
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wrzesień to idealny czas, by zacząć bieganie. Temperatura nieznacznie spada, wilgotność wzrasta, więc "próg wejścia" w regularny trening jest znacznie niższy. Każdy wie, że trening biegowy w lecie nie należy do przyjemnych - przynajmniej dla początkujących biegaczy. Dlaczego właśnie warto stać się początkowym biegaczem i jak tego dokonać na początku jesieni?
Z tego artykułu dowiesz się:
Bieganie zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego, nowotworom, cukrzycy, osteoporozie czy chorobom psychicznym. Bieganie jest tak naprawdę uniwersalnym lekiem, skutecznym, niedrogim, a co najważniejsze „bez recepty” i przeznaczony dla każdej grupy wiekowej. Więc jak zacząć biegać?
Regularne bieganie sprawia, że układ mięśniowy ulega wzmocnieniu, a zwłaszcza mięśnie posturalne, które utrzymują we właściwej pozycji naszą postawę i sylwetkę. Wzmacnia również siłę lokomocyjną oraz zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową. Daje również poczucie satysfakcji, bo regularnie biegając, jesteśmy po prostu szybsi i lepiej skoordynowani. Działa również na naszą siłę charakteru, uczy cierpliwości, daje motywację do codziennych działań i sprawia, że stajemy się odporni na stres.
Bieganie wpływa na kondycję skóry - naszego największego narządu. Poprawia jej ukrwienie, dzięki czemu jest lepiej odżywiona, a to poprawia jej wygląd. Pomaga utrzymać lub zmniejszyć masę ciała, wymodelować mięśnie (zwłaszcza łydek, ud i pośladków) oraz kształtować wysportowaną sylwetkę pełną energii i witalności.
Wysiłek podczas biegania świetnie wpływa na układ nerwowy, zwiększa zdolności poznawcze, chroni przed chorobami degeneracyjnymi. Prowadzi również do zmian stężenia serotoniny i endorfin, chroniąc w ten sposób przed epizodami depresji. Samo obcowanie z naturą podczas biegania świetnie rozładowuje emocje oraz pozwala zachować dobre samopoczucie przez resztę dnia.
Żeby zacząć biegać potrzeba w zasadzie tylko dobre buty, wygodny strój i odrobinę motywacji. Wbrew pozorom nie potrzeba czasu, bo początkowe treningi trwają od 15–45 minut. By zdobyć te kilkanaście minut, wystarczy zrezygnować z bezowocnego przeglądania mediów społecznościowych czy jednego odcinka ulubionego serialu.
Bez konsultacji z lekarzem, na początek naszej przygody z bieganiem, się nie obejdzie. Taka konsultacja jest zalecana zwłaszcza osobom po 35. r.ż., z nadwagą, mało aktywnym dotychczas stylem życia, z chorobami układu krążenia, oddechowego i aparatu ruchu. Dobrze jest skorzystać z usług lekarza medycyny sportowej, ale również może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Najważniejszym elementem ekwipunku każdego biegacza są wysokiej jakości buty. Właściwe obuwie treningowe to takie, które jest lekkie, bardzo komfortowe, a jednocześnie zapewnia odpowiednią stabilizację i amortyzację.
! | Co ciekawe przebiegając jeden kilometr, w ciągu 4-7 minut nasze stopy uderzają o podłoże około 1000 razy, a nacisk na stopę jest równoważny trzykrotności masy ciała, czyli od 210-300kg! Nasze stopy oraz stawy wymagają więc odpowiedniej amortyzacji. |
Strój do biegania powinien dawać swobodę ruchu, być przewiewny i adekwatny do pogody. Dobrym rozwiązaniem jest ubranie jednej warstwy mniej niż zwykle przy określonych warunkach atmosferycznych. Można również zaopatrzyć się w aplikacje dla biegaczy albo zegarek biegowy, choć nie są to gadżety niezbędne do rozpoczęcia przygody biegowej.
Możemy biegać ulicami miasta, w parku, leśnymi ścieżkami na obrzeżach aglomeracji, na bieżni i wreszcie na bieżni lekkoatletycznej na miejskim stadionie. Poranny trening jest świetnym zastrzykiem energii na cały dzień i to bez konieczności jego rozpoczęcia od filiżanki kawy. Bieganie popołudniowe lub wieczorne świetnie radzi sobie z tuzinem napięć i stresów po całym dniu. Popołudniu jesteśmy lepiej zaopatrzeni energetycznie, więc trening o tej porze może być nieco intensywniejszy.
Mimo wszystko bieganie tuż przed snem nie jest dobrym rozwiązaniem - wyrzut koktajlu hormonów: kortyzolu, serotoniny i dopaminy - może skutecznie utrudnić nam zasypianie. Przed biegiem warto zjeść lekkostrawna węglowodanowo-białkową przekąskę i zadbać o odpowiednią podaż płynów w dniu treningowym. Nawet niewielkie odwodnienie rzutuje bowiem negatywnie na wydolność fizyczną i samopoczucie w trakcie wysiłku.