
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W naszych aptekach wydajemy dziennie kilkaset opakowań kropli do nosa. Zastosowanie leków do nosa jest bardzo wygodną drogą podania, pod warunkiem, że znamy odpowiednią technikę ich podawania. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, nie uzyskamy miarodajnego efektu leczniczego, a zamiast tego narazimy się na pojawienie się działań niepożądanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do nosa można podawać krople, roztwory, zawiesiny, maści oraz leki wziewne jako środki na przeziębienie, grype, alergię i astmę. Dawniej stosowano również proszki lecznicze w formie tabaczki, ale ta postać leku odeszła w zapomnienie. Krople do nosa na katar muszą spełniać określone wymagania - być czyste mikrobiologicznie, być trwałe po otwarciu, mieć właściwy odczyn, odpowiednie ciśnienie osmotyczne oraz pozostawać obojętnym w stosunku do rzęsek w nabłonku migawkowym.
Nos posiada doskonałe warunki do wchłaniania substancji do krwioobiegu, ale zazwyczaj stosuje się tam substancje lecznicze o działaniu miejscowym. Nos ma bardzo dużą powierzchnię wchłaniania (160 cm2), przy bardzo małej objętości jam nosa (20ml). Jest również poprzecinany gęstą siecią naczyń krwionośnych, ale wchłanianie leków może utrudniać obecność śluzu nosowego, stan zapalnym, kichanie oraz zlepianie się rzęsek.
Największą wadą kropli do nosa na zatoki jest przedostawanie się ich do żołądka i płuc, zwłaszcza, gdy technika podawania kropli do nosa jest dla nas czymś obcym. Najlepszym miejscem, na który powinniśmy skierować aplikator kropli jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej i przewodu nosowego środkowego. To tam pod wpływem wdechu i wydechu pojawia się sprzyjający ruch powietrza.
Wybierając krople do nosa powinniśmy przejrzeć się zawartości środków konserwujących (np. BAC - chlorku benzalkoniowego). Konserwowania wymagają przede wszystkim leki do nosa w roztworze wodnym. Konserwanty są czasami niezbędne, ale potrafią również upośledzać ruch rzęsek nabłonka migawkowego zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Niektóre leki do nosa są konfekcjonowane w pojemnikach do jednorazowej aplikacji, które nie wymagają dodatkowego konserwowania.
! | W przypadku kropli do nosa bardzo ważna jest powtarzalność dawki, którą zazwyczaj zapewnia odpowiednia konstrukcja urządzania. Odpowiedni mechanizm uwalniania dawki minimalizuje również ryzyko błędu. |