
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Zarówno pies, jak i człowiek ma zdolność doświadczania bólu. Będąc właścicielem czworonoga, naszym zadaniem jest zniwelowanie jego nasilenia, by zapobiec cierpieniu naszego pupila. Punktem wyjścia terapii bólu u psów jest szybkie zlokalizowanie jego źródła przez lekarza weterynarii. Do czasu wizyty u w lecznicy możemy jednak pomóc psu, wykorzystując w tym celu niektóre leki przeciwbólowe stosowane u ludzi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ból u u psa ma zazwyczaj charakter ostry, który bywa następstwem urazu, działania medycznego, infekcji i stanu zapalnego. Pies sygnalizuje wtedy przykrą dolegliwość poprzez nagłą zmianę w postawie i pozycji ciała. Zmianie ulega również jego usposobienie oraz reakcje na komendy właściciela. Jest to jednak kwestia indywidualnego przypadku, bo część psów reaguje na ból agresją, a część osłabieniem reakcji i apatią. W bólu ostrym może pojawić się kulawizna, oraz niechęć do podejmowania aktywności. To jak mocno psa boli, można ocenić obserwując jego reakcję na dotknięcie psa w okolicy źródła bólu - w zależności od stopnia nasilenia bólu może to być reakcja nieznaczna, agresywna albo wycofana.
Niekiedy jednak ból u psa nie jest krótki i mocno nasilony (ból ostry), lecz długi o stałym natężeniu (ból przewlekły). Długo utrzymujący się ból pogarsza znacznie jakość życia psa - nasz czworonóg słabiej się porusza, ma gorszy nastrój oraz wyraźnie inaczej się zachowuje. Pies, który latami był aktywny i pełny energii powoli staje się apatyczny i ma gorszą wydolność wysiłkową. Pies z bólem przewlekłym bywa wycofany, smutny, otępiały - brakuje mu chęci do socjalizacji i zabawy. Choć często cicho pojękuje i wyje na pierwszy rzut oka nie widać, by dolegało mu coś szczególnego.
Ból u psa można jeszcze podzielić względem stopnia nasilenia. Łagodny ból zazwyczaj wynika z choroby zębów, otarć, kastracji i sterylizacji, infekcji uszu i pęcherza czy niewielkich ropni. Ból umiarkowanie ostry jest nieco silniejszy i związany jest z przewlekłym zapaleniem stawów, urazami tkanek, porodem czy niedrożnością jelit. Silny ból u psa jest spowodowany już przez ciężkie guzy układy nerwowego, zawał, złamania, uszkodzenia nerwów obwodowych, zatorowość czy niedokrwienie tkanek.
Wokół bólu u psów urosło bardzo wiele szkodliwych mitów. Niektóre osoby są przekonane, że szczeniaki nie odczuwają bólu, inni stosują ból jako narzędzie kontroli, a jeszcze inni myślą, że w w przypadku jakiejś kontuzji tłumienie bólu sprawi, że zwierzę będzie się ruszać, zniszczy szwy albo przemieści nastawioną kończynę. Nie trzeba tłumaczyć chyba, że mity te są nie tylko nietyczne, ale szkodliwe dla zdrowia psa.
! | Ruch bowiem jest fundamentem rekonwalescencji u czworonogów. Powstrzymywanie od ruchu wydłuża czas jej trwania, a nawet może prowadzić do zaniku mięśni. |
Sporo fałszywych przekonań urosło wokół stosowania leków u psów - wiele osób uważa, że leki przeciwbólowe są toksyczne, pogarszają stan czworonoga, a te z grupy opioidów mogą doprowadzić rzekomo do niewydolności oddechowej i śmierci. Wszystkie tezy są fałszywe, a w przypadku leków opioidowych nie chodzi do depresji układu oddechowego tak często jak u ludzi. Zwierzęta bowiem mają mniej wrażliwy układ nerwowy na opioidy, więc margines bezpieczeństwa tych leków u psu jest znacznie większy niż u ludzi.
W leczeniu bólu w domu naszym celem jest jak najszybsze podanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Weterynarz stosuje się z powodzeniem opiody, paracetamol, leki NLPZ oraz miejscowo znieczulające. Często przy bólu i stanie zapalnym stosuje się sterydy, ale są one nadużywane i łączone z lekami NLPZ, co niesie duże zagrożenie skutkami ubocznymi.
To często leki pierwszego wyboru w leczeniu bólu - salicylany, indometacyna, fenylbutazon, meloksykam i karprofen są skuteczne w uśmierzaniu bólu łagodnego i umiarkowanego. Silniejszy ból wymaga zastosowania całego protokołu leczenia z wykorzystaniem leków z różnych grup terapeutycznych. Część leków przeznaczonych dla zwierząt ma swoje ludzkie odpowiedniki. Pozwala to więc po odpowiednim przeliczeniu dawki zastosować doraźnie do czasu wizyty u weterynarza.
Do suplementów diety, które mogą wspomóc tradycyjne leczenie bólu, należą kwasy omega-3, chondoityna oraz glukozamina. Kwasy omega-3 stosowane regularnie działają przeciwzapalnie i mogą być pomocne w łagodzeniu nasilenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów. Duże dawki kwasów omega mogą jednak u psów spowodować biegunkę.
Glukozamina może okazać się pomocna przy dłuższym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. W przeciwieństwie jednak do ludzi glukozamina u psów nie działa ochronnie na chrząstkę stawową , lecz przeciwzapalnie. Optymalna dawka dla glukozaminy u psów nie została ustalona.
Farmakologia i suplementacja to tylko jedne z wielu metod leczenia bólu u psów. Dużo ważniejszą metodą jest rehabilitacja pod okiem psiego fizjoterapeuty, hydroterapia, elektrostymulacja oraz masaże medyczne. W leczeniu bólu stosuje się najczęściej ćwiczenia i zabiegi chłodzące. Fizykoterapia usprawnia przepływ krwi i limfy, zwiększa podparcie tkanek miękkich dla szkieletu oraz zwiększa wytrzymałość ścięgien i więzadeł.
Nie wolno stosować paracetamolu u psa, piszecie jakieś brednie, to grozi ciężkim uszkodzeniem wątroby!!!! Kto wam to sprawdza
Replied by: Mgr farm. Piotr Miszczuk On 2023-07-31