
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wraz z wiekiem w naszym organizmie postępują pewne nieodwracalne zmiany, które są następstwem starzenia się komórek. Przekształca się metabolizm, spada elastyczność skóry, ubywa nam masy mięśniowej. Znamienne jest jednak to, że etapy starzenia różnią się istotnie u kobiet i mężczyzn.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wielu z nas ciekawi to, kiedy zaczyna się starość. Dla wielu z nas to niewygodny temat, pomimo że żyjemy znacznie dłużej niż nasi przodkowie. Mimo to, kiedyś zaczną pojawiać się na twarzy pierwsze zmarszczki, a na głowie zacznie ubywać włosów lub pojawi się siwizna. Na proces starzenia się mamy i nie mamy wpływu, bo o jego tempie decydują uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe i prowadzony styl życia.
Starzenie się organizmu przebiega inaczej u kobiety niż u mężczyzny. Po części jest to uwarunkowane tym, że panowie prowadzą inny tryb życia, mają inny metabolizm, a w ich ciałach sporo procesów fizjologicznych toczy się inaczej. Co ciekawe, skóra Panów starzeje się wolniej od skóry kobiet. Spowodowane jest to tym, że mężczyźni mają więcej kolagenu i elastyny, a ich skóra jest sporo grubsza i jędrniejsza. Męska cera również bardzo rzadko się przesusza, bo ma znacznie więcej gruczołów łojowych. To dlatego między innymi zmarszczki u Panów pojawiają się znacznie później.
Prawdopodobnie jest to również spowodowane tym, statystyczna kobieta chętniej poddaje swoje ciało działaniu promieni słonecznych. W przypadku zmysłów, a zwłaszcza zmysłu słuchu jest nieco inaczej - problemy ze słuchem częściej dopadają mężczyzn. U Panów po ukończeniu 50. roku życia spada masa mózgu i pojawiają się problemy z koncentracją.
U Panów szybciej starzeje się serce - często pojawia się choroba wieńcowa i w przypadku braku aktywności fizycznej, dochodzi do spadku masy mięśniowej. Według teorii limitu Hayflicka mężczyźni są genetycznie zaprogramowani na przeżycie 110-120 lat. Jednak dożycie do takiego wieku jest bardzo rzadkie, a proces starzenia u wielu Panów zaczyna się po 40stce. Co zrobić więc, by powstrzymać starzenie organizmu i dłużej cieszyć się nie tylko życiem, ale i dobrym zdrowiem po 40-stce?
Poza zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną należy zacząć się badać. Wiele początkowych objawów chorób cywilizacyjnych da się powstrzymać na tym etapie. Każdy czterdziestolatek powinien więc wykonać następujące badania:
Coraz większą popularność na świecie zdobywa TRT (testosterone replacement therapy, testosteronowa terapia zastępcza). Terapia jest coraz częściej przepisywana w celu łagodzenia niespecyficznych objawów starzenia, takich jak zmęczenie i spadek funkcji seksualnych. Wielu Panów narzeka po 40-stce na spadek libido, gorszą jakość zbliżeń, zmęczenie, drażliwość i gorszą regenerację.
! | Warto przy takich objawach sprawdzić poziom testosteronu i udać się do dobrego androloga, który zna się na terapii TRT. Niestety nie jest to powszechne zjawisko. |