
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W ciągu naszego życia przez nasze ręce przewija się wiele różnych opakowań leków i suplementów diety. Mało kto z nas zastanawia się jaką funkcję pełnią. Tymczasem często jest tak, że kształt i wielkość opakowania nie jest sprawą losową. Zespoły projektujące opakowania leków i suplementów diety starają się, by z jednej strony wypełnić prawne wymagania dotyczące opakowań, a jednocześnie wykorzystać je w swoich marketingowych celach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co do zasady opakowanie leku czy suplementy diety jest wyrobem, którego nadrzędnym celem jest ochrona umieszczonego w nim produktu przed szkodliwym działaniem środowiska. Chroni ono również nasze otoczenie przed szkodliwym oddziaływaniem produktu leczniczego. Stałe postaci leku, czyli tabletki i kapsułki zazwyczaj umieszczone są na blistrze, który szczelnie chroni je przed dostępem powietrza i wilgoci. Ostatnio w kontekście leków zwraca się uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych. Opakowania projektuje się więc w ten sposób, by chroniły one przed nieautoryzowanym otwarciem. Poza tym dzięki przemyślanemu kształtowi umożliwiają proces składania i przechowywania leków na całym łańcuchu logistycznym: producent-hurtownia-apteka-pacjent. Opakowania, które nam osobiście się podobają:
Na czarnym rynku nadal można dostać wiele sfałszowanych leków zwłaszcza tych innowacyjnych, oryginalnych i relatywnie drogich. Leki sfałszowane nie tylko narażają na szwank zdrowie i życie ich użytkowników, to narażają producenta oryginalnego leku na straty finansowe i utratę prestiżu marki. Dlatego wiele firm zabezpiecza się projektując opakowania z zabezpieczeniami przed fałszowaniem. Dlatego na niektórych opakowaniach leków można znaleźć specjalne hologramy, mikrodruki oraz podwójne etykietowanie.
Opakowanie środków leczniczych ma za zadanie nieść również określoną informację. Jest to na tyle istotne zagadnienie, że projekt opakowania leku jest wymagany do uzyskania rejestracji. Poza tym wszystkie informacje jakie mają się znaleźć na opakowaniu leku są regulowane prawnie. Opakowanie leku w przeciwieństwie do opakowania suplementu diety pod żadnym pozorem nie może nosić znamion reklamy. Nieodłączną częścią opakowania leku jest ulotka informacyjna dla pacjenta. Znaleźć na niej można wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane, wykaz substancji pomocniczych oraz warunki przechowywania leku. Na opakowaniu zewnętrznym leku muszą znaleźć się
Opakowanie suplementu diety bierze udział w komunikacji marketingowej. Odpowiedni wygląd, przejrzysta i spójna kolorystyka oraz poręczność sprawia, że produkt jest przez nas bardziej pożądany. Wielkość i kolorystyka opakowania wykorzystywane są również w merchandisingu, czyli planowanym i przemyślanym ustawieniu opakowań leków i suplementów na regałach. Duże znaczenie dla nas ma wielkość opakowania. Część z nas ceni sobie poręczność i wygodę w czasie podróży, a więc małe, kilku tabletkowe opakowania. Z kolei inni zwracają uwagę na większą ilość środka leczniczego lub suplementu diety oraz ekonomiczność zakupy - preferują więc duże opakowania. Pomimo postępującego upsizingu największe opakowania nie do końca spełniają oczekiwania pacjentów – są często zbyt duże i nieporęczne!
! | Ciekawym wyróżnikiem jest również użyteczność opakowań. Koronnym przykładem są tu blistry hormonalnych leków antykoncepcyjnych, które poprzez odpowiedni nadruk ułatwiają właściwe dawkowanie i minimalizują ryzyko pominięcia tabletki. |
Coraz większą wagę producenci przykładają do materiału, z którego wykonane jest opakowanie. Jest to odpowiedź na wzrastającą świadomość ekologiczną konsumentów, którzy zwracają uwagę na nieszkodliwość dla środowiska oraz możliwość późniejszego recyclingu nabywanego przez siebie produktu. W projektowaniu opakowań biodegradowalnych od lat wiodą prym producenci dermokosmetyków z segmentu premium, którzy tym samym pielęgnują ideę prowadzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie. Godnymi uwagi są również opakowania dostępnych bez recepty nawilżających kropli do oczu. Część z nich posiada precyzyjnie zaprojektowane aplikatory, które zapewniają sterylność produktu bez konieczności zastosowania konserwantów.
Na uwagę zasługuje jeszcze temat opakowań leków obecnych poza apteką - na stacjach benzynowych i supermarketach. Warto zauważyć, że opakowania takich leków posiadają mieszczący się w granicach prawa przekaz marketingowy. "Bezpieczny dla żołądka" czy "bezpieczny dla kierowców" pomagają z jednej strony podjąć zakupową decyzję, a z drugiej umieszczone są na opakowaniu w przemyślany sposób tak, by były widoczne z daleka i potencjalny konsument nie miał problemów z jej odczytaniem.