabletek
LYSI Junior Omega 3 Perełki o smaku gumy balonowej
Żelazo Strong 30 kaps.
Vigor+ cardio płyn 1000 ml
Multimax Sport 60 kaps.
Rodzina Zdrowia FullRutin D3 50 tabl.
AVETIN Lecytyna 1200, 40kaps.
Starpharma Vitaminum C + Wapń Strong, 30 kapsułek
DUOLIFE Vita C płyn 750 ml
Cardiostatil Plus, 30 kapsułek twardych
Cynk Organiczny 60 tabl.
Witaminy dla seniora
Zapotrzebowanie na witaminy i minerały w ciągu życia zmienia się. Wynika to ze zmiany procesów metabolicznych zachodzących w różnych okresach życia. Po urodzeniu mniej więcej do 25 roku życia dominują procesy anaboliczne, które obejmują intensywne dzielenie komórek, budowanie tkanek narządów, syntezę białek oraz hormonów. Z kolei w w wieku dojrzałym i podeszłym górę zaczynają brać procesy kataboliczne, czyli rozkładu. W ich wyniku zmniejsza się masa wielu tkanek i narządów (np. wątroby i mięśni), zmniejsza się ilość białek osocza oraz zmienia się fizjologia nerek. Dlatego dobre witaminy dla seniora powinny te zmiany w organizmie osoby starszej uwzględniać.
Dlaczego witaminy się gorzej przyswajają?
Również wiele chorób, które dotyka osoby w wieku podeszłym dodatkowo utrudniają przyswajanie wszystkich biopierwiastków. Ponad połowa populacji osób po 65. roku życia cierpi na chorobę refluksową przełyku, zakażenie Helicobacter pylori, stan zapalny żołądka, paradontozę, nowotwory jelita grubego, dyspepsję i uszkodzenie śluzówki żołądka po dużym spożyciu leków. Wszystkie te przypadłości bezpośrednio wpływają na pojawianie się niedoborów u seniorów.
Witaminy dla seniora - zmieniające się zapotrzebowanie
Witaminy dla seniora powinny więc odpowiadać się zmieniającemu się zapotrzebowaniu w wieku podeszłym. Multiwitaminy dla seniorów zazwyczaj mają zmniejszone ilości ilości witaminy A, cynku, manganu w składzie. Zwiększa się natomiast zawartość kwasu foliowego witamin D i E, selenu i molibdenu.
Wapń i witamina D3
U osób starszych zachodzi potrzeba zwiększonego podawania witaminy D oraz wapnia, gdyż w tym okresie zwiększa się ryzyko rozwoju osteoporozy, osteomalacji, zmniejszenia gęstości kości i różnego rodzaju złamań kości. Samoistne złamania kości w tym wieku są już niestety bezpośrednim zagrożeniem życia. Dodatkowym obciążeniem dla gospodarki wapniowej u seniora jest stosowanie glikokortykosteroidów, które stosowanie są w leczeniu astmy i POChP. Dobre witaminy dla seniorów powinny więc zawierać witaminę w ilości od 2000-4000 IU w jednej dawce, by pokryć zapotrzebowanie na nią szczególnie w okresie od września do kwietnia.
Elektrolity
Nerki u osoby 50- 60-letniej charakteryzują się zmniejszoną ilością nefronów, a co za tym idzie ich zdolność filtracji krwi znacznie spada. W przypadku stosowania tak popularnych w tej grupie wiekowej leków moczopędnych istnieje duże ryzyko utraty elektrolitów m.in potasu. Z tego względu witaminy dla seniorów w płynie lub tabletkach powinny uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na ten związek mineralny.
Ważne jest żelazo i witamina B12
W wyniku procesu starzenia zmniejsza się również ilość wytwarzanego kwasu solnego i produkowanych przez trzustkę enzymów trawiennych. Z tego powodu zaburzeniu ulega wchłanianie witaminy B12 i żelaza. Dodatkowo liczne operacje i zabiegi jakie wykonuje się osobom starszym sprawiają, że utrata krwi potęguje tylko ten niedobór. Żelazo i witamina B12 jest częstym składnikiem witamin w płynie dla seniora.
Kompleks witamin B
Zaburzenia łaknienia i zmniejszona podaż żywności sprawia, że w organizmie seniora spada zawartość witamin z grupy B, cynku oraz miedzi. Dlatego dobre witaminy dla seniora powinny zawierać je w ilości pokrywającej zwiększone zapotrzebowanie.
Multiwitaminy dla seniorów czy pojedyncze witaminy dla seniorów w płynie?
Wybierając witaminy dla seniora ma do wyboru różne formy podania - tabletki, tabletki musujące lub płyny. Możemy również wyróżnić multiwitaminy dla seniorów oraz preparaty jedno-lub dwuwitaminowe. Rozpoczęcie suplementacji i przyjmowanie witamin dla seniora powinno zawsze być poprzedzone rozmową z farmaceutą, która pozwoli dopasować odpowiedni preparat do nawyków żywieniowych i chorób współistniejących.
Multiwitaminy dla seniorów - czy zawsze to dobry wybór?
Nie zawsze stosowanie multiwitamin dla seniorów jest dobrym wyjściem, gdyż w niektórych przypadkach może to prowadzić do toksycznej kumulacji. Lepszym rozwiązaniem jest stosowaniem suplementów diety przeznaczonych typowo dla seniorów, które mają zmienione proporcje witamin i minerałów albo przyjmowanie pojedynczo najpotrzebniejszych witamin dla seniora.