
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Właściwe odżywianie się dziecka jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania jego młodego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla intensywnie eksploatowanego mózgu. Jeśli chcemy, by nasza pociecha osiągała ponadprzeciętne wyniki w nauce, szybko rozmawiać w języku w obcym, liczyć w pamięci w pierwszej kolejności musimy zadbać o jego dietę, a niekiedy suplementację. Co powinno być podstawowym źródłem energii dla mózgu dziecka? Które substancje odżywcze poprawiają działanie układu nerwowego? Które suplementy na pamięć dla dzieci mogą pomóc w nauce?
Z tego artykułu dowiesz się:
Glukoza, czyli tak bardzo krytykowany cukier prosty jest podstawowym substratem wielu przemian metabolicznych, w tym również zachodzących w mózgu dziecka. Dziecięcy mózg nie magazynuje glukozy, więc jego podaż musi być nieustanna. Ponadto potrafi on zużyć nawet 20-25% dostarczanych i wyprodukowanej energii, która przeznaczona jest na podstawową przemianę materii.
Ciekawa rzecz dzieje się w czasie głodu u malucha. Poszczególne narządy zaczynają wręcz konkurować ze sobą o glukozę. Mózg zawsze "wygrywa" ten pojedynek z mięśniami, gdyż wraz z przedłużającym się okresem głodu, w mięśniach szkieletowych powstaje coraz mniej transporterów glukozy. W efekcie większość glukozy z wątroby trafia właśnie do niego.
Najbardziej wartościowym źródłem glukozy dla mózgu dziecka są pełnoziarniste mąki i makarony, kasze, brązowy ryż oraz strączki. U dzieci należy zrezygnować z cukrów w postaci słodyczy lub słodzonych napojów, gdyż po ich zjedzeniu poziom glukozy we krwi szybko rośnie, wydziela się serotonina oraz insulina. Organizm dziecka zaczyna magazynować glukozę w wątrobie w formie glikogenu. Więc poziom glukozy we krwi w dłuższej perspektywie spada, a nasza pociecha staje się senna i wyczerpana. Takie okoliczności na pewno nie sprzyjają nauce.
Odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka powinno być punktem wyjścia do dalszych działań. Zbyt mała podaż wody w diecie dziecka prowadzi do zmęczenia oraz braku koncentracji. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie do diety dziecka elektrolitów. Poszczególne elektrolity dla dzieci różnią się składem, jednak wszystkie chronią dziecko przed utratą wody i elektrolitów - zwłaszcza w okresie intensywnego wysiłku psychofizycznego. Doustne elektrolity dla dzieci można spotkać w aptece w saszetkach, do rozpuszczenia w wodzie.
Kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza te z rodziny omega-3 należą do składników odżywczych, które najmocniej wpływają na funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację. Okazuje się, że zmniejszone spożycie kwasów DHA, EPA i ALA zaburza rozwój mózgu dziecka w wieku szkolnym, upośledza syntezę neuroprzekaźników, więc upośledza funkcje uczenia się. Niestety człowiek nie potrafi samodzielnie syntezować kwasów DHA, więc muszą być one dostarczane z pożywieniem, na przykład w formie tłustych ryb morskich (takie jak łosoś, tuńczyk, śledź i sardynki), owoców morza oraz alg. Regularne spożywanie kwasów omega-3 usprawnia ukrwienie mózgów, wspiera przepływ bodźców nerwowych między szarą i białą substancją w mózgu dziecka. Kwasy omega wbudowują się również do fosfolipidów błonowych, co przyspiesza tworzenie nowych połączeń nerwowych i synaps.
Uczenie się i zapamiętywanie wymaga dostarczania dziecku takich witamin jak cholina i witamina C. Cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka już w okresie prenatalnym i wykazano, że niedobór tego związku upośledza hipokamp prowadząc do zaburzeń pamięci i koncentracji. Cholinę znajdziemy w jajkach, czerwonym mięsie, podrobach oraz warzywach strączkowych.
Żelazo jest jednym z najbardziej kluczowych związków mineralnych niezbędnym w całym procesie rozwoju dziecka. Z perspektywy uczenia się i zapamiętywania jest o tyle ważne, że warunkuje właściwe dotlenienie tkanki mózgowej.
! | Żelazo znajdziemy w wątrobie wieprzowej i drobiowej, kiełbasie oraz jajach. Warto również zwrócić uwagę na zawartość żelaza w surowcach roślinnych np. pestkach dyni, soi i kaszy jaglanej. |
Poza żelazem energię do metabolizmu komórek mózgowych dostarcza również jod. Świadczy o tym fakt, że w obliczu niedoboru jodu u dziecka spada wydolność umysłowa oraz pojawia się brak energii. Jod znajdziemy w owocach morza, algach, rybach morskich, a także w jodowanej soli spożywczej.
Jednym z najważniejszych biopierwiastków w procesie rozwoju dziecka jest magnez. W okresie wzrastania w małym organizmie dominują raczek reakcje tworzenia, reakcje anaboliczne. Intensywny wzrost wymaga odpowiedniego pozyskiwania i wydatkowania energii oraz składników odżywczych. Ich najlepszym źródłem jest naturalnie codzienna dieta. Katalizatorem wielu reakcji anabolicznych w organizmie dziecka jest właśnie magnez. Magnez dla dzieci jest ważny, bo bierze udział w tworzeniu wysokoenergetycznych związków W okresie wzrostu dziecka pojawia się również wytężony wysiłek intelektualny. Badacze wskazują, że jony magnezu usprawniają przewodzenie między neuronalne, wpływają pozytywnie na procesy poznawcze - uczenia się i koncentracji. Magnez dla dzieci zwiększa również odporność na stres, często spowodowany nadmiarem obowiązków szkolnych oraz wspiera zdrowy i fizjologiczny sen - kluczowy w okresie regeneracji.